• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  381206,712
  % 5,97
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Home Office Çalışanlar İçin 5 Öneri !

Home Office Çalışanlar İçin 5 Öneri !

Ofisi Kapattık Evden Çalışıyoruz

Günümüz koşulları sayesinde evden- ya da başka bir deyişle freelance veya home office- çalışan insanların sayısı gittikçe fazlalaşıyor. Sabah erkenden kalkarak hazırlanma ihtiyacının olmaması, işe gidiş sırasında çekilen trafik çilesinden kurtulma, esnek çalışma ortamı ve planı evden çalışmanın cezbeden özellikleri arasında yer alıyor. Elbette tüm bu artılarının yanında evden çalışmanın beraberinde getiridiği bir takım zorluklar da var. Zamanı planlayamama, sürekli erteleme, motivasyon yetersizliği… Eğer siz de bu sorunlarla karşılaşıyor ya da ileride evden çalışma gibi bir planınız varsa, aşağıda sıraladığım ipuçlarına dikkat etmenizi öneririm.

İşte evde çalaışanlar için önemli ipuçları:

Her Gün Aynı Saatte Uyanın

saat

Evden çalışanlar için uyku hayati öneme sahiptir. Belirli bir uyku düzeni oluşturamadığınız takdirde verimliliğiniz düşecektir ve evden çalışanlar için verimlilik her şeydir. Her gün aynı saatte uyanıp günlük rutininizi uygulamaya başladığınız zaman, zihniniz de bu rutine alışacak ve verimliliğiniz artacaktır. Uyku düzeninizi oluştururken sleepyti.me adlı internet sitesinden faydalanabilirsiniz.

 Kıyafetlerinizi Değiştirin

Evet haklısınız, pijamayla çalışmak rahat rahat çalışabilmek için evden çalışmaya başladınız ancak pijamaları çıkarmak sizin verimliliğiniz için önemli. Kıyafetlerinizi değiştirmek psikolojik olarak sizi çalışmaya hazırlar ve disiplinli bir şekilde çalışmanıza yardımcı olur.

Kendinize Bir Çalışma Alanı Belirleyin

çalışma-alanı

Bu alan özellikle yatak odanızın dışında bir yer olmalıdır. Böylece sadece işiniz için ayrılmış küçük bir ofise sahip olursunuz ve zihniniz çalışma moduna daha kolay geçer.

Listeler Yapın

İşlerinizin karmaşık hale gelmemesi için bir önceki akşamdan yapılacaklar listesi hazırlayın ve listedeki maddeleri öncelik sırasına göre sıralayın. Çalışmaya yapmanız gereken en zor işten başlayın ve daha organize bir şekilde çalışın. Yapılacaklar listesi için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar:

 

Öğle Şekerlemesi

öğle-uykusu

Öğle saatlerinde yapacağınız 10-15 dk’lık bir uyku güç toplamanızı sağlar. Yapacağınız bu güç uykusu daha zinde olmanızı ve zihninizin daha berrak olmasını sağlar.

Çalışmayı Bırakın

Her gün belirlediğin saatte çalışmayı bırakın ve kalan işlerinize ertesi gün devam edin. Böylece çalışma saatlerinizi bilecek ve daha programlı bir şekilde çalışabileceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !