• YARIM ALTIN
  1.544,02
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6685
  % 0,42
 • € EURO
  8,9809
  % -0,05
 • £ POUND
  9,7629
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1303
  % 0,82
 • РУБ RUBLE
  0,1008
  % 0,62
 • BITCOIN
  80413,659
  % 1,33
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

Future Shopper Pazarlama Yöntemi Nedir?

Future Shopper Pazarlama Yöntemi Nedir?

FUTURE SHOPPER

Kim bu future shopperlar? Pazarlama üzerine eğitim alan bir öğrenci olarak sizlere şunu söylemem gerekir ki; büyük şirketler geçmişteki insan dürtü ve tepkilerinden yola çıkarak gelecek nesiller ile ilgili normlar geliştirirler. Future shopper olarak tanımlanan kesim 2000 ve sonrası kuşakların satın alımlarını değerlendiren, satın alım öncesi, satın alım ve satın alım sonrası olmak üzere temel başlıklar altında incelenen psikolojik bir grup sürecidir.

NEDEN 2000 SONRASI?

Kişilerin satın alım dürtülerine baktığımızda 2000 sonrası kuşağın daha duyarlı ve fiziksel deneyim isteyen bir alıcı kitlesi olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu gruplara satış işlemi gerçekleştirirken onları üretime ya da deneyime dâhil etmek gayet mantıklı gözüküyor. Aslında 2000 sonrası kuşağına etki etmek daha kolay ve seçici olduğundan bu yüzden bu kuşak taban alınmıştır.

2000 SONRASI EN BÜYÜK AVANTAJ VE DEZAVANTAJ

Öncelikle en büyük dezavantajımız bu kısmın çok duyarlı ve araştıran bir kitle olması. Avantajımız ise bu kısmın çok duyarlı ve araştıran bir kitle olması J ne demek istiyoruz: bu kuşak bir ürün satın alırken sadece o ürün ile ilgili değil başka ürünler ile ilgili de bilgi toplamaktadır. Dolayısıyla sizin ürününüz aslında pazarın nabzının farkındadır. Yani kitle zor, araştıran ve üstü düzey bir duyarlılığa sahip olan kesimdir. Bu; akıllı ve yaratıcı şirketler için müthiş bir satış ve yanı sıra dijital reklam fırsatıdır.

NEDEN BU KİTLEYE DİKKAT ETMELİYİZ?

Buradaki en büyük sorun aslında temelinde bir fırsattır! Bu kitlenin neyi satın aldığını çok iyi bilmesi ve buna ulaşımının çok kolay olmasıdır. Burada bir husus daha önem kazanıyor ki o da lojistik. Future shopper dediğimiz kuşak çok hızlı ve kolay bir satın alım istemektedir. Dolayısıyla şubeleşmek ve yatay-dikey çatışmasını çok iyi kontrol etmek future shopper satın alım isteğini ciddi anlamda ilerletecektir.

FUTURE SHOPPER KUŞAĞINDAKİ TEMEL SORUN: ZAMAN…

Çok hızlı satın alım isteyen bir grup ile karşı karşıya kalmaktasınız. Hızlı, güvenilir ve en önemlisi olağan dışı davranmak zorundasınız. En can alıcı noktanız reklam olmalıdır. Çünkü ilk görülen ilk alınır. Reklamlarınız ilk göze batan ve ilk alım yaratan durumda ve sıra dışı olmalıdır.

The Future Shopper  Ne demek?   

Dijital teknolojiler, tüketici beklentileri ve sosyo-ekonomik değişim, alışveriş ortamımızı dönüştürmek için bir araya geliyor ve tedarikçiler, üreticiler ve perakendeciler için gelecekleri ile ilgili etkileri var. Future Shopper Gelecek Perspektifi, alışveriş deneyiminin artan karmaşıklığını sanal ve fiziksel ortamlar arasındaki artan bulanıklığın nasıl yönetilebileceğini araştırıyor. Perakendecilerin ve üreticilerin geleceğin alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak için stratejileri güçlendirmelerine yardımcı olacak bir model sunuyor. Future Shopper aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışıyor:

 • e-ticaret, internet üzerinde ötesinde ne demektir?
 • Perakendeciler ve tedarikçiler tüketicilerden gelen artan beklentilere nasıl ayak uydurabilir?
 • Hangi önemli sosyal ve ekonomik eğilimler alışveriş davranışını şekillendiriyor?
 • Bu davranışsal evrimin farklı pazarlarda nasıl oynanacağı?
 • —–
Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Makalekafa3 sene önce
 • Merhabalar uygun fiyata siteniz ile alakalı hazır makaleleri yada sipariş üzerine makaleleri platforumumuzda bulabilirsiniz. http://www.makalekafa.com inceleyebilirsiniz.