• YARIM ALTIN
  1.468,42
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9759
  % 0,30
 • € EURO
  8,2235
  % 0,27
 • £ POUND
  9,1270
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  0,9979
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,0948
  % -0,53
 • BITCOIN
  77655,368
  % -1,45
 • BIST 100
  1.088,18
  % -3,44

Fırsat Siteleri Nasıl Bir İş Modelidir?

Fırsat Siteleri Nasıl Bir İş Modelidir?

Çalışma şekilleri e-pazaryeri mantığı gibi işleyen, fırsat siteleri iş modelinde tüketicilere  firmaların  ürün ve hizmetleri indirimli olarak sunulur.  Genellikle bu sistemi kullanan firmalar müşterilerine fırsat sunmak ya da ürünlerini tanıtma ve satmak isteyen işletmeler ile tüketicilerin internet üzerinde buluşmasını sağlayan iş modelidir. Özellikle mekan bazlı indirim fırsatlarının yer aldığı bu tip sitelerin sayısı son yıllarda oldukça artmıştır.

Bu sistemde tüketiciler, pek çok farklı ürünü ya da hizmeti yüksek orandaki indirimler sayesinde tanıma ve kullanma fırsatı bulurken, tedarikçiler ise hem ellerindeki ürünlerin hızlı satılmasını hem de ürünlerinin tanıtımını; reklamını sağlarlar. Sunulacak fırsatların bazıları için belirli bir katılımcı sayısı aranmaktadır. Bu halde ancak asgari katılımcı sayısı sağlandıktan sonra indirimden faydalanılmaktadır.

Üyelik sisteminin kullanıldığı bu iş modelinde tedarikçiler tarafından sunulan fırsatlar için süre sınırlaması bulunmaktadır. Aynı şekilde satılan indirimli hizmetlerin kullanımı için de bir süre sınırlaması getirilmektedir. Fırsatlar ve indirimler ise e-posta yoluyla bildirilmektedir.

Bu iş modelinde, fırsat sitesi aracı konumundadır. İşletme ve tedarikçinin ürün ve hizmetleri ile tüketici buluşmakta, fırsat sitesi bu şekilde belirli bir oranda komisyon almaktadır. Ürün ya da hizmet her ne kadar tedarikçi ya da işletmeci tarafından sunulsa dahi satım işlemi bu internet sitesi üzerinden yapıldığı için tüketici memnuniyeti bu tür iş modeli için çok önemlidir.

Fırsat sitelerine  yurtdışından Groupon, ülkemizden Şehir Fırsatı, Grupanya,     Bonubon     ve   Grupfoni örnek gösterilebilir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !