• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5721
  % 0,51
 • € EURO
  9,0013
  % 0,21
 • £ POUND
  10,4705
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  1,1604
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1017
  % 0,14
 • BITCOIN
  376674,533
  % -1,33
 • BIST 100
  1.549,98
  % 0,52

Farklı Bir Okuma Tecrübesi : E – kitap Okuyucu (Resim)

Farklı Bir Okuma Tecrübesi : E – kitap Okuyucu (Resim)

Yüzyıllar içerisinde,insan hayatında şeklen değişmeyen ender eşyalardan birisi de kitaplardır.Ancak özellikle 21. Yüzyılda teknolojik gelişmelerin hız kazanması,kitapların da bu konudaki ayrıcalıklı konumunu sonlandıracak gibi görünüyor.İşte bahsettiğimiz bu teknolojinin adı, e kitap okuyucudur.

Teknik özelliklerinden,çeşitlerinden ve fayda/zarar karşılaştırmasına başlamadan önce e kitap okuyucu nedir bunu kısaca açıklayalım.E-Kitap Okuyucu,bilgisayar ortamındaki herhangi bir kitabı hafızasına yerleştirdikten sonra okumamıza yarayan elektronik bir alettir.Her ne kadar “tablet” kategorisinde kabul edilme eğilimi olsa da,tabletlerden çok farklı bir e-ink teknolojisi kullanmaktadır.E-ink teknolojisi, elektronik ortamda okuduğumuz bir metni,gerçek bir kitap sayfasında okuma hissi veren,gözlerimizin tablet veya bilgisayar ekranına baktığımız zamanki gibi yorulmasını engelleyen,tam anlamıyla devrim niteliği taşıyan bir teknolojidir.

E-kitap okuyucu teknolojisini , teknik özellikleri , çeşitleri , faydaları ve zararları olmak üzere üç alt başlıkta inceleyelim.

 • E-Kitap Okuyucuların Teknik Özellikleri

E-Kitap okuyucuların 2 GB – 32 GB aralığında dahili hafızası bulunur.Bu hafızayı,kitaplarla doldurmak için kullanıyoruz.Hafıza boyutunun büyüklüğü,fiyatına ve ürünün markasına göre değişiyor.Bir e kitabın ortalama 100 megabyte olduğunu düşünürsek,20 ila 320 kitap aralığında bir kitap arşivini bu hafızaya dolduruyoruz.

İşletim sistemi olarak çok farklı işletim sistemleri kullanan e kitap okuyucular mevcuttur.Kimileri android kullanırken,kimileri kendi markalarının,kendi formatlarındaki kitaplarını okuyabileceği,başka formatlardaki kitapları ( .pdf, .word gibi) okumamıza müsade etmeyen işletim sistemleri kullanmaktadır.Pek tabi bu işletim sistemi farklılıkları , format farklılıklarından öteye farklılıklara yol açmaktadır.Bu farklılıklar arasında , internete bağlanma özelliği , wi-fi , sesli dökümanları açabilme özelliği sayılabilir.

E-ink teknolojisi , e-kitap okuyucuların teknik özelliklerinde sahip olduğu ortak noktaların en önemlisidir.Yani,herhangi bir kitap gözlerimizi ne kadar yoruyor/bozuyorsa , e-kitap okuyucular da en fazla o kadar gözlerimizi bozabiliyor/yorabiliyor.Tabi,ürünün kalitesine göre okuduğumuz harflerin keskinliği de değişiyor.

E-kitap okuyucuların bir kısmında ışık vardır.Bu da , gece yatağımızda uyumadan önce konforlu bir okuma tecrübesi edinmemizi sağlıyor.Ancak hemen belirtelim ; ışıklı şekilde okunduğunda,gözleri kitaptan biraz daha fazla yoruyor.

E-kitap okuyucuların teknik özellikleri arasında göze en çarpıcı gelenlerden birisi de , şarjlarının çok uzun süre gitmesidir.Bir ayda iki kere şarj etmek,yetiyor da artıyor bile!

 • E-Kitap Okuyucuların Çeşitleri

E-kitap okuyucuların çok farklı çeşitleri mevcuttur.Renkli-renksiz e-kitap okuyucular , pdf. formatlı – pdf. formatı desteklemeyen e-kitap okuyucular,kalem dokunmatik – el dokunmatik e-kitap okuyucular bunlara örnek olarak verilebilir.

Ancak unutmamak gerekir ki , ekran boyutuna göre e-kitap okuyucu çeşitleri,bu çeşitlendirmenin en önemlisidir.Aslında bunu teknik özellikler kısmında da belirtebilirdim.Ancak bu konunun önemine binaen ,teknik özellikler kısmından ayrı bir başlıkta açıklama gereği hissettim.E-kitap okuyucular ekran boyutuna göre 6 inch , 8 inch , 9.7 inch ve 13.3 inch olarak 4 e ayrılır.

Ekran boyutu 6 inch olan e-kitap okuyucular pdf desteklemeyen e-kitap okuyuculardır ve genelde e-kitap olarak satılan ve Epub formatında olan kitapları okumak için kullanılır.Ekran boyutu 8 inch ve 9.7 inch olan e-kitap okuyucular ise pdf destekler ki en ideal olanı bunlardır diye düşünüyorum..13.3 inch e-kitap okuyucular ise mimar,mühendis gibi,proje bazlı çalışan meslek mensupları için ideal e-kitap okuyuculardır.Bir e-kitap almaya karar vermeden önce en önemli husus ekran boyutudur.E-kitap okuyucumuzu niçin alıyoruz?Kitap okumak için mi?Evdeki kütüphanemizi elektronik ortama taşımak için mi ? Yoksa mühendislik,mimarlık gibi bir mesleği icra etmede kolaylık sağlaması için mi ?

 

 • E-Kitap Okuyucuların Faydaları / Zararları

Bu alt başlığı da iki alt başlığa ayırarak incelemekte fayda görüyorum.

      1. E-Kitap Okuyucuların Faydaları

E-kitap okuyucuların benim için en önemli faydası , yüzlerce kitabı 500 gram ağırlığında bir eşya olarak istediğim yere götürme olanağı sunmasıdır.Uzun bir yolculuk yapacağız ancak yol sırasında kulaklığımızdan favori şarkımızı dinlerken hangi kitabı okuyarak uyuyakalacağımıza karar veremiyoruz veya yolda karar değiştiriyoruz.İşte bu durumda bavulumuzu kitapla doldurmamıza gerek kalmıyor, “hangi kitabı yanıma alsam” diye düşünmek zorunda da kalmıyoruz.Sadece e-kitap okuyucumuzu açıyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz.

E-kitap okuyucuların bir diğer faydası , farklı bir okuma tecrübesi sağlaması.Bir fayda olarak görülmeli mi bilemiyorum.Ancak benim gibi,aynı şeyi aynı yöntemle yapmaktan çabuk sıkılan biriyseniz, e-kitap okuyucu tam size göre diyebilirim.Üstelik kitapların yanına not alabilme,altını çizebilme ve hatta önemsiz gördüğümüz yerleri silebilme özelliği olan e-kitap okuyucular mevcut.Bu özellikler başlı başına e-kitap okuyucuların önemli faydaları olarak görülebilir.

Gözü yormaması e-kitap okuyucuları bilgisayar ve tabletlerden ayıran en önemli özelliği ve faydasıdır.E-ink teknolojisinin devrim niteliği de budur.Şahsi düşüncem,yakında bilgisayarlarda da bu teknoloji kullanılmaya başlanabilir ve hatta yasal düzenlemelerle,işyeri bilgisayarlarının çalışanların göz sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle işyerlerinde e-ink teknolojisi olan bilgisayarların kullanılma zorunuluğu dahi getirilebilir.

      2. E-Kitap Okuyucuların Zararları

E-kitap okuyucuların zararlarının olduğunu düşünmesem de,kitap sayfası kokusundan mahrum kalmak elbette nahoş olabiliyor.Bunun dışında,zarar olarak nitelendirilemese de ekranlarının dayanıksız olması ve bu yüzden dikkatli kullanılmayı gerektirmesi bir zarar değil de olumsuzluk olarak görülebilir.

Merak edenler için piyasada oldukça rağbet gören 13.3 inch ekran boyutlu bir e-kitap okuyucu resmini sizinle paylaşıyorum.Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler blog.the-ebookreader.com adresini ziyaret edebilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir !