• YARIM ALTIN
  1.467,75
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9677
  % 0,19
 • € EURO
  8,2136
  % 0,16
 • £ POUND
  9,1041
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  0,9985
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,0943
  % -1,03
 • BITCOIN
  77025,717
  % -1,86
 • BIST 100
  1.097,09
  % -2,65

E-Ticaret Girişimcisinin Belge Alma Sorumluluğu

E-Ticaret Girişimcisinin Belge Alma Sorumluluğu

Vergi kanunlarına göre bir ticari işlem gerçekleşmişse, bunun karşılığını bir belge ile ispatlanmalıdır. Bu nedenle ticari işiniz ile ilgili mal veya hizmet alışlarınızı belgelendirmek zorundasınız.

Hangi belgeleri nasıl kullanacaksınız?

1. Fatura

Başka bir şirketen, defter tutmak zorunda olan çiftçiden veya şahıs işletmesinden yaptığınız her türlü mal veya hizmet alımınızda şiketiniz veya işletmeniz adına düzenlenmiş faturayı almanız gereklidir.

Ancak, bedeli 900 TL’nin altında olan ve işyerinde kullanılmak/tüketilmek için satın alınan (kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) mal ve hizmetler için yazarkasa fişi (veya perakende satış fişi) belge olarak kullanılabilir.

Düzenlenen Faturanın nasıl düzenlenmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

2. Gider Pusulası

Vergiden muaf esnaflardan ve vergi mükellefiyeti olmayan gerçek kişilerden gerçekleştirdiğiniz mal veya hizmet alımları için yine sizin tarafınızdan düzenlenen bir belgedir. Bu belge, alım yapılan Vergiden Muaf Esnafa imzalattırılır ve bu esnafın faturası yerine geçer.

Kullanacağınız gider pusulalarını Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bir matbaaya bastırabilir ya da hazır gider pusulası ciltlerini noterde onaylatarak kullanabilirsiniz.

Gider Pusulası düzenlenmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

3. Müstahsil Makbuzu

Defter tutmak zorunda olmayan çiftçilerden gerçekleştirdiğiniz mal alımları için ödeme yaptığınız sırada yine sizin tarafınızdan düzenlenen bir belgedir. Bu belge, alım yapılan çiftçiye imzalattırılır ve fatura yerine geçer.

Kullanacağınız müstahsil makbuzlarını Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bir matbaaya bastırabilir ya da hazır müstahsil makbuzu ciltlerini noterde onaylatarak kullanabilirsiniz.

Müstahsil Makbuzunun düzenlenmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

4. Serbest Meslek Makbuzu

Serbest meslek erbabından alınan hizmet karşılığında yapılan ödemeler için şirketiniz veya işletmeniz adına düzenlenmiş serbest meslek makbuzunu almanız gereklidir.

Serbest Meslek Makbuzunun düzenlenmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !