• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  381216,564
  % 5,89
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Bilgisayarınızı ve Kendinizi Güvende Tutmanız için Öneriler

Bilgisayarınızı ve Kendinizi Güvende Tutmanız için Öneriler

 Şu an içinde bulunduğumuz yüzyıl dolayısıyla internet ve bilgisayar vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştirler. Şöyle ki sabah uyandığımızda, kafamızı yastığımızdan kaldırır kaldırmaz bir merak içerinde internete yöneliriz. İster mobilden cihazlardan olsun ister kişisel bilgisayarlardan internete gireriz ancak bazen aklımıza ne kadar güvendeyiz sorusu aklımıza gelir ve bir düşünürüz gerçekten güvende miyiz? İçinizi rahat ettirmenizi sağlayacak, sizi çok daha güvende hissettirecek önerilerim var. Bu 5 öneriyi gözden geçirip kendinizi daha iyi hissedin.

1.Orijinal İşletim Sistemi Kullanın

orijinal yazılım

İlk yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Korsan olan hiçbir işletim sistemini kullanmayın, örnek vermek gerekirse çeşitli sitelerden indirilen Windows Xp/7/8/8.1/10 gibi .iso uzantılı çoğu işletim sistemi içlerinde çeşitli zararlı yazılımlar bulundurmaktadırlar. Siz bu işletim sistemlerini bilgisayarınıza kurduğunuzda zararlı yazılımlarda otomatik olarak aktifleşmekte sizi her anınızı takip edip kaydetmekte, kaydetmekler kalmayıp birde üstüne zararlı yazılımları üreten hacker gibi kişilere göndermektedir ve bunları arka planda sizin ruhunuz bile duymadan yapmaktadır. Kısacası korsan işletim sistemi kullanmayın!

2. Mutlaka Bir Anti virüs Yazılımı Edinin

antivirüs

İkinci yapılması gereken mevzulardan biri ise anti virüs yazılımı edinmektir. İster ücretli olsun ister ücretsiz olsun mutlaka bir antivürüs yazılımı edinilmelidir. Anti virüsün hangisi daha iyi derseniz https://www.av-test.org/(ingilizcedir) adresine giderek test sonuçları sekmesine tıklarsanız size en uygun anti virüsü belirleyebilirsiniz.

 3. Gereksiz Yazılımlardan Kurtulun

gereksiz yazılım

Bir diğer önemli olan üçüncü konu gereksiz yazılımlar. Evet bunlarda birer baş belası bilgisayarınızdan silinmesi bile çok zor yazılımlar. Çeşitli programlarla kurduğunuz farkında olmadan kurulan yazılımlar şöyle ki bir program indirdiniz ve mutlaka programı kurarken dikkat edin siz hızlı bir şekilde hep ileri butonuna bastığınızda aslında arkada ekstra bir program kurulsun mu sorusuna da ileri diyerek evet cevabı vermiş oluyorsunuz buna çok dikkat edin. Bunun gibi çeşitli ekstradan kurulan yazılımları kaldırın bilgisayara ek yük bindirerek yavaş çalışmasına neden oluyorlar.

4. Bilgisayarınıza Gerekli Aralıklarla Taramalar Yapın

Bu konuda bilgisayarınızı ve sizi güvende tutmak için yapılıp tekrarlanması gereken konulardan biridir. Önerilerimin başında anti virüs programı edindiyseniz programa girerek belirli günler de mutlaka haftada birkaç kez bilgisayarınızı anti virüs programınız ile derin tarama yapınız.  Onun dışında ücretsiz olarak önerebileceğim program AdwCleaner bu program bilgisayarınızda bulunan araç çubuklarını, istenmeyen programları temizlemenize yarar. Bu programıda haftalık olarak kullanmanız sizi güvende tutmanın yollarından biridir.

5. Başkalarından Gelen Mailleri Programları İndirip Açmayın

spam mail

Son olarak ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer husus istenmeyen mailler(spam). Günlük yaşantımızın bir parçası olmuşlardır artık bu mailler, bu maillerle gelen reklamlarda bıktırmıştır artık bizi, bizim her ne kadar canımızı sıkmaya devam etseler de bu maillere karşı çok dikkat etmeliyiz. Özellikle spam maillerin içinde bulunan bağlantıları(linkleri) sakın ama sakın açmayın her ne kadar sizi ilgilendiren bir ürün bile olsa tıklamayın. Birde maile ek olarak konulan .PDF uzantılı veya .EXE uzantılı dosya türlerini asla indirmeyin ve açmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir !