• YARIM ALTIN
  1.471,37
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9713
  % 0,26
 • € EURO
  8,2284
  % 0,29
 • £ POUND
  9,1337
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  0,9989
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0947
  % -0,60
 • BITCOIN
  77691,154
  % -1,75
 • BIST 100
  1.070,93
  % -4,97

5 Adımda Mobil Pazarlama

5 Adımda Mobil Pazarlama

Mobil  kullanımının ve mobil internet abone sayısının artması ile beraber yeni reklam ve pazarlama kanallarının ortaya çıkması, üreticilerin alakalı kitleye daha basit erişmesini sağlamıştır. durum böyle olunca da geçmiş dönemlere baktığımızda mevcut olan bütün pazarlama taktikleri de mobil kullanımına müsait bil hal almıştır. Nasıl ki internet siteleri, programlar, web araçları..vs mobil uyumlu bir hale geldiyse bundan böyle pazarlama da mobil uyumlu duruma gelmeye başlamıştır.

Üreticilerin hedef kitlesini daha iyi anlayabilmesi, ihtiyaçlarına cevaplayabilmesi ancak ve ancak hedef kitlenin davranışlarını ölçümlemesi ile olur. Bunun için mobil pazarlamaya ehemmiyet vermesi ve pazarlama tasarılarını da bu doğrultuda gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Mobil pazarlamada dikkat edilmesi koşul olan kimi başlıklar şu şekildedir;

1-Kullanıcılarınızı Tanıyın

Başka pazarlama kanallarında bulunduğu bunun gibi mobil pazarlama yapıyorsanız ilk adım olarak kullanıcılarınızı tanımalısınız. Pek çok fazla değişik özelliklere sahip olan kitleyi, yaş, cinsiyet, alaka alanları, demografik özellikleri, mobil kullanım sıklığı, cihaz özellikleri..vs gibi bir hayli kategori altında sınıflandırmanız gerekebilir. Bu sınıflandırma ile pazarlama çalışmasını yapacağınız ürün yada hizmetin kitlesine ulaşmasını sağlamış olacaksınız. Bu yöntem sizlere hem pazarlama fiyatlarının azalmasını hem de geri dönüşüm oranlarının artmasını sağlacaktır.

2-Tüketici ile Etkileşim halinde Olun

Yapılan araştırmalar şunu göstermektedir ki kullanıcılar kendi arzuları dışında gelen pazarlama mesajlarından oldukça rahatsızlar. Üstelik ard arda gelen mailler de cabası. Spam kutusunu doldurmaktan başka bir şeye yaramamaktadır. Mobil pazarlama çalışması yapmadan önce öncelikle kullanıcılardan onay alınmalıdır. Zati son çıkan yeni e-ticaret yasası bu konu hakkında bir takım legal tertip etmeler getirmiştir. Hem kullanıcılarınızın gözünde spam muhteva algısı yaratmamak hem de legal manada kendizi zor vaziyette bırakmamak için kullanıcılarınızdan onay almayı unutmayın.

3-Bu ürünü satın alanların, Hangi Kanallardan Size Eriştiğini Belirleyin

Hedef kitle olarak seçmiş olduğunuz kullanıcı grubu, pek çok değişik şekilde erişebilir. Nedir bu farklılıklar? Sözgelişi çok fazla farklı model ve ebatlardaki mobil aletler, ayrıcalıklı tarayıcılar, ayrıcalıklı ekran çözünürlükleri… vs Hedef kitlenize en doğru biçimde erişmek ve sunmuş olduğunuz ürün veya hizmeti sunabilmek için hazırlamış olduğunuz içerik bu doğrultuda mobil uyumlu olması ve tüm kullanıcılar vasıtası ile düzgün olarak görüntülenebiliyor alması gerekmektedir.

4-Tecrübelerinizi Kişiselleştirin

Mobil pazarlamada geri dönüşümü arttıran en önemli adım kişiselleştirmedir. Kişiselleştirme aslında yukarıda belirttiğimiz tüm kriterlerin bir neticesidir. ilk şekilde hedef kitle analizi yapılıyor. Bu hedef kitlenin nitelikleri belirlenerek belirli gruplara ayrılır. Yapılacak pazarlama çalışmasında ise her grubun özelliğine göre en ilgili içerikler sunulmaktadır. öteki bir deyişle hasılı her kitleye, ilgisini çekecek nitelikte içerikler gösterilir.

5-Uygulamalar oluşturun

Mobil uygulamalar kullanıcılar açısından kolaylık sağladığı gibi üreticiler arasında bir bilgi kaynağıdır. Oluşturacağınız bir mobil uygulama ile hem kullanıcılarınıza ayrıcalıklı kolaylıklar sağlayabilir hem de uygulama üstünden ele geçireceğiniz veriler ile pazarlama taktiklerinize farklı bir istikamet verebilirsiniz.

Mobil pazarlama, diğer pazarlama kanallarına göre kendi arasında farklılıklar barındıran ve daha çok etkileşime dayalı bir kanaldır. Mobil pazarlamada başarılı olmak için ele geçirilen verileri maksimum şekilde kullanıp, en alakalı kullanıcı grubuna nokta atışı yapılmalıdır. Tabi pazarlama çalışmasından başarılı olunabilmesi için yalnızca mobil değil bütün pazarlama kanalları için çok aşırı büyük ehemmiyet arz eden ölçümleme ve tahlil çalışmalarının en fazla şekilde yapılması gerekmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !