• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  380195,586
  % 5,87
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

10 Adımda Kodlamayı Öğrenebilirsiniz !

10 Adımda Kodlamayı Öğrenebilirsiniz !

 

Bilişim dünyasından önde gelen uzmanları gelecekte herkesin kod yazmayı öğrenmesi gerektiğini söylüyor. Hızla gelişen ve ilerleyen dünyadaki teknolojik gelişmelere uyum sağlamak için her yaştan insanın kodlamayı öğrenmek konusunda bir adım atması gerekiyor artık çağımızda. Bu zorlu süreci kolaylaştırmak ve eğlenceli, basit kılmak için hazırlanan10 tavsiye ile hızlıca süreci atlatabilirsiniz.

 1. Hangi Programlama Dilini Öğrenmek İstediğinize Karar Verin.programlama dili

Neden kod yazmak istediğinize karar verip programlamayı hobi olarak mı yoksa profesyonel olarak mı başlamak istediğinize karar vermek ulaşmak istediğinize yere hızlıca gelmenizi sağlar. İOS geliştirme için Swift öğrenmek gerekirken programcılık alanında kariyer yapmak istiyorsanız C ile başlayıp Phyton gibi dillere yönelmek gereklidir.

 1. Bol Bol Pratik Yapın ve Sabırlı Olun.pratik

Yazılımı öğrenirken karşılaşılan pek çok farklı ve karmaşık formülü ezberlemek yerine sık sık pratik yaparak mantığı kavramak öğrenme sürecini daha kalıcı kılar. Kodlamayı öğrenmek yüzde doksan pratik ve sabır işidir.

 1. Seçtiğiniz Programlama Dili İle İlgili Okuma Yapın.yazılım-platformu

Öğrenmek istediğiniz dil ile ilgili rehber kitapları okuyarak kodlama projenizin başlangıç sürecinde olası hataları yapmaktan kaçınabilirsiniz.

 1. Yazılım Platformlarına Üye Olun.ücretsiz-kodlamayı-öğreten-siteler

Benzer bir amaç çevresinde birleşmiş insanlar psikolojik açıdan birbirini motive eder. Hatalı yazdığınız kodları, anlamadığınız konuları sorarak öğrenebilmeniz için bir yazılım platformuna üye olmanız öğrenme sürecinizi eğlenceli kılar ve motivasyonunuzu arttırır.

 1. Ücretsiz Kodlama Öğreten Siteleri Kullanın.

Codecademy, Udacity, W3Schools ve benzeri siteler, maddi getirisi oldukça yüksek olan programcılık mesleğine adım atmayı ücretsiz kılıyor. Hiçbir harcama yapmadan yazılımcılığın temellerini öğrenebilir, dilerseniz kendi küçük projenizi yaptıktan sonra kodlamayı bırakabilirsiniz.

 1. Çocuklar İçin Geliştirilen Uygulamaları ve Kodlama Oyunlarını Telefonunuza İndirin.

  çocuk-kodlama-uygulamaları

   

Yazılım sürecini eğlenceli kılmak için basit ve küçük adı mlarla bu dünyaya giriş yapmalısınız. Belli bir konuda başarılı olmanın insanları o konuda daha çok çabalamaya ittiği psikoloji dünyasında söylenir durur, kolay uygulamaları öğrenmeye başlarken kullanmanız süreci daha uzun vadeli kılarak pes etmenizi engellemek için yardımcı olan adımlardan biridir.

 

 

 

 1. Başkalarının Kodunu İnceleyerek Hataları Bulmaya Çalışın.başka-kodlamalar

Bilinen adıyla “tersine mühendislik” olan başkasının kodunu inceleme süreci, yazılımların nasıl çalıştığını ve mantığını anlamanıza yardımcı olarak büyük resmi görmenizi sağlar. Kodlamayı öğrenmek için başkalarının öğrenme sürecindeki hatalarını görebilmek amacıyla açık kaynak yazılımlarından faydalanabilirsiniz. Özgür yazılımı ve açık kaynak kodlarını bulabileceğiniz en iyi sitelerden biri de “GitHub” olarak gösteriliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir !