• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  381227,656
  % 5,77
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Yeni Girişimcilerin En gözde Finansman kaynağı KOSGEB Girişimcilik Desteği

Yeni Girişimcilerin En gözde Finansman kaynağı KOSGEB Girişimcilik Desteği

Yeni, farklı veya yaratıcı bir iş fikrine sahip olan girişimci, Fikrini hayata geçirebilmek için KOSGEB in 50.000 TL Hibe, 100.000 TL sıfır faizli kredi desteğinden faydalanabilir.

 • KOSGEB Girişimcilik desteğinden faydalanmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Girişimci ilk olarak KOSGEB in düzenlemiş olduğu 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik eğitimine katılıp sertifikasını almalıdır. Alacağı sertifika ile ilgili eğitimler ücretsizdir. Herhangi bir mezuniyet şartı da aranmamaktadır. eryaman escort Sertifikayı aldıktan sonra işletmenizi Türkiye’nin herhangi bir yerinde kurabilirsiniz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirler de KOSGEB’e başvurular çok yoğun olduğu için bir önce en yakın KOSGEB ile görüşüp Eğitim için kayıt olunmalıdır.

 • Hali hazırda faaliyet gösteren İşletmem için girişimcilik desteğinden faydalanabilir miyim?

Tabi ki hayır.Girişimcilik Desteği, yalnızca yeni kurulacak işletmeler için uygundur. GirişimcilikDesteğinden faydalanmak içinHali hazırda faaliyet gösteren işletmeniz dışında aynı ya da benzer faaliyet konusunda yeni bir işletme kurmanız durumunda yine bu destekten yararlanamazsınız. Aktif bir işletmeyi devralırsanız veya ortak olursanız yine bu destekten yararlanamazsınız. Fakat diğer KOSGEB desteklerinden yararlanabilirsiniz (KOSGEB Ar-ge, Genel destekler vs.).Aktif işletmenizi kapatıp üzerinden 1 yıl geçmesi durumunda başvuru yapabilirsiniz.

 • Sertifikamı aldıktan sonra ne zaman İş Fikrimi hayata geçirebilirim?

Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra iş fikrinizi istediğiniz zaman hayata geçirebilirsiniz. Yalnız Girişimcilik desteğinden faydalanabilmek için KOSGEB’e bir iş planı sunmanız gerekir. Öncelikle iş planınızı doğru hazırlamanız gerekir. Çünkü KOSGEB, hazırlanacak iş planının desteklediği sektörlerden birine göre olmasını ister. Yoksa destek vermez. Ve iş planınızın eksiksiz olmasını ister. O yüzden hatalı noktalar var ise kontrol edip öyle KOSGEB e sunmalısınız. Son olarak ta KOSGEB tarafından iş planınız 3 defa onaylamaz ise 5 yıl boyunca Girişimcilik desteğine başvuramazsınız.

 • Girişimcilik desteğinden hangi kalemlerde ne oranda destek alabilirim?

Girişimcilik desteğinden toplamda 50.000 TL hibe, 100.000 TL sıfır faizli kredi den yararlanabilirsiniz.

50.000 TL’lik hibe desteğinin kalemleri;

2.000 TL İşletme Kuruluş desteği olarak:(Kuruluş aşaması noter masraflarını, işletmenizin ticaret/esnaf sicil kaydının yapılması, işletmenizin sicil gazetesinde yapacağınız ilanı, Odalara kayıt yaptırılmasını, işyeri açma ve çalışma izin ve ruhsatlarının alınmasını, irsaliye ve gider pusulası ve belgelerinin basımı ve tasdiki, mali müşavir ve muhasebecinizin ücretini karşılar.)

18.000 TL Makine, Teçhizat, Ofis donanım ve yazılım desteği: İş yerinizin kuruluşunu yaptıktan 1 yıl içerisinde yapacağınız harcamaları kapsar. %60- %80 aralığında destek sağlar. Önce harcamaları yaparsınız, KOSGEB’e faturaları ve dekontları teslim edersiniz. KOSGEB kendi ödeme planına göre size geri ödemesiniz yapar. Bu süre 1 ay da olabilir 1 yılda olabilir.

30.000 TL İşletme gider desteği: Personel sabit ücreti ve kira giderinize destek sağlar. Kuruluştan itibaren 24 ay içerisinde bu destekten faydalanabilirsiniz.%60- %80 aralığında destek sağlar.

100.000 TL Sıfır faizli kredi desteği:İşletme kuruluşundan itibaren 24 ay içerisinde yapacağını; Hammadde, Makine, teçhizat, yazılım vs. alımlarınızda kullanabilirsiniz. Yalnız KOSGEB söz konusu sıfır faizli kredi desteği için Teminat mektubu istemektedir. Bankadan alacağınız bir teminat mektubu ile söz konusu destekten faydalanabilirsiniz. Teminat mektubu alabilmek için ya bankada mevduatınız olmalı ya da bankaya taşınmazınızı ipotek ettirmelisiniz. Böyle bir imkânınız yok ise KGF (Kredi Garanti Fonu) ile görüşüp bir çözüm bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !