• YARIM ALTIN
  1.530,98
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6306
  % -0,04
 • € EURO
  8,9861
  % 0,00
 • £ POUND
  9,8034
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  1,1245
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,1003
  % 0,15
 • BITCOIN
  79936,647
  % -3,49
 • BIST 100
  1.087,03
  % -2,24

Türk Oyun Sektörü Yazılım İhracatında 400 Milyon Dolar Seviyesine Ulaştı

Türk Oyun Sektörü Yazılım İhracatında 400 Milyon Dolar Seviyesine Ulaştı

tic tak oyunu

Dünyanın en büyük interaktif eğlence fuarı olan Gamescom’a partner ülke olarak dahil olan Türkiye’nin standı yoğun ilgi görüyor. Fuarın açılışında bir konuşma yaparak Türkiye’nin oyun pazarında dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi olmayı amaçladığını dile getiren TET yönetim Kurulu üyesi ve TET Yazılım-Bilişim İhracat Komisyonu Başkanı Selahattin Esim, “Oyun piyasası yepyeni bir dünya yarattı ve geleceğin dünyası hızla buraya koşuyor. Bu rakamı 2023 yılında 2 ila 2,5 milyar dolar seviyesine çıkartıp dünya ile rekabetçi bir hale gelebilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz,” dedi.

Sektörün gelişim göstermesi ve Tanınırlığı Açısından önemli

17-21 Ağustos 2016 tarihleri içinde Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük interaktif eğlence fuarı Gamescom’da, Türkiye’nin partner ülke olmasına katkı sağlayan TET, Türk oyun piyasasının geliştirilmesi ve tanınırlığının ilerletilmesini hedefliyor.

Oyun alanı Türkiye fuar standı

Fuarın açılışında bir konuşma yapan TET Yazılım-Bilişim ihracat Komisyonu Başkanı Selahattin Esim: “Türkiye’nin geçen yıl yazılım ihracatı yaklaşık 1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bunun 400 milyon dolarının oyun ihracatı olduğunu görüyoruz. Sektörün gelişimi ve ihracatta dünya ile daha rekabetçi olabilmesi adına Elektrik Elektronik ve Hizmet ihracatçıları Birliği olarak ilgili bakanlıklar, kamu kuruluşları, STK’lar ve üniversitelerle birlikte ciddi çalışmalara imza atıyoruz. Bu kapsamda animasyon ve oyun teknolojilerinde, Ar-Ge faaliyetlerini teşvik etmek, var meslek fikirlerinin ticarileşmesine yönelik girişimciliği özendirmek ve piyasa için nitelikli meslek gücü yetiştirmek amacıyla bir sıra organizasyon bulunuyor. Akıllı telefon teknolojisi ve sosyal medyanın hayatımıza getirdiği dijitalleşme ile birlikte oyunlar sırf birer oyun olmanın çok aşırı ötesine geçerek gündelik hayatımızda ciddi bir konuma geldi. Oyun sektörü yepyeni bir dünya yarattı ve geleceğin dünyası hızla buraya koşuyor. Bu dünyadaki yerimizi alabilmek adına yürütülecek çalışmalarla, Türkiye’nin 2023’te 2-2,5 milyar dolarlık oyun ihracatına ulaşması hedefleniyor. Biz de bu doğrultuda birlikte katma kıymetli hizmetler geliştirebileceğimiz tüm yatırımcı ve geliştiricileri ülkemize bekliyoruz.” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir !