• YARIM ALTIN
  1.530,98
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6362
  % 0,02
 • € EURO
  8,9963
  % 0,01
 • £ POUND
  9,8039
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  1,1257
  % 0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1004
  % 0,26
 • BITCOIN
  79971,407
  % -3,76
 • BIST 100
  1.087,03
  % -2,24

E-İhracat’ın kapısı epttavm ile açılacak !

E-İhracat’ın kapısı epttavm ile açılacak !

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçıya Alibaba, Amazon gibi uluslararası e-ticaret sitelerinde yer almaları için teşvik verilmesi yolundaki çalışmaların yapıldığını bildirdi.
ihracatçıya e-ticaret desteği geliyor

PTT umumi Müdürlüğü yönünden 81 vilayet başmüdürünün katılımıyla düzenlenen idare Koordinasyon Toplantısı, Denizli`deki Karahayıt Colossae Otel`de başladı. 3 gün sürecek toplantının açılışına ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan`ın yanı dizi Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan da katıldı.

Toplantıdan evvela PTT`nin yeni uygulaması olan PTT mobil hizmet vasıtası hizmete sokuldu. 81 ilde hizmet verecek olan mobil hizmet aracının açılış kurdelesini iktisat Bakanı Nihat Zeybekci ve Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte kesti.

Bakan Ahmet Arslan törendeki konuşmasında özellikle mobil hizmet vermek adına köylere, kırsala aracın verdiği teknik olanaklar çerçevesinde hizmet götürüleceğini belirtip, `PTT mobil hizmet aracı bütün Türkiye`de hizmet verecek. Bu seferberliği özellikle Denizli`den başlattık, 786 bin kilometrekarelik alanın her yerine yayılmış olacak` dedi.

PTT AVM

Mobil hizmet aracının açılışının ardından iki bakan PTT`nin e-ticaret uygulaması olan EPTT AVM`nin tanıtımını izledikten sonra sanal ortamda kıyafet denedi. Uygulamayı tanıtan PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, PTT`nin e-ticaret meselesi için bütün dünyaya açmış olduğu sanal AVM`nin ilk çalışmalarını Denizli`den duyurduklarını belirterek, `tüm orta ölçekli KOBi`lerimizin, sanayicilerimizin ürettiği bütün ürünleri bütün dünyaya satacağız. Ticaretin merkezi olan Denizli`de böyle bir çalışmayı başlatmamız bizim için çok fazla ciddi. E-ticareti ülkemiz`de geliştireceğimiz gibi Türkiye`nin marka kurumu olarak ticaretimizi dünyayla rekabet edebilecek bir marka oluşturacağız. İstanbul, Ankara, gibi sanal ortamda lojistik merkezlerimizi kurarak PTT AVM`nin altyapısını hazır duruma getirdik. Startı burada veriyoruz’ dedi.

`Kaptanlığı bakanlık ve PTT yapacak`

Dünyada e-ticaretin her sene hızla arttığını, Çin`de bu oranın toplam ticaretin yüzde 16`sını oluşturduğunu belirten iktisat Bakanı Nihat Zeybekci de şöyle konuştu:

`Dünyada e-ticaret müthiş bir hızla katlanarak her sene devam ediyor. şu lahza sebebi ile dünya ticaretinde çağdaş ülkelerde toplam ticaret hacminin yüzde 13`ünü oluşturuyor. Bunun en uç örneklerinden bir tanesi çin. Dünyanın ihracatının ve ticaretinin yüzde 25`inin olduğu ülkede e-ticaretin payı yüzde 16`ların üstünde ve her sene inanılmaz hızla artıyor. ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerdeki e-ticaretin payı da yüzde altı`ların seviyesinde. Lakin maalesef cep telefonu kullanımında dünyada ilk üçte yer saha memleketimiz`de toplam ticaretin arasında e-ticaretin payı yüzde 1.5 seviyesinde. Ülkemizin önümüzde çok yol almamız gereken yol var. Bunu fırsat olarak görüyorum. Türkiye`nin iç ticareti için mühim fakat 150 milyar dolar civarındaki ihracatımızın daha çok artmasını istiyorsak şayet e-ticarete en üst düzeyde ciddiyet vermemiz gerekiyor. Çalışmalarımızı hükümet olarak bütün bakanlıklarımızla işbirliğiyle devam ederiz. Bu işin teknik anlamda kaptanlığını Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Uygulamayı yaygınlaştıracak olan, bu alışkanlığını kazandırılmasında devlet eliyle güvence ve kişilerin inanması anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu olduktan sonra toplam ticaret içindeki payı artacak.`

Amazon, Alibaba bu gibi sitelere üyelik teşviki

İhracatçıya e-ticaret sitelerine aza olmaları şeklinde üyelik desteği vermek için çalışmaların sürdüğünü belirten Zeybekci, `Asıl önemli olan 65 bin ihracatçımızın yakın bir gelecekte önümüzdeki birkaç aylık bir yıldan az bir zaman içinde, dünyadaki en ciddi elektronik ticaret portallarına, Amazon, Alibaba bunun gibi, üyelikleri şeklinde hükümet olarak üyelik bedellerini karşılamak gibi ciddi bir destek ve teşviğin arkasındayız. Bunu da en kısa sürede gerçekleştireceğiz` diye konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir !