BitShares Nedir, Nasıl Çalışır?

bitshares

 

BitShares, blok tabanlı, halka açık, açık kaynak kodlu, gerçek zamanlı, dahili bir merkezi olmayan, varlık değişimi sağlayan finansal bir platformdur. Ayrıca, BTS adı verilen ve hesaplar arasında transferi yapılabilen, şebeke operasyonları için kaynak toplamak ve krediler için bir teminat olarak kullanılan bir kripto para birimidir. En çok kullanılan teknolojiyi kullanan BitShares, ağdaki tüm bilgisayarların veriyi senkronize ederek, blok zinciri oluşturan düğümler boyunca veri tabanının kaydını tutmaktadır.

BitShares Özellikleri Nelerdir?

  • Platform saniyede 100 bin işlem işleme yeteneğine sahiptir. Bu, dünyanın en büyük mali sağlayıcısı VISA ile karşılaştırıldığında, VISA saniyede ortalama 2 bin işlem ve maksimum da 24 bin işlem kapasitesine sahiptir.
  • BitShares, kullanıcılarının tam merkezsiz döviz (DEX) üzerinde işlem yapmalarını sağlar. Diğer kripto para birimleri kendi sunucularına güvenirken, hırsızlığa, saldırıya uğradığına ve kapatıldığına dair kötü ünlere sahiplerdir. DEX ise, normal bir internet hesabına dağıtılmış bir bilgisayar ağı üzerinden erişememesidir. Bu sayede kullanıcıların paraları kontrol altında tutulabiliyor ve platform da saldırılara karşı daha güçlü oluyor.
  •  Gerçek hayattaki kuruluşlarda fonlar birkaç kişi tarafından kontrol edilebilmektedir. Bu platformdaki tüm hesaplarda da böyle bir hiyerarşik yapı vardır. Bu da saldırılara ve hacklenmeye karşı daha koruyucu bir yapıdır.
  • Kullanıcı sayısının artmasıyla Blockchain, tüm ağı güçlendirmekte ve pazar değerini yükseltmektedir. Bu nedenle, platforma yeni kullanıcılar kazandıran kullanıcılar için bir teşvik programına sahiptir.
  • BitShares kullanıcıları, kendi özel işlerini tanıtmak için kendi özel simgelerini oluşturmaktadırlar. Bu simgeler, diğer kullanıcılar tarafından para birimi olarak değiştirilebilir veya tutulabilir.
  • Akıllı koinler, değerini dolar, değerli bir metal veya bir şirketin hisse senedi gibi               varlıklara göre ayarlamaktadır. Akıllı koinlerin bu platformdaki değeri de her zaman BTS ile desteklenecek şekilde ayarlanmıştır.
  • BitShares platformunun işlem ücretlerinin toplandığı bir yedek havuzu bulunmaktadır. Burada toplanan fonlar, sistemin iyileştirilmesi için kullanılabilir. Kullanıcıların bir proje için istedikleri finansmanda kullanılabilir. Bu model ile platform dış finansmandan uzak olarak kendini finanse edebilmektedir.
  • BitShares platformundaki cüzdan adresleri, kullanıcı tanımlı ve internetteki herhangi bir kullanıcı adı gibi okunabilir adlardır.
  • BitShares, blok üreten düğümlerin sayısı ve hangi düğümlerin olacağına karar vermek için oylama sistemi kullanır. İşlem aralıklarının ortalama bir saniye sürdüğü bu düğüm listesi önceden belirlenmiştir.

BitShares Nasıl Çalışır?

BitShares bir kripto para birimi olarak dolar ve altın gibi çeşitli varlıkları temsil eder. Bu varlıklar dünyada saniyeler içinde işlem yapılabilmek için BTS olarak temsil edilirler. BTS transfer edildikten sonra tekrar temsil ettiği varlığa dönüşebilir. BitShares kurucusu, BTS’nin para birimlerini temsil etmesinin faydaları konusunda açıklamalar yapmıştır. Daniel Larimer yaptığı açıklamada, dolar ve altın gibi geleneksel varlıkların bir ülkeden diğerine aktarımının fiziksel olarak taşınamayacağı için zor olacağını, bankaların kullanılmasının da daha uzun süreler alacağını ve bu varlıklar üzerinde merkezi bir kuruma ihtiyaç olacağını söylemiştir. BitShares platformu üzerinden bu varlıkların BTS’ye dönüştürülerek transferinin ise daha kolay ve kısa sürede olacağını söylemiştir. BitShares, geleneksel defter teknolojisinde yapılan hataların ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Defterin doğruluğunun kontrolü topluluğa aittir. Larimer’in hedefi büyük bir topluluk geliştirmektir.

BitShare’in Avantajları Nelerdir?

Kullanıcılar blockchaini bilgisayarlarına indirerek Bitcoin cüzdanlarından istedikleri kişiye herhangi bir aracı olmadan BTC gönderebilmektedirler. Bitcoin ile arasındaki en önemli fark ise, sadece transfer işlemi değil aynı zamanda takas işlemi de yapılabilmektedir. Ayrıca platform ICO platformu gibi de kullanılabilmektedir. Sistem sayesinde bir kripto varlık oluşturulması ve satılması sonucu kar payının dağıtılması mümkün olmaktadır. Bu sayede sistem kendi blockchainini oluşturmadan kendi kripto parasını da üretmiş oluyor. BitShares diğer kripto paralara göre daha hızlıdır. Bitcoin blok doğrulama süresi 10 dakika iken BitShares blok doğrulama süresi ise sadece 3 saniyedir.

BitShares Nasıl ve Nereden Alınır?

BitShares bir altcoindir ve ülkemizdeki kripto para borsalarında altcoin alım-satımı yoktur. BitShares işlemleri yurtdışı kaynaklı borsalardan yapılabilmektedir. BitShare coin almak için öncelikle Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından herhangi birine hesap açarak buradan Bitcoin alınır. Daha sonra yurtdışı coin borsalarından birine hesap açılır ve Bitcoinler buraya transfer edilir. Bu borsada da takas işlemi yapılarak BitShares alınır.

Altcoin ile ilgili diğer makalelerimizi okumak istiyorsanız linke tıklayınız.