• YARIM ALTIN
  1.519,21
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7850
  % 1,63
 • € EURO
  9,0713
  % 1,77
 • £ POUND
  10,0063
  % 2,30
 • ¥ YUAN
  1,1422
  % 1,63
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % 0,67
 • BITCOIN
  84443,104
  % 3,46
 • BIST 100
  1.123,06
  % -0,10

Akbank müşterilerine avantaj sağlamak için Ripple ile anlaştı

Akbank müşterilerine avantaj sağlamak için Ripple ile anlaştı

 

Akbank, uluslararası para transferinde müşterilerine çağımızın popüler teknolojilerden blockchain teknolojisini kullanarak Ripple ile anlaşan ilk Türk Bankası oldu.

Akbank, yurtdışı para transferlerinde hız kazandırıp, fiyatları düşüren son teknolojiyi ülkemize getiren ilk Türk bankası oldu. Akbank, Ripple’yi yurtdışı para transferlerinde kullanmak üzere anlaşma sağladı. Akbank, global para transfer sisteminin yeni platformu Ripple ile anlaşmasının ilk adımı olarak, Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Akbank AG üzerinden tüzel ödemeler dahilinde pilot çalışma başlattı. İlk işlemlerin Mayıs ayında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Akbank, Ripple ile yaptığı bu işbirliğiyle, tüm dünyada yeni ve gelişen bir teknoloji olan blockchaini kullanarak, müşterilerine daha hızlı ve daha saydam bir şekilde para transferi hizmeti ve müşteri tecrübesi sunmayı amaçlıyor. Akbank’ın bu yeni ürünü, hızlı ve esnek yapısı, uygulanacak gider ve döviz kurlarını evvelce sunabilmesi, muhabir banka masraflarını azaltması, ödemenin izleyebilir olması ve 7/24 özelliğiyle fark yaratacak.

Akbank Direk Bankacılık Mesul Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, küresel düzeyde tüm gelişmeleri yakından izleyerek dijital teknolojinin sunduğu tüm imkanları müşterileri için fırsata dönüştürmeye odaklandıklarının vurgulayarak, “Tüm dünyada yeni kullanım alanları oluşmaya başlayan blockchain teknolojisini yurtdışı para transferlerinde kullanma ile ilgili ehemmiyetli bir adım atan Türkiye’deki ilk banka olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz” diye konuştu ve ilave etti: “Son zamanlarda finans sektörü başta olmak üzere bir hayli değişik alanda devrim niteliğinde analiz eder sunan Blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni mertebenin, hız ve şeffaflığı artırırken, bu arada fiyatları de düşürerek finans sektöründe para transferi dahil birçok alanda yeni bir dönem açacağını düşünüyoruz.”

Dünyada bu konudaki gelişmeleri ve Finans sektörü ile teknolojiyi birleştiren FinTech’leri yakından izlediklerini belirten Ulutaş, Akbank’ın yenilikçilik vizyonu doğrultusunda FinTech’lerle yapılacak doğru ve stratejik işbirlikleriyle müşterilerini yeni teknolojilerle buluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ilave etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir !