Türkiye’deki yeni bitcoin borsası Paribu.com nedir?

paribu

 

Dünyanın popüler şifrelenmiş para birimi bitcoin, küresel çapta eskisinden daha popüler fakat Türkiye’deki bilinirliği ve yatırımcı sayısı halen yoğun şekilde az. Paribu.com da bu durumu bir fırsat bilerek Türkiye’nin en işlek bitcoin borsası olmak istiyor.

Hızlı ve güvenli bitcoin alım-satımına aracılık etmek dileyen Paribu, 14 şubat 2017 günü hizmete açılan bir platform. Bir yıllık bir geliştirme sürecinin ardından hizmet vermeye başlayan Paribu, 7/24 işlem yapma olanağı ve birkaç dakika arasında BTC/TL yatırma ve çekme imkanı sunuyor.

Paribu’nun kurucularından Yasin Oral, Türkiye’de internet kullanıcılarının teknolojiyle arası iyi olmasına rağmen Bitcoin ile tanışmamış büyük bir kitle olduğunu söylüyor ve mevcut potansiyelin göze çarpan olduğunu söylüyor. Yasin Oral, sistemde gerçekleştirilen alış ve satışlar neticesinde, satın alanların işlem hacmine göre belirlenen; %0.2 ile %0.4 arasında değişen oranlarda işlem bedeli tahsil ettiklerini söylüyor ve bu işlem ücreti payının kullanıcının saha yapıcı ve ya alan müşteri olmasına yada bu ürünü satın alanların aylık hacimlerine göre farklılık gösterdiğini hatırlatıyor.

Dünyanın en büyük Kripto para Marketleri sıralama sitesi olan Coin Market Cap’te Paribu‘nun son 24 saatlik işlem hacmi 330 BTC olarak gözüküyor. Bu işlem hacmi de an itibarıyla Paribu’nun Coin Market Cap’te listelenen 108 bitcoin borsası içinde ilk 100’e girmesini sağlamakta.

Yasin Oral, Paribu’nun Türkiye’de kayıtlı bir şirket olduğunu söylüyor ve “Bitcoin ile ilgili BDDK’nın yayınladığı bir ilan mevcut olmakla birlikte, vergisel yükümlülüklerin yerine getirildiği, kullanıcı güvenliği sağlandığı ve gerektiğinde yasal mercilere şeffaf ve doğru bilgi sağlandığı müddetçe hukuki bir problemle karşılaşılmamaktadır.” diye ekliyor. Paribu’yu 50 bin TL’lik bir sermayeyle kurduklarını paylaşmıştır.

Türkiye’de bitcoin için elbette büyük bir potansiyel olduğunu söylemek olası fakat bu potansiyelin ne kadar açığa çıkacağını bilemiyoruz. Günlük ve aylık belirgin sınırlar dahilinde işleme izin veren Paribu’nun önümüzdeki dönemde nasıl bir performans göstereceğini paylaşmaya devam edeceğiz.