Makale Yazarlığı Nedir?

makale yazarlığı nedir
Makale Yazarlığı Nedir? Makale Yazarlığı Yolu İle Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Bu yazımda sizlere İnternetten para kazanmak denildiğinde akla ilk gelen yöntemlerden biri olan, makale yazarlığı yönteminden bahsetmek istiyorum.

Konuya geçmeden önce İnternetten para kazanma yolları ile ilgili olarak herhangi bir ön yargınız var ise bunu tamamen unutmanızı istiyorum. Nedeni ise: Gerçekten de satış ortaklığı, Network marketing ve makale yazarlığı gibi, netten kazanç elde etmeye yönelik sistemlerin, dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde ciddi anlamda uygulanıyor olmasıdır.

‘Web site ve blog sahipleri bizim yazılarımıza neden değer veriyor?’

Bunun sebebi oldukça basit Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için gerekli olan özgün içeriği temin etmek. Bu sebeple yazılarınız onlar için değerli oluyor ve makalelerinizi belli bir ücret karşılığında sizden satın alıyorlar.
Google yaptığı son güncelleme ile Google algoritmalarında bir takım değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerden biri de web sitelerin Google’da üst sıralarda yer alabilmeleri için yayınladıkları içeriklerin özgün nitelikte olması.

Peki, Google böyle bir güncellemeyi neden yaptı?

Bilindiği üzere Google’ın kullanmış olduğu algoritmaların, yapılan Google aramalarında kullanıcıların beklentilerine çözüm getirmesi Google şirketinin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Ancak web site ve blog sayılarının giderek artmasıyla, siteler arası kopya içerik bir hayli çoğalmış. Bunun doğal bir sonucu olarak da kullanıcılar, Google aramalarında listelenen farklı sitelerde aynı içerikle karşı karşıya kalmaya başlamıştı. Kullanıcıları rahat eden bu durum elbette ki Google’ı da rahatsız etti. Böylece Google beklenen hamlesini yaparak tüm arama sonuçlarını altüst eden güncellemeyi hayata geçirdi. Bu güncellemenin ardından içerik bakımından Googlen ın yeni politikalarına ters düşen web site ve bloglar geri sayfalara itildi. Bundan sonra web siteler arasında tekrardan ilk sayfada yer alma yarışı başladı. Web site sahipleri ilk sıralarda yer alabilmek için ücretli eleman çalıştırmaya bile başladı. Ancak takdir edersiniz ki bu iş için eleman çalıştırmak oldukça maliyetli olacağından, firma ve kişiler yazıları daha ucuza mal edebilmek için makale satın almaya başladılar. Ülkemizde fazla bir geçmişi olmayan makale yazarlığı Google’ın bu yeni politikasında ısrarlı olacağı düşünülürse daha çok gelişeceğe benziyor.

Yazılarınızı iki şekilde kazanca dönüştürmeniz mümkün.

1)Yazılarınızı web sitelerine satarak

2) Blog yazarlığı yaparak

 Yazılarını web sitelerine satarak

Yazı yazarak para kazanma yöntemlerinden ilki ücretli makale yazarlığı yapmaktır. Bu yöntem ile kaleme aldığınız seo uyumlu makalelerinizi, makale alım satım sitelerinde ya da webmaster forumlarında değerlendirebilirsiniz. Bu kanallarla ulaştığınız kişi ve firmalar makalelerinize belli bir ücret ödeyerek sizden alacaklardır.

 Blog yazarlığı yaparak

Blog yazarlığı ise daha uzun soluklu, zahmetli ve sabır gerektiren bir süreçtir. Blog yazarlığı yapmak istiyorsanız konuyu tüm detayları ile ele aldığımız ‘Blog Yolu İle Para Kazanma Yöntemleri’ Konulu makalemizi okumanızda fayda var.

Ayrıca özgün içerikli makalelerinizi, içeriğinde geçen anahtar bir kelimeden kendi blogunuza link vermek kaydıyla ücretsiz olarak ilgili web sitelerine verebilirsiniz. Bu durumda yazınızdan direkt olarak kazanç sağlayamazsınız ancak yazınıza bağlı link aracılığı ile blogunuza ulaşan kullanıcılardan reklam geliri elde edebilirsiniz.