Kripto Para Bitcoin’i Resmi Olarak Kabul Eden 10 Ülke

bitcoin-nedir

 

Bitcoin kara para aklama birimi olarak görülüyor ve uyuşturucu madde satın almak, kara para aklamak için kullanıldığı söylentileri ortaya atılıyor. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Son zamanlarda Bitcoin pek çok büyük işletme tarafından kullanılmaktadır. Sözgelimi Avrupa’da, Çin’de veya Amerika’da Bitcoin ile kahve, giysi vb. pek çok şeyi satın almak olasıdır. Devletlerin pek çoğu Bitcoin’i tanımaya başladılar ve ağır ağır yasallaştığı günler içerisine girdiğimizi söyleyebiliriz.

Devletlerin, şirketlerin Bitcoin’i tanıyacağı ve onun değerinin şimdiye göre oldukça değerli olacağı günlere oldukça yakınız. Özellikle Çin, Güney Kore ve Japonya’da bunun adımları atılmaya başlanmış vaziyette. Zira Bitcoin kolay ve ucuz transfer edilebilir yapısı sayesinde eşsiz ve bu noktadan itibaren Bitcoin’in geleceğinin iyi olduğu düşüncesi bir bakıma tartışmaya açık değildir…

Kripto Para Bitcoin’i Resmi Olarak Kullanan 10 Ülke

Estonya Hükümeti: Blok-Zincir teknolojisini sağlık, bankacılık ve hem de yurttaşlarının idareye katılmalarını sağlamak için kullanmayı tasarlamaktadır. Yurttaşlarına Blok-Zincir tabanlı ilk elektronik-oylama sistemini getirmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri: Sayıca en çok kripto paraya ev sahipliği yapan ve dünya Bitcoin ticaret hacminin öncüsü Amerika Birleşik Devletleri’dir. Pek çok ülke, kripto paraların yasallaşmasını sağlaması ve düzenlemesi ile ilgili Amerika’nın alacağı tavrı ve yaklaşımlarının neticelerini beklemektedir.

Danimarka: Danimarka, nakit kullanımını kaldırmak ve dijital para birimine geçmek isteyen ülkelerdendir. Kendi merkez bankasından da tamamiyle vazgeçmeden, Bitcoin ve itibari dijital parasını beraberce günlük hayatta kullanmayı tasarlamaktadır. Danimarka Merkez Bankası, Bitcoin’in bir para olmadığını, bu sebeple düzenleme yapmayacağını açıklamıştır.

İsveç: İsveç de Danimarka gibi, nakit kullanımını kaldırmak isteyen ülkelerdendir. İsveç merkez bankası Riksbank’ın negatif getiri uygulamasından etkilenmemek için, İsveç yurttaşları Bitcoin’i kullanabilmektedirler, bu sayede servetlerini savunabileceklerdir. İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi, Bitcoin’i ödeme metotu olarak yasallaştırmıştır.

Güney Kore: Samsung ve LG gibi dev teknoloji firmalarına ev sahipliği yapan Güney Kore’de, Bitcoin’i tertip eden bir yasa olmamasına karşın, Bitcoin bir ödeme metodu olarak kabul görmüştür ve her geçen gün yaygınlığı artmaktadır. Güney Kore, Bitcoin konferanslarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Hollanda: Hollanda Arnhem, sanki bir Bitcoin şehridir. Şehirde 100’den fazla, Bitcoin’le alışveriş yapılabilen mekanlar vardır. Hollanda bankaları, Blok-Zincir metotuyla kendi teknolojilerini geliştirip, giderleri azaltmak için kullanmanın yollarını araştırmaktadırlar.

Finlandiya: Finlandiya Merkezi Vergi Heyeti, Bitcoin’i bir finansal servis olarak tanımlamış, Bitcoin’i ve teminini katma değer vergisinden muaf tutmuştur.

Kanada: Kanada da pek çok Bitcoin yenilikçi şirkete ev sahipliği yapar.

Birleşik Kraliyet: Birleşik Kraliyet pek çok Bitcoin ve Blok-Zincir yenilikçi şirketlerine ev sahipliği yapar. Bitcoin’e özel para muamelesi yapılır, Bitcoin’le yapılan alışverişlere katma değer vergisi uygulanır.

Avustralya: Avustralya Bitcoin’e uyguladığı çifte vergilendirmeyi kaldırmıştır, ancak Bitcoin için özel bir tertip etme yapılmamıştır. Avustralya, Bitcoin’i emtia olarak değerlendirmektedir. Avustralya Borsası Blok-Zincir teknolojisini test etmektedir. Avustralya Postası, servislerini iyileştirmek emeliyle, dijital kimlikleri Blok-Zincir metotuyla yapmayı amaçlamaktadır.

Kaynak: Sermaye Piyasası Kurulu

Bunlar da ilginizi çekebilir !