Electrum Coin Nedir? Bitcoin ile arasında farklar nelerdir?

electrum coin

Bitcoin ile birlikte ortaya çıkan farklı cüzdan özelliklerinden biri olan Electrum Coin nedir

Electrum CoinBitcoin hesap cüzdanlarından bir tanesine verilen addır. Electrum Coin nedir, sorusunu cevapladıktan sonra bu elektronik cüzdan veya dijital para birimi ile ilgili özellikler yazımızda yer alacaktır. Ayrıca Electrum coin ile ilgili bilinmesi gereken detaylar da yazımızda bulunmaktadır.

Electrum Coin Özellikleri

Electrum coin özellikleri arasında:

  •   Daha az kaynak kullanımı, daha hızlı işlem kapasitesi, daha basit kullanım özelliği,
  •   Bitcoin sistemindeki en karışık birimlere ulaşma ve bunlara hükmetme,
  •   Yüksek performanslı sunucu kullanımı sayesinde gizli bir şifre oluşturarak cüzdan kurtarma olanağı,
  •   Electrum sistemine yeni bir kullanıcı katıldığında açılan hesabın sisteme anında adapte olması,
  •   Bitcoin çekirdeği gibi kesin bir güvenlik sağlayamaması bulunmaktadır. Güvenlik açısından kendine has şifreleme ve gizlilik sistemlerine hâkim olsa da Electrum ve Bitcoin çekirdeği arasında bazı farklar bulunmaktadır.

Electrum Coin ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Electrum Coin ile Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde belirtilmektedir:

·        Electrum Coin söz konusu olduğunda Bitcoin çekirdeğinde olduğu gibi coinler üzerinde tam kontrol yetkisi bulunmaktadır. Üçüncü kişilerin coinler ya da cüzdan yönetimi üzerinde bir hak sahibi olmaması ve hesapların dondurulması ya da herhangi bir işlem için kullanılması gibi bir durum için yetkilerinin bulunmaması da Electrum Coin ve Bitcoin için geçerlidir. Ancak Electrum Coin kullananlar hesap güvenliği konusunda biraz daha titiz olmalıdır.

·        Electrum ile yapılan işlemlerde sunucu kullanımı rastgele olmaktadır. Ödemelerin onaylanması için 3. Parti onayına az da olsa ihtiyaç duyulduğu bu sistem için bilinen bir şeydir. Oysa Bitcoin çekirdeği ile yapılan ödeme işlemlerinde 3. Partilerden gelecek bir onaya gereksinim yoktur. Electrum ile yapılan işlemlerdeki güvenilirlik düzeyi bir tam düğüm kadar değildir.

·        Bitcoin birikimlerinin çalınmaması açısından Electrum ya da Bitcoin çekirdeği arasında güvenilirlik açısından bir fark bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise dijital sistemlerde her geçen gün yeni bir gelişme görülmekte ve bunların tamamı iyi niyet çerçevesinde olmamaktadır. Güçlü bir şifre ile bilgisayara dışarıdan erişimi kısıtlamak bu noktada dijital para hırsızlığının önüne geçmeye yardımcı olabilmektedir.

Not: Yazımızda Electrum coin nedir, özellikleri ve Bitcoin ile farkları gibi konuları açıklamaya çalıştık. Bunun dışında vurgulamak istediğimiz konu ise elektronik para birimlerinin güvenilirliği konusudur. Dijital para birikimi son dönemde sıklıkla kullanılan bir yöntem olsa da hala ne kadar güvenilir olduğu tartışılmaktadır. Bu nedenle Electrum ya da başka bir dijital para birimi ile yatırım yapacak olan kişilerin, yatırımlarını kaybedebileceklerini de göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.