• YARIM ALTIN
  1.530,98
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6299
  % -0,05
 • € EURO
  9,0019
  % 0,11
 • £ POUND
  9,8054
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  1,1245
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,1003
  % 0,18
 • BITCOIN
  79689,540
  % -3,99
 • BIST 100
  1.087,03
  % -2,24

CRM ve ERP Yazılımları Tanımı ve Aralarındaki Farklar

CRM ve ERP Yazılımları Tanımı ve Aralarındaki Farklar

CRM (Müşteri İlişkileri, Pazarlama) ve ERP (Kaynak Planlama) Yazılımları

CRM: CRM yazılımları müşterilerinizi yönetebileceğiniz yazılımlardır. CRM ile müşterinize pazarlayacağınız ürününün pazarlama süreçlerinin ve sonuçlarını değerlendirme üzerine oluşturulur. Çok noktadan farklı kanallarla yapılan satış faaliyetlerinin sonucu olarak, müşteri bilgileri ve tercihlerini içeren verileri toplayabilir ve bunu ürün ve hizmetinizin müşteri bazında değerlendirilmesini yaparak, hangi tip müşteri hangi özelliklerdeki ürünlere talebi olur bu ve bunun gibi işlemleri planlamanızı sağlayan bir yazılımdır.

CRM yazılımları ayrı olabileceği gibi ERP yazılımları içerisinde bir modül olarak da bulunabilirler.

CRM Yazılımında hangi tür faaliyetler yapılabilir maddeler halinde bir bakalım;

 • Pazarlama, mektup, bülten, broşür uygulamalarının hepsini adrese teslim olarak yapılabilmekte
 • Şirket haberlerinin duyurulduğu haber ve basın pazarlaması yapılabilmekte. Örneğin; Yazılı ve görsel basın, Web siteleri, mesleki web siteleri
 • Mobil ve Ev telefonu pazarlaması yapılabilir.
 • , Mail üyelikleri ve mail haber sistemleri ile.
 • Sosyal pazarlama; Sosyal medya Facebook, Twitter, Google+, Linkedin üzerinden tanıtımlarda.
 • Video pazarlama; tanıtım olarak Youtube, Vimeo ve dailiymotion üzerinden.
 • Sıcak Pazarlama; saha çalışması ve sıcak temas olarak pazarlama faaliyetleri yapılmaktadır.

Müşterilerin dilek, istek, şikayetleri dikkate alınması CRM süreçleri açısından büyük önem oluşturur. Müşteri kendi istediklerini üretim ve işletme açısından tam olarak ifade edemeyebilir. Bu süreçlerin kayıt edilerek konu tam olarak anlaşılması sorun giderilmesi ürün ve pazarlama sürecinin başarısını sağlar.

erp-software-pakistan

ERP (Enterprise Resource Planning / Kaynak Planlama) : Firma için tüm süreçlerinizi ERP yazılımları ile yönetebilirsiniz. ERP yazılımları sayesinde tüm operasyonunuzu tek kaynak üzerinden yürütebilirsiniz.

ERP yazılımı hazır e ticaret paketlerinde olduğu gibi hazır da alabilirsiniz yada yazılım geliştirerek te edinebilirsiniz.  Ancak hazır paket mi yoksa yazılımı kendiniz mi yazacaksınız buna siz karar vereceksiniz.

ERP yazılımlarını en çok tercih eden firmalar operasyon ve personel sayıları fazla olan firmalar tercih etmeleri gerçekçi bir çözüm olacaktır.

Kurumsal ERP uygulamaları ülkemizde de başlangıç yıllarında MRP/II olarak kullanıldığını da göz önünde bulundurursak yaklaşık bir 15 yıllık geçmişi vardır.

160_F_53140190_QoMDWYH5x4gSzyRWv5s6czEimGlbULBk

          CRM                     ERP

Müşteri İlişkileri Yönetimi demektir,Firmanın kurumsal kaynak planlaması demektir,
İkiside işletmenizin idaresi için gerekli olan bilgisayar yazılımlarıdır,

 

Müşterilerinizi ve elinizdeki ürünlerin müşterilerinizle olan ilişkilerini takip edip yönetebilirsiniz,CRM de içine alan, bir işletmenin tüm işlevlerini tek program altında toplayıp yönetimini kolaylaştıran yazılım sistemlerine verilen addır
Tek başına işinizi görebilirERP nin içinde mutlaka bir CRM olmak zorundadır,
Bütün müşteri değer halkalarına dağılan bütünleşik çözümler üretirERP ticari ve mali verilerden “yönetici için anlamlı bilgiler” üretilmesini sağlar.
 
Gelişmiş planlama ve tahmin araçlarıdır.İş süreçlerinde yürütülen faaliyetlerin daha verimli bir hale getirilmesini hedefler.

 

İşbirlikçi ticaret yapılarını desteklerTasarım, satış, hizmet süreçlerinin müşteri odaklı olarak yürütülmesi için gerekli temel bilgileri üretir.
Kaynak zinciri süreçlerinin hepsini eksiksiz ele alır.Resmi Muhasebe yapısı ile birlikte yönetimsel bilgilerin üretileceği Yönetim Muhasebesi yapısının kurulmasını amaçlar.
Ticari işlemlerin kolay yönetilmesini sağlarOperasyon süreçlerindeki gizli israfların ve atıl kapasitelerin ortaya çıkarılmasını kolaylaştırır.
Fiziksel olarak tahminler oluşturarak, bunları yerine getirme süreçlerini planlar“tam zamanında” ve“hatasız” yürütülmesi için gerekli mekanizmaların şirket içinde oluşturulmasını sağlar.
 Süreçlere performans hedeflerinin konmasını ve sonuçların izlenmesini sağlar.
 Temel iş süreçleri üzerinde “sürekli iyileştirme” sistemlerinin kurulmasını mümkün kılar.
Bunlar da ilginizi çekebilir !