Ayakkabı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

İçerikler

Ayakkabı imalatı ve istihdamı ile ilgili Avrupa’da birinci sırada olan Türkiye’nin ayakkabı sektörü ülkemizin önemli ekonomik dinamiklerinden birisidir. Son senelerde e-ticaret kanallarının da devreye girmesi ile senelik 200 milyon çift satış adet rakamları telaffuz edilmeye başladı. Burada ayakkabı sektörünü ekonomik dinamiklerden çok e-ticaret sistemi açısından irdelemeye çalışacağız.

Ürün Tedariğinde yaşanan sorunlar

E-ticaret sitesi kurmak istediniz, ilk karşılaşacağınız konu ürün tedariğinde yaşanacaktır. Buradaki en önemli sorun ayakkabılardaki satış yoğunluğu belirli rakamlarda yoğunlaşmıştır. Bu arada bir modelin rastgele bir rengi tek olarak alan sürülmez ve bu ürünü piyasa satıcı en az 8’lik yada 10’luk seriler biçiminde almak vaziyetindedir. Satılması  pratik olan, talebi fazla olan numaraları zaten kendisi de satabilmekte geriye kalan bölümü kendisine stok rizikosu olarak kalmaktadır. Bilhassa bayan ayakkabı modadaki değişkenlik itibarıyla çabuk tüketilen, hızlı değişen bir üründür. Saydığımız bu nedenlerden dolayı satıcılar kimseye tek tek ürün vermek istemez.

Ayakkabıda tedarik sorunu yaşanmasının bir diğer sebebi de üreticilerin gerek e-ticaret gerekse fiziki ticaret noktasına uzak durmalarıdır. Ufak çapta çalışan bir atölye her sezon birkaç model ürün üretir ve bunları toptancısına satar. Perakende işine genellikle soğukturlar. Ayakkabı perakendecileri, müşterileri mağazalar kanalıyla temin etmektedirler. Dolayısı ile bu döngünün içerisinde e-ticaret sitesi olarak faaliyet göstermek için ya bu zincirlerin içinde olmak veyahut marka oluşturarak bunu ürettirip depolayacak gücünüz olmalıdır.

Tavsiyeler

Ayakkabı sektöründe e-ticaret yapmayı kafanıza koyduysanız şöyle bir yol da izleyebilirsiniz. Küçük çapta atölye kurup, internet üzerinden satmış olduğunuz ayakkabıları kendiniz üretebilirsiniz.. Burada da nitelikli personel derdi yaşayacaksınız.

Ayakkabı e-ticaret sitesi açmak isteyenlere şunu öneriyoruz; e-ticaret sitesi faaliyetine başladıktan sonra her hafta belirli bir model ve sınırlı sayıda renklerle ayakkabı, cüzdan, çanta, kemer gibi kombinler yapıp, iyi bir SEO çalışması ile sosyal medya linkleri reklamları kanalıyla iyi yerlere gelerek satış olarak dönecektir.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Tesettür giyim ürünlerine yönelik e-ticaret sitesi kurmak

Moda Tarzı E-Ticaret Sitesi kuracaklara öneriler

Anne Bebek Ürünleri Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Oto Aksesuar Ürünleri E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Market Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Hediyelik Ürün E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Adım Adım E-Ticaret

C2B (Consumer to Business): Tüketiciden Firmaya E-Turizm (E-Ticaret)

Tüketiciden-Tüketiciye (Consumer to Consumer, C2C ) E-Turizm (Elektronik Ticaret)

XML ile Ürün Tedariği Sağlayan Ayakkabı Firmaları

Ayakkabı Satan Siteler

Bunlar da ilginizi çekebilir !