• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7777
  % 0,32
 • € EURO
  7,3860
  % 0,23
 • £ POUND
  8,3696
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  0,9591
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,0895
  % -0,08
 • BITCOIN
  49348,464
  % -0,50
 • BIST 100
  92.371,99
  % -0,01

YouTube Nasıl Kuruldu?

YouTube Nasıl Kuruldu?

Youtube Nasıl ve Ne zaman Kuruldu? Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği, YouTube’u kimin kurduğunu ve nasıl kurulduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte YouTube’un başarı hikayesi;

YouTube Nasıl Kuruldu? Youtube Ne zaman Kuruldu?
YouTube Nasıl Kuruldu? Youtube Ne zaman Kuruldu?

Günümüzde en popüler video paylaşım sitesi olan YouTube, kullanıcılarına kendilerine ait videolarını site üzerinden tüm dünya ile paylaşmalarını sağlıyor. YouTube sitesinde bilgi ve paylaşım içerikli bir forum da mevcuttur.

Steve Chen, Chad Hurley, Jawed Karim isimli üç gencin 2005 yılı şubat ayında kurduğu Youtube, 19 ay gibi çok kısa bir sürede milyar dolarlık bir şirket olmayı başardı. Paypalda birlikte çalışan üç arkadaş, bir ev partisinde çektikleri fotoğraf ve video dosyalarını arkadaşları ile paylaşmak istedi. Dosyaları e-mail yolu ile paylaşmakta zorlanan üçlü, daha iyi bir yöntemle paylaşım yapabilmek için çalışmalarına başladı. Böylece 2005 Nisan ayında ilk deneme videosunun yayınlanmasıyla hayata geçen Youtube, aralık ayında profesyonel yayın hayatına başladı.

Dünya üzerinde büyük ses getirmesiyle Google’ın dikkatini çeken YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınarak, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biri olarak tarihteki yerini aldı. Google’ın ödediği 1.65 milyar dolar YouTube çalışanları arasında pay edilmiştir. Bu operasyonla birlikte kullanıcılar Google hesap bilgilerini kullanarak Youtube da oturum açabilir hale geldi. Google’a ait olan Youtube bağımsız bir şirket olarak çalışmalarına devam ederken, kurucuları da kendi mevkilerinde çalışmaya devam ettiler.

YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube’a ekleyebilmektedir.

Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videolarından oluşmaktadır. Garajda kurulan ve parsal sıkıntılar sebebiyle ilk test videosunu kuruluşundan ancak 2 ay sonra yayınlayabilen YouTube’a, bugün  günde yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.

Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek silinmektedir.

YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ve ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum da yazabilmektedir.

Ayrıca YouTube geliştiriciler için API hizmeti de sunmaktadır. Kullanıcılar bu hizmet kapsamında YouTube videolarını kendi site veya bloglarından yayınlayabiliyorlar.

YouTube’un popülerliği birçok YouTube kullanıcısının İnternet’te ün kazanmasına neden olmuştur. Bu kullanıcılar kendi ülkelerindeki videoları ile farklı yollarla ünlenmişlerdi.

İlginizi çekebilecek yazılar

İlgili Yazı: YouTube’ye Kaliteli Videolar Yüklemenin Yolları

İlgili Yazı: Telefondan YouTube İstatistiklerini Takip Etmek

İlgili Yazı: YouTube Reklam İzleme Zorunluluğunu 1 Saniye Arttırıyor

İlgili Yazı: YouTube SEO Nedir?

İlgili Yazı: En Çok İzlenen YouTube Konseptleri

İlgili Yazı: Youtube Canlı Yayın Yapmak

İlgili Yazı: Kişisel Youtube Kanalı Nasıl Olmalıdır ?

İlgili Yazı: Youtube Kanalınızdaki Kısıtlamalar Neden Kaynaklanır ?

İlgili Yazı: YouTube’den Haksız Kazanç Elde Etmek

İlgili Yazı: Youtube’de Özgün İçerikler Paylaşmanın Yolu

İlgili Yazı: En Popüler Video İzleme Ortamı Neden YouTube ?

İlgili Yazı: Alternatif Youtube Partnerleri

İlgili Yazı: Youtube Kanalınıza Adsense Alın

İlgili Yazı: Youtube Nedir ?

İlgili Yazı: Youtube Gelirleri Ne Durumda ?

İlgili Yazı: Örnek Üzerinden Youtube Kazancı Hesaplama

İlgili Yazı: YouTube yasağı kaldırıldı

Bunlar da ilginizi çekebilir !