E- Girişim yapmak için ne kadar sermayemiz olmalı?

eticaretgunlugue-ticaret

Günümüzde e-ticaret sektörü kurulum giderleri az olan bir sektör olarak görülmekte, bu yönüyle de genç girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Dünyada ve ülkemizde ufak sermayelerle kurulan ve çok iyi yerlere gelen projelerin başarı hikâyeleri de genç girişimcileri heyecanlandırmakta,  böylece birbiri ardına yeni e-ticaret dükkânları internet vitrinindeki yerini almaktadır. Bu yazımda internet sektöründe başarıyı yakalayabilmek için nelere sahip olmamız gerektiğini incelemeye çalışacağım.

Öncelikle neden bin bir hevesle kurulan e ticaret girişimlerinin, başarısızlığa uğradığından bahsetmek istiyorum. Genç girişimciler genellikle medyada kendilerine sunulan başarılı projelere odaklanıyorlar ve o yaptıyeticaretgunlugue-ticaretsa bende yaparım düşüncesiyle hareket ederek buz dağının görünmeyen kısımlarını göz ardı ediyorlar. Kısa sürede başarıya ulaşmış, büyük ses getirerek girişimcisini zirveye taşımış projelerin ilk olmak gibi bir özellikleri olduğunu dikkate almıyorlar. Evet, onlar ilkti ve rakipsiz olmanın onlara sunduğu sayısız imkânları sonuna kadar kullandılar. Şimdilerde ise e-ticaret şirketlerinin sayısı o kadar çok ki, ufak çaplı e-ticaret şirketlerini dikkate almasak bile, sunduğu hizmet ve benzersiz alışveriş imkânlarıyla internet kullanıcısını kendine bağlamış, marka bilinirliğini artırmış,  bu günlere gelene kadar sektörün her türlü nimetlerinden faydalanarak tabiri caizse yükünü tutmuş, sektörü tekeline almış firmalar var. Evet, bir şahıs şirketi kurarak, hazır bir e-ticaret altyapısı satın alarak e-bayilik sistemini kullanarak az bir sermaye ile bu işe girmek mümkün? Ancak iş bu kadarla bitmiyor, stok ve ürün tedariki, uygun fiyat, hızlı gönderi, gelişmiş müşteri hizmetleri gibi konularda da en az bu bilindik firmalara eş değer nitelikte bir hizmet potansiyeliniz olmalı ki pazardan pay alabilesiniz. Üstelik siz yeni bir firmasınız, İnternet kullanıcıları ürün ve hizmet kalitesinden memnun oldukları, mutlu alışveriş deneyimleri yaşadıkları bilindik markalar dururken neden sizi tercih etsinler. Bu noktada potansiyel müşteri adaylarınızı sitenize çekebilmek için o firmalardan çok daha avantajlı fırsatları onlara sunmanız gerekecek, siteniz üzerinde böyle bir fırsatı müşterilerinize sunduğunuzu farz edelim, bu da yeterli olmayacaktır. Sizin Konya ovasında kurduğunuz çiçeği burnunda sitenizi kim nereden duyup da gelecek, burada da reklam ve pazarlama yöntemleri devreye giriyor. Televizyonda, İnternette, hedef kitlenizin var olduğu hemen her platformda var olmak, bu da önemli bir bütçe ihtiyacı anlamına geliyor. Başarısız olmuş pek çok e-ticaret girişiminin hazin sonlarının sebepleri arasında işte bu, buz dağının görünmeyen kısımlarında yer alan eksiklikler yatıyor.

Başarılı olmuş projeleri ilham kaynağı olarak ele alıp araştırırken,  başarısız olmuş girişimleri de ele alarak onları başarısızlığa götüren sebepleri de araştırıp, analiz etmek gerekiyor.  Bu analizler sonucunda edindiğimiz bilgi ve tecrübeler umuyorum ki, e-ticaret girişimi hakkında daha sağlıklı kararlar vermeniz noktasında sizlere katkı sağlayacaktır.

Yine de kendini az bir sermaye ile e-ticaret yapma fikrinden alamayanlar için tavsiyem rekabetin az olduğu yahut büyük firmaların çok cazip bulmaması sebebiyle göz ardı ettikleri ama kazanç elde edilebilecek alanlara yönelmeleri olacaktır.

Ya da; Benim çok orijinal bir projem var büyük ses getireceğim, ilk olacağım diyenler. Meydan sizin…

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !