• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  382636,524
  % 7,05
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

VISA Cart Nedir? Nerede Doğmuştur? Nasıl Kullanılır?

VISA Cart Nedir? Nerede Doğmuştur? Nasıl Kullanılır?

 VISA , ABD’de kurulan büyük, çok uluslu bir şirkettir. Şirket, dünyadaki ödeme işlemlerini kontrol etmek için tasarlanmıştır. Çalışma yapısına bakacak olursak, organizasyon biri doğrudan Amerika’da, San Francisco şehri (Visa Inc.) bulunan iki şirketten oluşur. İkincisi, Visa Europe Services Inc. Avrupa’da bulunan şirkettir.

Visa Inc. olan şirketin “ana ofisi” Avrupa için ana şirket tarafından lisanslandırılmış, ancak Avrupa bankaları birliği tarafından yönetilirken, ticari markayı ve mevcut teknolojileri kullanma haklarına sahiptir.

Tarihe çok fazla değinmeden, şirketin genel gelişimine değineceğiz. Başlangıçta, banka kartlarını kullanma hakları “ Bank of America ” adlı popüler Amerikan bankasına aitti . Sistem hızla popülerlik kazandı, ancak çok fazla “Amerikanlaşma” nedeniyle yurtdışında ilgi duyulmadı. Çözüm olarak dünya çapında şubeleriyle beraber VISA isminde ayrı bir şirket kurularak, tekrar tasarım yapıldı.

Sonuç olarak, 21. yüzyılın başında, tüm banka müşterilerinin yaklaşık % 57’si bir VISA kartı kullanmaya başladı. Karşılaştırma için, MasterCard‘ın popülerliği yaklaşık % 26’dır. Bu sistemin müşterileri tarafından üretilen toplam nakit akışı yaklaşık 4.8 trilyon ABD doları olmuştur. Bununla birlikte, 2010 yılına yaklaştığında, şirket gelişimde geriledi ve Çin firması UnionPay’a karşı geriledi (% 29’a karşı% 28) kullanıcı sayısı açısından ve döviz işlemleri açısından

Şirketi hesaplamanın temel aracı Visa Electron kartıdır . Kartın farklı işlevleri yerine getirebildiğine dikkat edilmelidir. Bazı finansal kuruluşlar Visa Electron’u borç olarak, diğerleri ise kredi olarak verebilir. Uluslararası PLUS ağının bağlantısı sayesinde, bu kart dünyanın böyle bir fırsatın verildiği her yerde hesaplamalar yapmanıza olanak sağlar.

Bugün şirket, uluslararası bir asistan ve ortaklar ağına sahiptir. Yaklaşık 21 bin çeşitli finans kuruluşu, Türk bankacılık sektörü de dahil olmak üzere VISA sisteminin müşterileridir.

Çoğu yerli banka, müşterilerine VISA kartlarını ulaştırır . Bu nedenle, ülkenin en büyüğü olan Akbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Finansbank ve İşbankası gibi bankalar yurtiçi ve yurtdışında çeşitli işlemler yapmak için VISA kartlarını müşterilerine vermek için geniş bir hizmet yelpazesine sahiptir. İnternet bankacılığı da aynı şekilde çalışır ve bu da tüm ödemeleri basit ve uygun fiyatlı yapar.

Visa Cart ile neler yapılabiliyor?

1- Vadeli işlem aracı

Visa Cart; Öncelikle vadeli bir ödeme aracıdır. Örneğin 20/12/2019 tarihinde 1000 TL’lik tek çekim veya taksitli alışveriş yaptınız. Tek çekim alışveriş yaptıysanız ödemesini önümüzdeki ay hesap kesim tarihinden sonraki ödeme tarihinde ödemek zorundasınız. Taksitli alışveriş yaptıysanız ise; 5 taksitli olsun. Ödemesini Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında eşit şekilde ödemek zorundasınız.

2- Bonus, Vadaa, Chip Para gibi isimler altında Bonus kazanabilirsiniz

Bankalar yada başka şirketler (Örneğin CarrefourSa, Migros gibi büyük firmalar) farklı dönemlerde farklı kampanyalar yaparak VISA kullanıcısına ek kazançlar sağlarlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir !