izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  490136,111
  % 3,67
 • BIST 100
  %

MasterCard Nedir? Nerede Doğmuştur? Nasıl Kullanılır?

MasterCard Nedir? Nerede Doğmuştur? Nasıl Kullanılır?

MasterCard  tarihini geçen yüzyılın 40’larından alıyor. Visa sisteminde olduğu gibi, şirketin yaratılmasındaki başlangıç ​​noktası, Amerika Merkez Bankası’nın yerleşim için kart çıkarması ve teknolojinin diğer bankalara devredilmesi kararıydı.

Bu tür bir ödeme çözümü, çeşitli finansal kurumlar arasında ve sıradan insanlar arasında hızla popülerlik kazanmıştır.

Bankalararası Kart Birliği ne zaman kuruldu?

Ve bir süre sonra, yani, 1966’da, bir grup büyük banka, düzenleme yetkisi için tek tip kurallar geliştirmek ve kurmak olan Bankalararası Kart Birliği (ISA) adında bir dernek kurmaya karar verdi. Organizasyon, merkezi bir kişi tarafından değil, 17 farklı bankanın temsilcilerini içeren toplu yönetim aracılığıyla yönetildi. Ayrıca şirketin bütün yasal, reklam politikası ve güvenliği ile de ilgilendiler.

Kuzey Amerika’da büyüdükçe ve yayıldıkça MasterCard  , yabancı şirketlerle ayrı ittifaklar kurmaya başladı. Meksikalı Banco Nacional ve Eurocard adlı Avrupa ağı, ilk oldu. Bir süre sonra Japon temsilciler katıldı.

Böylelikle şirket, Afrika, Çin ve hatta Sovyetler Birliği’ndeki ağlarını kademeli olarak seçip açarak dünyanın çeşitli bölgelerinde varlığını önemli ölçüde arttırmayı başardı (ilk harita 1988’de ortaya çıktı).

Mastercard nedir
MasterCard

 70’lerde, şirket hali hazırda 36 milyon karttan daha fazla hizmet veren 5.000’den fazla kurumla küresel bir ağdı. Bu tür göstergeler, şirketi yalnızca Visa sistemine üstünlük vererek dünya pazarında liderlerden biri haline getirmiştir. O zaman, ICA adını MasterCard olarak değiştirdi   . 1970’lerin sonundan ve 1980’lerin başından bu yana şirket, dolaşımdaki kart sayısını 55 milyon adede çıkarmayı başardı ve 1990’a kadar 90 milyon kartla çalıştı. Sadece 10 yılda MasterCard sistemiyle yapılan işlem hacmi 10,4 milyar dolardan 99 milyar dolara yükseldi.

MasterCard’ın ilk olarak bir altın banka kartı tanıtan ilk şirket olduğu ve ilk olarak bir lazer hologram kullanan ilk firma olduğunu belirtmekte fayda var . 

Yukarıda da belirtildiği gibi, şirket hem kredi kartlarını hem de banka kartlarını verir. Kredi kartlarında, MasterCard Electronic, MasterCard Standart, MasterCard Gold ve MasterCard World Signia gibi türlerde hizmetler verilmektedir.

Sahipleri hızlı ve güvenli alışverişler yapabilen MasterCard Elektronik kartın aksine, MasterCard Standart kart birçok sistem ve ATM’den para almak ve çekmek için geniş bir küresel ağa sahiptir. Daha yüksek limitler ve daha esnek kullanım koşulları elde etmek için, şirket MasterCard Gold’u ve MasterCard Platinum tarafından temsil edilen çeşitliliğini sağlar; burada daha büyük limitler mevcuttur ve Standart kartın tüm fonksiyonları vardır. MasterCard World Signia kartının sahibinin çeşitli seyahatlerde özel avantajları vardır ve kredi limiti, veren banka tarafından kişisel olarak belirlenir.

Elinizde bir MasterCard bankamatik kartı varsa, kartta Maestro veya Cirrus resmi logosu varsa, dünyanın herhangi bir yerinde para çekebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !