Viral Ne Demek, Viral Reklam Nedir?

Viral reklam

Viral ne demek“Viral” kelimesinin tam Türkçe karşılığı olmadığı gibi anlam şekilde: virüs aracılığı ile, virüs gibi yayılan, virüs özelliğinde manasına gelir. Bu yazıda viral ne demek ve viral reklam nedir sorularını örneklerle bulacaksınız.

Viral Reklam Nedir?

Viral reklam, virüse benzetilen ve kendiliğinden yayılan bir çeşit reklam türüdür. Reklamın enteresan olması, haber kıymeti taşıması ve gibi özelliklere sahip olması paylaşılmasını ve yaygınlaşmasını sağlar. Viral reklam uygulamasında asıl amacın ürünü tanıtmak değil de olayı ifade etmek bulunduğu izlenimi verilmektedir. Bu özelliğiyle virüse benzetildiği için ismi viral reklam olmuştur.

Viral reklam, ağızdan ağıza pazarlama (WOM) ile çok aynı bir yapıya sahiptir. En önemli farkı ise viral reklamların hayat bulduğu piyasa % 99 internet ortamında olmasıdır.

Viral reklamın kullanım piyasası: en iyi video paylaşım siteleridir. Bununla birlikte twitter isimli sosyal paylaşım platformu da yapısı gereği viral reklam için aşırı etkili bir zemin olarak kullanılıyor. Twitter kurulum amacına baktığımız zaman twit atmak (cıvıldamak, dedikodu yapmak) zaten ağızdan ağıza yaymak anlamına da geliyor. Bunların dışında tüm sosyal paylaşım platformları yine viral reklamlar için müsait zeminlerdir.

Viral reklamlar kuruluş veya kullanıcı sebebi ile kurgulanabilir. Bu örneği iki şekilde görmek kolaydır. Kullandığı ürün ile ilgili yaşadığı ilginç deneyimi paylaşan gönüllü kullanıcının oluşturduğu viral reklamlar ve şirketlerin kurguladığı izlemesi keyifli reklamlardan oluşur. Kimi kullanıcı tam olarak tesadüf eseri viral reklamın oluşmasına da neden olabilmektedir. Bazı şirketler ise uzman ekiplere amatör kısa film çekip viral yapıda reklam oluşturmaları için para öder.

Kimi bir ileti, bazan da bir mesaj viral reklam özelliği gösterebilir. Teorik şekilde viral ne demek anladık. Şimdi örneklerini inceleyelim.

Viral reklam örneği  Lassa

Viral reklam örneği NIVEA

Viral reklam örneği Türk Hava Yolları 

Viral reklam örneğGittiGidiyor 

Viral Reklam Örneği Jolly Tour