izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  490051,164
  % 3,73
 • BIST 100
  %

İş Planı Nedir?  İş Planı Nasıl Hazırlanır ve Aşamaları Nelerdir?

İş Planı Nedir?  İş Planı Nasıl Hazırlanır ve Aşamaları Nelerdir?

 

 

İş Planı Nedir?

Kurulması planlanan veya mevcut durumdaki işletmelerin gelecekte sürdürülebilir bir başarı ile ilerlemesi için ve bu süreçte karşılaşılabilecek olan zorluklar karşısında nasıl hareket edileceğini gösterir plana iş planı adı verilir. Daha basit olarak anlatmak gerekirse, şirketin planlarını ortaya koyan, bu planın nasıl gerçekleştirileceğini gösteren ve okuyucunun şirket hakkında bir değerlendirme yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu bilgileri içeren bir dokümandır. İş planı aynı zamanda bir pazarlama ögesi olduğundan hem işletmeyi tanımlamalı, hem de bu tanımlamayı yaparken dikkat çekici olmalıdır.

İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İşletmenin faaliyet planı, bu planın nasıl gerçekleştirileceği ve değerlendiricinin iyi bir değerlendirme yapabilmesi için gerekli olan tüm bilgiler iş planı nasıl hazırlanır sorusunun cevabıdır. Yatırımcılardan, bankalardan ve KOSGEB sermaye desteği alabilmek için iş planı hazırlanıyorsa bazı sorulara cevap vermek gerekir.

 • Ne kadar borç para almak isteniyor,
 • İşletme bu parayı neden istiyor ve bu parayı nerden ve hangi faaliyetlerden kazanacak,
 • İşletme faaliyette ise, ne kadar süredir bu faaliyeti gerçekleştiriyor,
 • Alınan para ne kadar zamanda geri ödenecek,
 • İşletmenin karlılığı nasıl veya işletme yeni kuruluyorsa geleceğe yönelik kar beklentisi ne kadar,
 • İşletme, faaliyetlerini gerçekleştirirken herhangi bir sorun çıkarsa, bu sorunun üstesinden gelebilecek güçte mi?
 • İstendiği takdirde ne gibi teminatlar gösterilebilir.

İş planı hazırlarken bu soruların cevaplarının olması önem arz etmektedir.

İş Planı Hazırlamanın Aşamaları Nelerdir?

İş planları, her şirketin kendi koşullarına göre biçimlendirilmelidir. İş planı hazırlanırken neyin talep edildiği ve hangi amaçla talep edildiği de önemlidir. İş planı aşamaları aşağıdaki gibidir.

 • İşletme Yöneticisinin Özeti; iş planı yapılırken yönetici özeti en başta olmalıdır. Burada başvurunun farklarından bahsetmeli ve en fazla iki sayfadan oluşmalıdır. Özet kısmında, iş planının yazılmasındaki amaç belirtilmelidir, yapılacak olan faaliyet için ne kadar kaynak gerektiği anlatılmalıdır, ürünler ve müşterilerin bu ürünleri neden tercih edeceği ile ilgili kısa bir açıklama yapılmalıdır, yönetimin deneyimi ve proje ile ilişkisi anlatılmalıdır.
 • İşletme Faaliyet Geçmişi; bu bölümde işletmenin kısa bir tarihi anlatılmalı, kuruluşundan itibaren ki süreçte yaşanan gelişmeler anlatılmalıdır. Burada sadece finansal ayrıntılar değil, şirketin başarıları da ön plana çıkarılmalıdır. İşletme yeni kuruluyorsa neden böyle bir girişimde bulunulduğu, mevcut bir işletme içinde bir girişim yapılacaksa neden bu kararın alındığı anlatılmalıdır. Son olarak bu bölümde projenin tanıtımı yapılmalıdır.
 • Ürün; bu bölümde sıradan bir insanın anlayabileceği bir dil ile ürün ya da verilecek olan hizmetler hakkında bilgi verilmelidir. Burada ürün ile ilgili mümkün olduğu kadar ayrıntıya girilmelidir. Ürünlerin müşterilere sağlayacağı avantajlar ve kolaylıklar açık bir şekilde anlatılmalıdır. Ürünün avantajları, dezavantajları, benzeri var mı, kaliteli mi, ürünün olası ömrü ne kadar, ucuz mu, rakipler bu ürün veya hizmeti sağlıyor mu ya da yakın bir zamanda sağlayacak mı, patent var mı gibi detaylara muhakkak girilmelidir.
 • Yönetim ve Personel; iş planında yönetimin becerileri açık bir dille anlatılmalıdır. Projenin kilit isimleri bu bölümde açıkça belirtilmelidir. Bunun yanı sıra projeye büyük destek sağlayan personellerinde belirtilmesi gerekmektedir. Gelecekte farklı personellere ihtiyaç duyulup duyulmayacağı ve maaş politikası hakkında şeffaf bilgiler verilmelidir.
 • Pazarlama; yönetim bölümünden sonra yazılması en zor bölümlerden biri pazarlama bölümüdür. Çünkü bir işletmenin sürdürülebilir olmasını sağlayan pazarlama faaliyetleri işletmenin temel yapı taşıdır ve ayakta kalma sebebidir. Bu bölümde, hedef pazar ve pazarlama faaliyetleri net bir şekilde anlatılmalıdır. Bu bölümde hizmet veya ürünlerin yerel mi, küresel mi, pazar payının ne olacağı, hedef müşterilerin kim olduğu, ne zaman ve neden alım yapacakları gibi soruların yanıtları verilmelidir.
 • İmalat Süreci; bu bölümde ürünlerin nasıl imal edileceği, bu imalatların yapılacağı mevcut tesisler, üretim kapasitesi, mevcut kaynaklar, mevcut işgücü varlığı ve varsa rakiplere göre üretim avantajları anlatılmalıdır.
 • Finansal Bilgiler; iş planı kelimelerden ve rakamlardan oluşan bir kombinasyondur. Kelimeler okuyucu için önemlidir ancak bunun yanı sıra okuyucunun en fazla ilgilendiği rakamlardır. Okuyucu, işletmenin geçmişte kar etmiş ve gelecekte de kar edecek olması ile ilgilenir. Verilecek olan finansal bilgiler arasında, mali tablolar, brüt kar marjı, satışlar, sermaye ve vergi öncesi net kar açıkça ve okuyucuyu sıkmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Burada verilecek olan bilgiler ve hazırlanan tablolar varsayımlara değil gerçeklere dayanmalıdır. Ayrıca hazırlanan bu tablolar vergi kanunlarına uyumlu olmalıdır.
 • Risk Faktörleri ve Getiriler; bu bölümde yaşanabilecek olan bütün riskler açık bir şekilde anlatılmalıdır. Yaşanacak olan riskler her iki taraf için de çok önemlidir. Çünkü her iki taraf da projede parasal risk üstlenmektedir. Bu nedenle bu risklerin her iki taraf açısından da önceden bilinmesi gereklidir. Bu bölümde ayrıca, olası riskler ve bu risklere karşı alınacak aksiyonlar hakkında bilgi verilmeli ve bu risklerin nasıl ortadan kaldırılacağı da anlatılmalıdır.

İş Planınız var ancak sermayeniz yok ise bu makalemizi incelemenizi öneririz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !