• YARIM ALTIN
  1.467,68
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9549
  % -0,02
 • € EURO
  8,1873
  % -0,13
 • £ POUND
  9,1181
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  0,9951
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,0952
  % -0,15
 • BITCOIN
  79104,749
  % 1,85
 • BIST 100
  1.126,90
  % -0,76

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir?

Ülkemizde ve dünyada hızla artan internet kullanımı beraberinde internet girişimciliğini geliştirmiştir. Buna paralel olarak gelişen en hızlı kanal ise e-ticaret olmuştur. Hem ülkemizde  hem de dünyada  yapılan ticaret işlemleri arasında perakende e-ticaret önemli bir büyüme ivmesine sahiptir. Yakalanan bu ivme paralelinde hizmet sağlayıcı, ekonomik değer yaratıcı internet girişimlerinin sayısında, teknolojideki gelişmelerinde yardımıyla hızlı bir artış göstermektedir.

Kısaca  e-ticaret mal ve hizmetlerin internet üzeriden alım satımı olarak tanımlanabilir. Ayrıca  seyahat harcamaları, dijital uygulama indirme, tüketiciler veya işletmeler arası platformlarda gerçekleşen alışverişlerde e-ticaretin kapsamına dahildir. E-ticaret faaliyetleri  alışverişi gerçekleştirenlerin niteliğine göre, işletmeler arası ticaret ve işletme ile tüketici arası ticaret olmak üzere ikiye ayrılır. Küresel  ve yurt içi pazarda en hızlı büyüyen ise işletme ve tüketici arasındaki ticarettir. Bu kategorideki işlemler markaların kendi internet siteleri üzerinden yapılabildiği gibi, ortak alışveriş platformları üzerinden de gerçekleşebilmektedir. Satılan ürünler , mobilya, giyim eşyası , yemek gibi fiziksel ürün olabileceği gibi dijital ortamdan indirilen yazılımlarda olabilir.

Yatırımcı firmaya sunduğu avantajlardan dolayı e-ticaret faaliyetleri hızla gelişmektedir. En temel avantaj ise , daha düşük girişim ve işletme  sermayesi ile daha geniş pazarlara açılma olanağıdır. Firmalar genel anlamda web tabanlı sipariş ve ödeme işlemleri, depolama, paketleme, sevkiyat ve iade gibi lojistik işlemler ile sipariş takibi, çözüm uygulamaları ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi operasyonel  işlemlerle  çalışmaktadır.Bunlara ek olarak satış pazarlama aşamasında müşteri bilgileri veri  analizi, reklam ve tanıtım faaliyetleri, marka konumlandırma  ve pazarlama stratejileri gibi birçok alanda detaylı çalışmalar yapılmaktadır.

E-ticaret hacminin büyümesi internet penetrasyonunun ve kullanıcılar arasında online alışveriş yapma  oranının yüksek olması  ile doğru orantılıdır. Son olarak gelişen  e-ticaret kanallarının akıllı telefon artı tablet ve sosyal medya platformlarının olduğu söylenebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Seva6 sene önce
 • Günümüzde e-tcaret sektörünün ülkemizde çok büyük bir ivme ile büyüdüğü dönemde bizlerde sizlere ucuzalayim.com olarak hizmet vermekteyiz