• YARIM ALTIN
  1.466,56
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9686
  % 0,19
 • € EURO
  8,2167
  % 0,25
 • £ POUND
  9,1078
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  0,9977
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,0945
  % -0,84
 • BITCOIN
  77454,334
  % -1,57
 • BIST 100
  1.098,69
  % -2,50

E-Girişimcinin Vergi Dairesi Kaydı ve Defter Tutma Sorumluluğu

E-Girişimcinin Vergi Dairesi Kaydı ve Defter Tutma Sorumluluğu

 

E-ticaret yapmak isteyenler öncelikle şunu bilmelidir; ticaretin internet üzerinden yapılanı ile klasik tarzda ticaret yapan arasında vergi dairesi sorumluluk farkları varmıdır? Diye sorusu olan arkadaşlara hiç bir farkı yok ikisinde de ürün satışı var, karşılığında kar elde ediliyor, ikisinin de maliye’ye kaydı olup devlete vergi ödemesi gerekmekte. Bu yazımızda e-girişimcinin vergi dairesi kaydı ve defter tutma zorunluluğuna değinerek düzenlenmesi gereken belge ve defterlerden örnekleri paşlaşımda bulunacağız.

VERGİ DAİRESİNE KAYIT YAPTIRMALISINIZ!

İnternet üzerinden ticaret yaptığınız için vergi kanunlarına göre vergi dairesine kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Mükellef Kaydı Nasıl Yapılır?

İki tür mükellef kaydı yaptırılabilir:

a. Gerçek kişi mükellef kaydı;

Şahıs olarak işletmenizi çalıştırıyorsanız “gerçek kişi mükellefiyet kaydı” yaptırmalısınız.

Bunun için;

1. Bir işyeriniz varsa bu işyerinizin adresinin bağlı bulunduğu,

2. Bir işyeriniz yok ancak işlerinizi ikametgâhınızdan sürdürüyorsanız ikametgâhınızın bağlı olduğu, vergi dairesine işe başlama bildirimi ve nüfus cüzdanınız ile şahsen başvurmanız yeterlidir.

İŞE BAŞLAMA- BIRAKMA BİLDİRİMİ (EXCEL)

b. Tüzel kişi mükellefiyet kaydı

Şirket olarak işletmenizi çalıştırıyorsanız “tüzel kişi mükellefiyet kaydı” yaptırmalısınız.

Şirketinizin kuruluş aşamasında, bağlı bulunduğunuz ticaret sicil müdürlüğü ilgili vergi dairesine işe başladığınızı bildirecek ve buna bağlı olarak mükellefiyet kaydınız yapılacaktır.

DEFTER TUTMALISINIZ!

Vergi kanunlarına göre sizin için belirlenen usulde defter tutmak ve tüm ticari hareketlerinizi vergi kanunlarına uygun olarak bu defterlere kayıt etmek zorundasınız.

Hangi usule tabisiniz?

Tüccarlar (ticaret yapanlar) defter tutma bakımından iki sınıfa ayrılırlar. I’inci sınıf tüccarlar bilanço esasına göre, II’nci sınıf tüccarlar ise işletme hesabı esasına göre defter tutarlar.

Gerçek kişi mükellefler ilk işe başladıklarında işletme hesabı esasına göre defter tutabilmektedir. Ancak, mükelleflerin kendi istekleri ile bilanço esasına göre defter tutmaları da mümkündür.

Anonim ve limited şirketler ise her koşulda bilanço esasına göre defter tutmak zorundadır.

SınıfveSınıflararasıGeçişWordBelgesi

Hangi Defterleri Tutmak Zorundasınız?

a. Bilanço Esasına Göre Defter Tutma:

Bilanço esasına tabi iseniz aşağıdaki defterleri tutmak zorundasınız.

1. Yevmiye Defteri

Yevmiye defteri, kayda geçirilmesi gereken işlemlerin tarih sırasıyla ve madde halinde düzenli olarak yazıldığı defterdir.

2. Büyük Defter (Defter-i Kebir)

Büyük defter, yevmiye defterine geçirilmiş olan işlemleri buradan alarak usulüne göre ilgili hesaplara dağıtan ve tasnifli olarak bu hesaplarda toplayan defterdir.

Örneğin: Gün içerisinde farklı zamanlarda kasadan 1.000 TL, 300 TL, 500 TL ve 2.400 TL ödeme yapılmışsa bu ödemelerin hepsi yevmiye defterine açıklamalı olarak kaydedilmelidir. Bu işlemler sonrasında ise büyük defterdeki kasa hesabında 4.200 TL’lik toplam ödeme görülür.

3. Envanter Defteri

Envanter defterine işe başlama tarihinde ve müteakiben her hesap döneminin (Özel durumlar hariç bir takvim yılıdır. 1 Ocak-31 Aralık tarihlerini kapsar. Yeni işe başlayan tacir için ise işe başladığı tarihten itibaren 31 Aralık’a kadardır.) sonunda çıkarılan envanterler ( 31 Aralık tarihine ilişkin borç, alacak ve varlıkların miktarlarının ve değerlerinin, sayım, kontrol ve düzeltme yaparak saptanmasıdır) ve bilançolar (31 Aralık tarihine ilişkin varlık ve kaynakların parasal tutarını gösteren tablodur) kaydolunur.

b. İşletme Hesabı Esasına Göre Defter Tutma:

İşletme hesabı esasına tabi iseniz İşletme hesabı defteri tutmak zorundasınız.

Bu defterin sol tarafı gider, sağ tarafı ise hasılat kısmıdır.

Gider kısmına: Satın alınan mallar veya yaptırılan hizmetler karşılığında ödenen veya borçlanılan paralar ve işletme ile ilgili diğer bütün giderler kaydedilir.

Hasılat kısmına: Satılan mal bedeli veya yapılan hizmet karşılığı olarak tahsil edilen paralarla alacaklar ve işletme faaliyetinden elde edilen diğer bütün hasılat kaydedilir.

İŞLETME HESABI DEFTERİ-EXCEL FORMATINDA

Tasdik zorunluluğu nedir?

Vergi kanunları gereği tutmak zorunda olduğunuz yevmiye, envanter ve işletme hesabı defterlerinin noterlere tasdik ettirilmesi gereklidir.

Defterler işyerinin, işyeri yoksa ikametgâhın bulunduğu yer noterine tasdik ettirilir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !