Patent Nedir? Buluş Nedir? Bağlantıları Nedir?

patent-buluş- eticaretgunlugu.com

Patent Nedir?

Dünya’daki ve Türkiye’deki yeni olan, mevcut olan bir teknik probleme çözümler getiren yahut yöntemini belli eden bir buluşun sağladığı haklara denir. Bu hakkı gösteren belgeye de patent belgesi diyoruz.” Patent başvuruları başvuru tarihinden itibaren en iyi 20 yıl koruma sağlar.

patent-eticaretgunlgu.com

Buluş Nedir?

Teknik bir alanda bir problemin çözümünde uygulanan ve teknik bir niteliği bulunan fikirsel ürüne denir. Buluşun en önemli vasfı teknik bir özelliğe sahip olmasıdır. yalnızca fikir yönünde kalan teknik bir özelliği olmayan unsurlar buluş olarak nitelendirilemez.icat bazen zaman yepyeni bir alanda imal edilen bir cihaz veya alet iken bazan isimlendirilen bir ürün veya yöntemde yapılan iyileştirme olabilmektedir.

buluş-Nedir-eticaretgunlugu.com

Hangi Buluşlar Patentlenebilir :

-Buluşun patentlenebilmesi için;

-Yeni olması (mutlak yenilik, tüm dünyada yenilik)

-Tekniğin isimlendirilen durumunun aşılması (konu hakkında uzman bir şahıs nedeni ile buluşla ilgili teknik bir hal çıkartılamıyorsa)

-Sanayiye uygulanabilir olması (piyasasının bir konusunda uygulanabilir ve üretilebilir olması)

-Kriterlerine müsait olması gereklidir.

Neler Patentlenemez :

-Genel ahlaka ve kamu düzenine aykırı buluşlar

-Edebiyat yada hayvan türlerinin biyolojik şekilde çoğaltılması ile ilgili buluşlar,

-Keşifler, matematik teorileri,

-Edebiyat ve sanat eserleri, yazılımlar

-İnsan vücuduna uygulanabilecek cerrahi tedavi usulleri.

Buluşların Korunma Sistemleri

1- İncelemeli Patent Sistemi; Patent bir araştırma raporuna dayanılarak verilen sistemdir. 20 yıl koruma sağlanabilir ve koruma süresi uzatılamaz.

2- İncelemesiz Patent Sistemi; buluş sahibine 7 yıl zaman ile koruma hakkı verilen sistemdir. fakat icat sahibi ve 3.taraf kişiler sebebi ile bu süre bitiminden önce inceleme talebinde bulunabilinir. inceleme raporu müspet olması mecburiyetinde başvuru yapılan tarih esas alınarak 20 sene koruma süresi ve incelemeli patent belgesi verilmektedir.

3- Faydalı Model; Bu sistemde araştırma raporu ve inceleme raporu istenmez. diğer incelemeli ve incelemesiz sisteme göre daha pratik ve masrafı daha az ve daha kısa sürede alınabilmektedir. başvuru sahibi şayet isterse araştırma raporu talebinde bulunabilir. Faydalı model başvurusu yayınlandıktan sonra üç ay içinde üçüncü kişiler sebebi ile yayına itiraz edilebilir. başvuru sahibi veya vekili itirazlara yanıt verebilir. Koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır ve bu süre uzatılamaz.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Marka Yönetimi

Promosyon Nedir?

Sağlam bir e-ticaret markası yaratmanın altın kuralları

Dünya’daki İhracat Verileri Işığında Neden E-İhracat

E Ticaret Siteleri ile Mobil Ticaret Siteleri Arasındaki Önemli Farklar

Firmalar, sosyal medya pazarlamasında nerelerde hatalar yapıyorlar?

Adım Adım Marka Tescili Nedir?

EticaretGünlüğü’nün 5N1K’sı

mcafee