Franchise (Bayilik) ile para kazanma

franchise

Franchise türkçesi bayilik (Bayilik sistemi mevcut olan bir ticari işletmenin hali hazırda satışını yapmakta olduğu ürün ya da hizmetlerin, başka ticari işletmeler kanalı ile de satışa sunulmasıdır. Bu sayede ürünün ilk satıcısı olan işletme satış kanallarını artırırken, bayiler ise daha düşük yatırımlar ile gelir elde edebilirler.) anlamına gelmektedir. Franchise ile para kazanmak mümkün olabilir. çok sayıda sektörde bayilik veren binlerce firma bulunmaktadır. Bazı şirketler kendi reklamlarını yaparak tüm Türkiye’de adını duyurmuşlardır. Bu firmalara belirgin bir bayilik giriş ücreti ödeyerek dükkan açabilirsiniz. Bunun için yüksek miktarda sermaye olması gerekiyor. Bunun yanında düşük ücretli adını duymadığımız bayilik sağlayan kuruluşlar bulunmaktadır. Kaliteli meslek yapan bu firmaları bulup doğru bir lokasyonda bayilik alarak aylık düzenli bir geliriniz olabilir.


Bayilik almadan öncelikle yapmanız gereken hangi sektörde iş yapacağınız ve bu işi nerede yapacağınızı belirlemektir. Örnek olarak cafe ve ya restaurant açmayı düşünüyorsunuz. İnsan trafiği olan bir cadde de boş dükkan bulmalısınız. Sonrasında rekabet analizi yapıp ona göre bu lokasyonda hangi ürün gider bunu belirledikten sonra ilgili firmalara gidip bayilik başvurusu yapabilirsiniz. Markalar sizden bilinirliliğine göre bir giriş ücreti alır sonrasında dükkanınızı kurar ve satacağınız ürünleri tedarik eder. Dükkanın yönetimi siz de olur sattığınız ürün başına tedarikçiye göze çarpan bir ücret ödüyorsunuz. Markanın en önemli kazancı satılan ürünlerden aldığı kar oluyor. Bazı kuruluşlar Kosgeb ile anlaşması gereği hibe kredilerden faydalanıyor. Siz de kogeb girişimcilik hibe desteğini alarak bazı kuruluşların bayisi olabiliyorsunuz.
Bayilik ya da frachise düşüncesini internet ortamında da düşünebilirsiniz. Satmak istediğiniz ürün ya da ürün grubunu belirleyin. Ürünün tedariğini yapan xml entegrasyonu sağlayan değişik firmalarla iletişime geçerek onlarla çalışma yoluna gidebilirsiniz.

 

işletim sistemi lisansı