E-Ticaret ve İş Planı

satranç

 

E- Ticarette İş Planı Yapmak Online Pazar için ilk adımdır

E ticaret yürüyüşünüzde size tüm süreçlerde yardım edecek bir  İş Planını oluşturmalısınız. E ticaret yapacak girişimcinin online ticarete başlarken yapacağı ilk adım İş Planı oluşturmaktır.

Girişimci ilk etapta sağlam bir iş ortaya çıkarmak için, planlama yaparak, sanal mağazasını oluştururken yapacağı iş yürüyüşünde yararlanacağı bir plandır.

Her iş için, fiziksel ya da internet dünyasında olsun, ikisinde de iş planı yapmak zorunluluktur.

Yapacağınız işin yaratılması için; güçlü bir iş ortaya çıkarabilmeniz, sonucunda da sizden alışveriş yapacak kişileri online mağazanıza çekmeniz gerekmektedir. Bunun oluşturulabilmesi için çeşitli aşamaları tasarlamanız ve ulaşmak istediğiniz hedef için size bir yol haritası olarak hizmet edecektir.

E-ticaret kadar çabuk değişen bir iş kolu çok fazla yoktur. İş planı oluştururken günün koşullarını özümseyip, geleceğin koşullarını öngörüp, ona göre yapılandırılmış olması çok önemlidir.

Bu stratejik bir konudur, oluşturacağınız siteniz için İş Planı, gerek finansman sağlamada gerekse yatırımcı (melek yatırımcı gibi) almak için çok önemli bir ön koşuldur. Herhangi bir yatırımcının işinize yatırım yapabilmesi için, sizin nasıl başarılı bir girişim ortaya çıkardığınızı detayları ile göstermeniz gerekir.

Ekran Alıntısı

İş Planı ve fizibilite değerlendirme süreci

Projenize yardımcı ve online mağazanız için kurallar oluşturabilir iş planı yapmak. İş planının diğer işlevi de işin havada kalmasının önüne geçerek, ayağı yere sağlam bir proje ortaya çıkmasını sağlamasıdır.

images

Eğer ayrıntılı çalışılmış bir iş yaratılması için tüm maliyet değişkenlerini, beklenmedik giderleri eksiksiz kaydederek her şeyi ortaya koymanız gerekir.

İyi bir e-ticaret için iş planı karlı ve sürdürülebilir bir iş yaratmak için gerçekte fırsatların var olup olmadığını belirlemek için pazar araştırması yapmak gerekir.

Bir diğer önemli bir nokta , SWOT analizi , iş kurarken mutlaka ihmal edilmemesi gereken bir konu dur. İşletmemizin güçlü, zayıf yönlerini, fırsatlar ve tehditler nelerdir bunun ortaya çıkması gerekmelidir.

İş planının online mağazamızın iş başarısı için ilk ve en önemli adım olduğunu anlamamız, planlamaların farklı aşamalarına özel önem vermek gerekir.

İş planı e ticaret şirkeniniz için hedefleri belirler

E ticaret için iş planı önceliklerinizi tanımlamak için kullanılır. Bir İş Planı gün-gün yapılacak işler için tüm kurallarının iyi hazırlanmış olması gerekir. Günlük detaylar içerisinde odaklanmanız gereken işe konsantre olmak kolay değildir.

E-ticaret projesi çekmece saklanıp, sonra bir kez yapılıp kullanılabilen ve bir çalışma değildir. Planlanan yoldan sapmalar var mı? Günün gelişen koşullarını projenize adapte ettiniz mi? Gelişen teknolojik gelişmeler sizi revize yapmaya itiyorsa fikrinize sadık kalarak projenize revize yapmayı unutmayın.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler konulmalı. Şirket üç, beş ve on yıl içinde olmak istediği yerde sizin iş planı açıkça tarif edilmelidir.

Rakiplerinizi derinden analiz ve ayırt edebilirsiniz, çünkü hedef kitlenizin ne olduğunu ortaya çıkarmanız gerekmektedir. Niş pazarlarda  daha az rekabet vardır ve bu nedenle bu işi kurmak daha kolaydır.

Planlamaya promosyon maliyetlerini eklemeyi unutmayın. Müşteri edinebilmek için önemli araçlardan bir tanesidir.

İş fikrini doğrulamak

E ticaret için iş planını tamamladıktan sonra, iş fikrini doğrulamak gerekir. İş fikrini doğrulamak için, fikriniz başkalarının gözünde nasıl gözüktüğünü görmeniz gerekmektedir. Bunun için deneyimine güvendiğiniz kişilerle işiniz ile ilgili bilgi paylaşın. Farklı bir fikir ve vizyon iş fikrinizi zenginleştirebilir.

E ticarette bugün amatörlüğü yer yoktur. Yakın zamanda 4,5 G sonrasında da daha da gelişecek e ticaret piyasasında profesyonel olmanız gerekmektedir.

Şimdi e ticaret te yapacağınız iş fikri için iş planı oluşturmak hakkında fikir sahibi oldunuz. E ticaret ile ilgili tüm merak ettiğiniz konuları sayfamızdan takip edebilir, ayrıca  bültenimize kaydınızı yaparak, güncel bilgiler edinebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !