E-Ticaret sitenizdeki yorum sayısını nasıl arttırırsınız?

E-ticaret sitesi için zaman ayırmak ve emek vermek gerekiyor. Bunun için sağlam bir alt yapı oluşturduktan sonra ürünleri güncel tutmak, zaman zaman kampanyalar yaparak müşterileri ve siteye üye olmuş üyeleri bilgilendirmek çok önemlidir. E-ticaret sitesi sahibi olanların önem vermesi gereken konulardan birisi de sitedeki kullanıcı yorumlarını nasıl artıracağını ve bu yorumları nasıl yöneteceğini bilmek, öğrendiği teferruatları uygulamak.

Site üzerindeki yorum sayısının çoğalması alıcı tabanının geniş olduğunu gösteriyor. Müşteri tabanının geniş olması da markaya olan güveni ifade etmekte. Site üstünde ürün sayfalarına yapılan kullanıcı yorumlarını artırabilmek için birtakım metodlar bulunuyor.

Ürün sayfalarının alt bölümünde satın alanların yorum yapabilecekleri, ulaşımı pratik olmalı bölümler olmalıdır. Yorum alanlarında “isim, Soyad ve E-posta adresi” bunun gibi detaylar yeterli olacaktır. Aksi halde bu alanın karmaşık olması tüketicileri kaçırabilir. Ürün puanlama sistemi kullanıldığında kullanıcı uzun uzun metinler yazmak yerine, ürünle ilgili genel düşüncelerini bu puan ile belirtebilir.

Satış işlemi gerçekleştikten ve ürün müşterinize ulaştıktan birkaç gün sonra,  müşterilerinize e-posta göndererek ürün ve hizmetten memnun kalıp kalmadıklarını sorulabilir ve siteye yorum yapıp yapamayacakları, ürünle ilgili fotoğraf hatta video gönderip gönderemeyecekleri öğrenilebilir. Böyle bir katkı sunmaları sonrasında indirim ve ya onlara özel fırsatlar sunulacağını belirtmek de katkı yapmalarını teşvik edebilir.

Bu ürünü satın alanların bıraktıkları yorumları denetlemek, olası olumsuz durumların yaşanmasının önüne geçebilir. Bazı müşteriler üründen ya da aldığı hizmetten hoşnut olmayabilir ve bunu dile getirmek isteyebilir. Öteki taraftan ekstra durumlar olmadıkça yani küfür, hakaret ya da aşağılayıcı (hem sizi hem de öteki kullanıcıları) yorumlara müdahale eden yorumlar olmadığı sürece, silmemekte fayda var sebebi ise yorum silmek markanızla ilgili bazı olumsuz algıların oluşmasına neden olabilir.
Bu tür yorumların önüne geçmek için, yorum bölümünün altına, yorum bırakma satın alanların ne tür metinler yazamayacakları söylenebilir ve ters takdirde bu yorumların silineceği belirtilebilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için yorumların site üstünde yayınlanabilmesi için öncelikle siteyi denetleyen bireyin kontrolünden geçmesi sağlanabilir.

Ürün sayfalarınızda bazı bu ürünü satın alanların ürünler ile ilgili bazı soruları olabilmekte. Sorulara yanıt vererek daha sonra aynı ürünü almak isteyen alıcının kafasındaki soru işaretlerini giderecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !