E-Ticaret firmaları için gönderimin önemi ve çözüm önerileri !

İçerikler

Paketleme ve gönderim e-ticaret firmaları için çok fazla önem arz etmektedir. Çünkü müşteriler istedikleri ürünlerin zamanında elinde olmasını ister. Satıcı firmaya ait sorumluluğun satışın gerçekleşmesiyle beraber sonlanmadığı da bir gerçektir. Nedeniyse geleneksel satış mecralarından ayrıcalıklı olarak, alışverişin sonlanması için satın alınan ürünün alıcının eline taahhüt edilmiş olan zaman içinde sorunsuz bir biçimde ulaşmasının da sağlanması gerekiyor.

Gönderim sürecinde birçok değişik sorunla karşılaşılabiliyor. Mesela, paketler kaybolabiliyor, ambalaj içindeki ürün, satıcının müdahale edemeyeceği nedenlerle hasar görebiliyor ve gümrük vergileri, özel vergilerin yanı dizi hesaba katılmamış daha başka bir sürü saklı masraf ortaya çıkabiliyor. Neyse ki hem satıcı hem de alıcı için can sıkıcı olabilen gönderim sorunlarının hepsinin bir de çözümü var. Bunlardan bazıları aşağıda ele alınmıştır.

uluslararası gönderim ile ilgili görsel sonucu

Uluslararası gönderim kabus değil

Uluslararası gönderim kurallarını ve koşullarını kavradıktan sonra sitenize bu seçeneği de ekleyerek hedef pazarınızı genişletmek isteyebilirsiniz. Henüz uluslararası pazarlara açılmamış bir e-ticaret sitesine sahip olsanız bile bu konuya dair bir istikbal planını varsa konuya eğilmenizde fayda var.

ilk bakışta biraz karmaşık benzeri görünse de uluslararası gönderim prosedürünü pratik olarak kavramaya yardımcı olacak pek aşırı online çözüm bulunuyor. Uluslararası gönderim hizmeti; gönderim ücretleri, kargonun boyutu, ağırlığı, hangi ülkeden hangi ülkeye gittiği, sigorta yapılıp yapılmadığı bu gibi pek çok aşırı değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilse de bu tür faktörlere basitçe hakim olmaya yardımcı olacak online araçlar bulunuyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en mühim nokta, teslim sürelerine ve karşılaşabilinecek ek vergilere dair müşterilerinize önceden bilgi vermeyi ihmal etmemek. Son dakika sürprizleri sizin için bulunduğu gibi müşterileriniz ve iş ortaklarınız için de hoş sonuçlar doğurmayabilir.

 

Büyük paketler daha çok dikkat ister

Web sitenizde sunduğunuz ürün, standart kargo paketleriyle, kolilerle gönderilemeyecek kadar büyük olabilmekte. Böyle hallerde ürününüzü konteynerlerle göndermeniz gerekebilir. lakin, konteynerla yapılan nakliyelerde kargonun, hususi ve ayrıcalıklı standartlara göre paketlenmesi gerekiyor olabilmekte. Kargonuzun kaybolmaması ya da hasar görmemesi adına bu standartları öğrenmenizde yarar var.

Büyük kargolarda sorun yaşamamak adına bazı noktalara dikkat ederseniz sonradan başınızın ağrımasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Kargonuzu mutlaka ürününüzün ağırlığını kaldırabilecek bir palet üstüne oturtmanız gerekir ki tıra yada gemiye yüklenirken operasyon aşamasında sorun yaşanmasın. Kullanacağınız paletin de vinçle yada forkliftle kaldırılmaya, yerde itilmeye dayanabilecek tahta veya sağlam plastik malzemeden yapılmış olmasına da bununla birlikte dikkat etmelisiniz. bununla beraber, paketinizi, paletin üzerine tam ortalayacak biçimde sabitlemelisiniz. Bunun için gerekirse paketinizi palete oturtup sabitledikten sonra güçlü bantlarla paletle paketinizi sarmalayabilirsiniz.

Gönderi paketinizin, üzerine konabilecek diğer paketlerin ağırlığına dayanıklı olduğundan da emin olmalı ve paket aşınma olsa dahi içindeki ürünün hasar görmesini engellemek adına boşlukları köpük ve ya paketleme balonuyla iyice doldurmalısınız.

 

Hasar ya da kayıp durumlarında endişeye gerek yoktur

Gönderim esnasında sizinle hiçbir alakası olmayan nedenlerden ötürü ürün hasar görebilir ya da kaybolabilir. Her ne kadar sizin durumdan sorumluluğunuz olmasa bile müşteriniz, bu konu ile ilgili da sizi sorumlu tutabilir.

Böyle pozisyonlarda sizin ve müşterinizin mağdur olmaması adına alabileceğiniz en iyi tedbir, ürününüzü/gönderinizi sigortalatmak olabilmekte. Böylelikle hem siz maddi kayıplar yaşamamış kalıyorsunuz hem de müşterinizin ürününü sağlam bir biçimde teslim edebileceğine dair güvenini kazanabilirsiniz. Üstelik, kargo aşamasında hasar gören ve ya kaybolan ürünü yenisiyle değiştirmeniz, müşterinizin gözünde de itibar kazanmanızı sağlar.

Belki ilave bir sigorta masrafı ödüyor olmak maliyetliymiş gibi görünebilir, fakat aksi durumları göz önünde bulundurduğunuzda sigortalama işlemi sonucunda zaman ve maddi kazanınız kayıplarınızdan çok daha fazla olabileceğini düşünebilirsiniz. Bununla beraber, sigorta ücretlerini ürün fiyatlarına yansıtma yoluna da gidebilirsiniz. Kullanıcılarınız aynı ürünü başka sitelerde çok fazla daha düşük fiyata bulsa bile sizin daha güvenilir olduğunuzu bilerek tercihini yine de sizden yana kullanabilir.

maliyetler ile ilgili görsel sonucu

Maliyetleri düşürmek elinizde

Ticaret yaptığınıza göre önceliğiniz de kar etmek ve satış oranlarını artırmanın esas kurallarından birisi de maliyeti düşürmek. Bilhassa nakliye masrafları, maliyeti şişirip satıştan elde ettiğiniz kazancın büyük bir bölümüne mal olabilmekte.

Gönderim masraflarını kısmak için tüm kargo firmalarını araştırabilirsiniz. Bazı kuruluşlar oluklu karton koli, paketleme köpüğü, baloncuklu naylon bu gibi paketleme malzemelerini de ücretsiz veya ciddi indirimlerle sunabiliyor.

Netice olarak e-ticaret firmalarının paketleme ve gönderim konularında yaşadığı ortak sorunlar her ne kadar üstesinden gelinmesi imkanı olmayan gibi görünse de çözümlerini de içlerinde barındırıyor. Ufak tefek aksaklıklar her zaman yaşansa da biraz dikkat ve alınacak önlemlerle hepsini aşabilmek olası.

İlgili Makaleler

Bunlar da ilginizi çekebilir !