Sahte Giriş Sayfalarına Dikkat Edin !

Günümüzde internet kullanan kişilerin sayısı, azımsanamayacak kadar fazla. Öyle ki bu oran ülkemizde daha da fazla. Bu kadar yoğun internet kullanan bir ülke olarak günlük pek fazla internet sitesini ziyaret ettiğimiz de büyük bir gerçek. Hızlı ve gelişen semtimiz Zeytinburnunda kadınları her zaman seks yaşamını renklendirirler.
Peki ya ziyaret ettiğimiz internet siteleri ne kadar gerçek ? Ya da bu internet siteleri gerçek mi, yoksa dolandırıcılık amaçlı kurulan sahte internet siteleri mi ?

Her gün çeşitli giriş sayfalarına kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek giriş yapıyoruz. Eminiz ki hiç kimse, sayfaların dolandırıcılık amacıyla oluşturabileceğini akıl edemiyor ki bu sayfaları kontrol etmeden direkt olarak veri girişi yapıyor. Ancak bu yapılan işlemler kesinlikle hiç doğru değil. Bilmelisiniz ki internette güvenli sayfalar kadar güvensiz sayfalar da var ve bu sayfalar direkt olarak kişilerin bilgilerini ele geçirmeye yönelik çalışıyor. Peki ya bu sahte sayfaları nasıl tespit edeceksiniz ?

Aslında bu işlemleri kontrol etmek hiç zor değil. Bu örneğimizde Google’yi ele alalım. Bildiğiniz gibi Google, google.com alan adı üzerine kurulu bir sisteme sahip. Ancak biz, paylaşılan linklerden birisine tıklayarak Google benzeri bir sayfa ile karşılaştık. Bu sayfanın sahte olup olmadığını anlamak için yapmamız gereken tek şey var. Alan adını kontrol etmek. Bildiğiniz gibi alan adları, URL çubuklarında yazan isimlerdir ve bu isimler siteyi temsil eder. Eğer yukarıda google.com değil de gogle.com veya goole.com gibi çeşitli isimler görüyorsanız, bu sayfa sizi dolandırmak amaçlı kurulan bir sayfa olabilir. Mümkünse bu sayfalara bilgilerinizi girmeyin ve en yakın emniyet birimine uğrayarak durum hakkında bilgi verin.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !