Gençlerin Para Yönetiminde Başarılı Olma Sırları Nelerdir?

İçerikler

Konu para yönetimine geldiğinde nedense her zaman iş hayatında yer alan yetişkinler için konuşuyoruz. Sanki gençlerin nakit yönetimi konusu için yardıma ihtiyaçları yokmuş gibi! Sanki öğrencilerin veya yeni mezunların bu konu ile ilgili yeterince tecrübeleri varmış yada paraya nasıl yön verileceğinin farkında olduklarını biliyorlarmış gibi!
Aslına bakarsanız, nakit yönetimi konusunda ençok bilgi sahibi olması gereken bireyler gençler. Sebebiyse onlar henüz yolun başındalar, şahsi gelir gider konularında öğrenilmesi gereken esas noktaları öğrenirlerse, hayatları boyunca başarılı olabilirler. Nedeni ise kişinin genç yaştayken bir alışkanlık edinmesi, yetişkinliğe göre çok aşırı daha pratik olmakta. İşte bu nedenlerden dolayı da gençlerin parasal konularda yeni alışkanlıklar kazanmaya ihtiyaçları olmaktadır.

Şimdi öğrenciyken yahut hala baba parası yerken gençler nasıl paralarının kıymetini bilebilir ki diye düşünebilirsiniz. Onların kanı çılgın, akılları bir karış havada diyerek olaya umutsuz yaklaşabilirsiniz. Tamam, bu düşüncelerinizde belki haklısınız. Fakat şunu da unutmamalısınız. zaman çok değişti ve para dünyayı yöneten bir kuvvet oldu. Gençler de bu değişim işlemi görerek paylarına düşeni aldı. Anlayacağınız, onlar da bu yaşamın sadece yeterince para olduğunda insan gibi sürdürülebileceğini biliyor.

Eskisine göre farkındalıkları epey artan gençler, bu sebepten para yönetimi konusunda başarılı olmak isteyeceklerdir diye düşünüyorum. İşte bu nedenle gençlerin öğrenmesi gereken bazı şeylerden bahsetmek istiyorum. Evet, aşağıdaki teferruatları gerçekten dikkate alan ve bunları yaşam boyu sürdürecekleri alışkanlıklar durumuna getiren gençler, büyük ihtimalle hiç bir zaman para sıkıntılarıyla karşılaşmayacaklar. Şayet siz de uzun, sağlıklı, başarılı ve bol paralı bir hayatınız olsun istiyorsanız; bu ayrıntıları aklınızın bir köşesine yazmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Paranın Ne Kadar kıymetli Olduğunu Anlayın!

Bu devirde parasız su bile satın alamayacağınızı anlamalısınız.
Biriktirmeyi öğrenin!

Asıl önemli olan şey, biriktirme meselesini alışkanlık haline getirmenizdir. Birikim yapmak, bir insanın finansal konularda başarılı olabilmesi için en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Bütçe Yapmayı öğrenin!

 Elinize geçen paranın ne kadarını gıdaya, ne kadarını kırtasiye masrafına, ne kadarını kişisel ihtiyaçlarınıza harcayacağınızı belirleyin. Bu şekilde neye ne kadar harcayabiliceğinizin farkında olur ve herhangi bir sıkıtı yaşamadan ay sonunu rahatlıkla getirebilirsiniz.

Yalnızca Gerekli Olduğu Zaman Para Harcayın!

Her gün para harcamak zorunda olmadığınızı bilin. Moraliniz bozuk diye aklınıza para harcamayı getirmeyin. Bunun yerine hem keyfinizi yerine getirebilecek hem de cüzdanınıza zararı dokunmayacak aktiviteler yapmayı deneyin

Para Kazanmayı Öğrenin!

 Belki aranızda öğrenciyken ilk parasını kazanmışlar olabilir. Ama hala para kazanmanın ne demek olduğunu bilmiyorsanız, bunun için bir şeyler yapmalısınız. Hem bu şekilde harcadığınız paranın kıymetini çok daha iyi anlayacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Lüzumsuz Harcamaların Farkına Varın!

 Her gün aldığınız şişelenmiş suların, anlık dürtülerle para harcadığınız kıyafetlerin, para tuzağından başka bir şey olmayan ıvır zıvır eşyaların ne kadar tehlikeli olduğunun farkına varın. Evet, gereksiz harcamalarınızın farkına vardığınız takdirde; ne kadar çok paranızı çöpe attığınızı açıkça anlayacaksınız.

Yatırım Yapmak Meselesinde Bilgi Sahibi Olun! 

Artık insanlar internet ortamında verilen ücretsiz eğitimler sayesinde bir yatırımcı kadar bilgi sahibi olabiliyor. Piyasaları takip etmek ve internette işlem yapmak herkesin anlayacağı kadar kolaylaştı

Kredi Kartlarına Dikkat Edin!

Kredi kartı ile yaptığınız harcamanın kendi cebinizden ödenmediğini bir başkasından borç para aldığınızın farkına varın.

Kısa Değil Uzun Süreli Mutluluklara Yoğunlaşın!

Aylardır biriktirdiğiniz parayı 2 günlük bir okul gezisi için mi harcamak istersiniz, yoksa dil öğrenimi için mi? İşte elinizi cebinize sokmadan önce bu şekilde düşünmeyi öğrendiğiniz takdirde daha akıllıca harcamalar yapmaya başlayacaksınız.

Tasarruflu Olmayı Alışkanlık durumuna Getirin!

Mesela; Kullanmadığınız giysileri atmak yerine değerlendirmeyi tercih edin. Alışveriş yapmadan önce mağazaların kampanya ve indirimlerini detaylıca araştırın.

Evet arkadaşlar, yukarıdaki bilgileri dikkate alarak bundan sonraki hayatınızda kullanabilirsiniz. Yoksa hayatınızdaki alıştığınız savurganlıkla yaşamınıza devam mı edeceksiniz? Nihai karar sizin. Fakat inanıyorum ki umuyorum ki yukarıdaki bilgilerin gerçekten işinize yarayacağına inanır ve sonradan pişman olmamak için bunları aklınızdan çıkarmazsınız. Neticede, önünüzde çok uzun bir hayat var öğrendiklerinizi uygulamaya bir an önce başlamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !