Ethereum Madenciliği Nedir?

ether-1900x700_c

Sanal para birimleri, son senelerde çok gündemde olan konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Dijital nakit olarak da bahsi geçen paraların her ne kadar başında; bitcoinler geliyor olsa bile, onlar kadar popüler olmayan ama kullanılan ayrıcalıklı sanal para birimleri de bulunuyor. Bunlardan biri olan Ethereum’dur.

Vitalik Buterin

Ethereum Nedir?

İlk defa Kuzey Amerika’da bir konferansta dile getirilen Ethereum, gerçekte bir altcoin sistemi olarak biliniyor olsa dahi; alcoinlerden çok daha fazla getiri kazandıracak ve aynı zamanda onlardan çok daha çok değerli olan bir sistem şekilde karşımıza çıkmaktadır. Vitalik Buterin vasıtası ile oluşturulan konferansta; Ethereum’un bu kadar ilerlediğini, onlarında şaşkınlık içerisinde izlediğini görebiliyoruz.

Ethereum nedir sorusuna kısaca ve daha anlaşılır bir yanıt olarak; ana kaynağını kripto paradan sektör bir kripto işletim sistemi olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda tek bir blockchain üstünden; binlerce altcoin üretimine imkan verici bir sistem olarak da kabul ediliyor. Bunun dışında bazen kişiler tarafından; bitcoin 2 olarak da tanımlanabilmektedir. Bitcoin’in yerini alması henüz imkansız gibi gözükse desa bile; imkanı yok diyemeyiz.

Ethereum, Bitcoin’i Tahtından Eder Mi?

Bu sorunun cevabını aslında yorumsa şekilde düşünülmek gerekirse; belli olmadığını söylemiştik. Bazen sistemler, özellikle de bahsi geçen sanal para sistemleri, çok sayıda koldan takip edildiği için; gelişimleri de o kadar hızlı olmakta. ama gene de bu konu için daha net bir fikir almak gerecektir. Vitalik Buterin, Ethereum, Bitocin’i tahtından eder mi sorusuna, çok açık bir ifadeyle cevap vermiş. Buterin, kripto paralar meselesinde, dünyada bulunan değer madenler üzerinden yanıt veriyor. Bitcoin’i: altın, Litecoin’i: gümüş, Eteherum’u ise: petrole benzetmiş. Bunun sebebi; Etherum’un altında yatan teknoloji olarak tanımlıyor. Dünya üzerinde en büyük ihtiyaçlardan birisinin petrol olduğunu biliyoruz, bu bakımdan da petrol nasıl kullanılıyorsa; bu konu aynı biçimde Etherum teknoloji içinde geçerli oluyor. Bu bağlamda ise; Buterin Etherum’u kripto yakıt şekilde tanımlamayı tercih ediyor.
Bu açıklamadan da anladığınız bu gibi, gerçekte Etherum’um kimsenin yerinde gözü yok. O kendi başına bambaşka getiri sağlayıcı bir sistem olmakla beraber aynı zamanda; Etherum’un geliştirici beyinleri, Bitcoin’in geliştirilmesinde de yardımcı olan beyinlerden oluşmaktadır.

Detaylı bilgi için www.ethereum.com