Dijital Bankacılık Ne Demektir? Dijital Bankacılık Ürünleri Hangileridir?

Dijital Bankacılık, herhangi bir fiziksel alanda faaliyet göstermeden dijital kanallardan tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz yeni bir bankacılık deneyimi şekilde karşımıza çıkıyor. Dijital kanallarda hesap işlemleri, para transferi, kredi kartı işlemleri, kredi kullanması, fatura ve kuruluş ödemeleri, döviz, fon ve hisse senedi çok sayıda işlemi yapabiliyorsunuz. Bu nedenle banka şubelerinde dizi beklemeye, çağrı merkeziyle görüşmenize gerek kalmadan çok sayıda işleminizi anında gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dijital üzerinden hizmet veren bankalar müşterilerinden herhangi bir masraf almıyor.

Dijital kanallarda şube ve öteki masraflar olmaması nedeniyle bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti ve para transferi bu gibi aşamalardan herhangi bir ücret talep etmiyor. Müşterilere özel faiz oranları ve kampanyalar sunularak dijital kanalların kullanımını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılır. Bu konuda birçok banka dijital kanalların hızlı gelişimine uyum sağlamak ve bankacılık sistemini dijitale taşımak adına önemli yatırım yapıyorlar.

İnternet ve mobil cihaz kullanıcı sayısının artmasıyla beraber dijital kanallarda yapılan bankacılık işlemlerinin adetleri de artış gösteriyor. Mobil uygulamaların sürekli bu doğrultuda geliştiriliyor olması bankacılığa yeni bir boyut kazandırıyor.

Yeni nesil ödeme sistemleri ile kredi kartı ya da banka kartınızı cüzdanınız da taşımanıza gerek kalmıyor. Kart bilgilerinizi kimseyle paylaşmadan temassız bir şekilde ödeme yapabiliyor, QR kod ile Atm’den para çekebiliyorsunuz. Havele, EFT, Virman bu gibi bankacılık terimleri internet ve mobil kanallarda müşterilere daha yalın ve anlaşılır bir dilde anlatılırken sosyal medya kanalları üstünden para gönderebiliyor yahut bir banka müşterisi olmasanız bile P2P yöntemleri ile nakit çekebiliyorsunuz.

Bu kadar hızlı gelişen bir bankacılık sisteminde en çok işlem mobil cihazlar üzerinden yapılacak. Mobil cihazları ise giyilebilir teknolojiler takip edecek.

Dijital Bankacılık alanındaki bankaları sıralayacak olursak;

Enpara
CEPTETEB
Nuvo
Dijital Deniz
iGaranti
Akbank doğrudan

Bankaların şubesiz Dijital Bankacılık ürünleri!

Enpara

Finansbank’ın Enpara ürünü Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. şubesiz dijital bankacılık hizmeti ile tanışmamızı verici Enpara, faiz oranlarının yüksek olmasıyla da bilinen bir üründür. müşteri memnuniyetini temel sektör bir sistem eşliğinde geliştirildi. Enpara ürünü vasıtası ile ihtiyaç kredisi çekilebiliyor. fakat kredi kartı bulunmaz. Bunun yerine vadesiz hesaplara ilgi doğrultusunda tanımlanan “Ekpara” hizmeti kredi kartı bu gibi kullanılabiliyor. Havale ve EFT işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Hesap işletim ücreti de alınmıyor.

Nuvo

yapı Kredi`nin hizmeti olan şubesiz dijital bankacılık ürünleri içinde en eskilerden birisi olan Nuvo, bir yönüyle başka şubesiz dijital bankacılık ürünlerinden ayrılıyor. O da yapı Kredi Bankası müşterisi olmanın Nuvo kullanımı için zorunlu tutulmasıdır. Yani banka müşterilerine özel bir hizmet olduğu söylenebilir. Nuvo da aynı Enpara bunun gibi ihtiyaç kredisi olanağını sunuyor. Kredi kartı olanağı da mevcut ve faiz oranları da epey bir yüksek! Hesap işletim ücreti alınmıyor ve eft ile havale de bedava!

ABank Dijital

ABank’ın şubesiz dijital bankacılık hizmeti de “mesut Param” ismi ile piyasaya sunuldu. Sonrasında ismi değiştirilerek “ABank Dijital” adı verildi. Tanıtıma ağırlık verilmediğinden çok aşırı çok bilinmiyor. halbuki işlemler internet ya da mobil uygulama ile gerçekleştirilebiliyor. İhtiyaç kredisi kullanılabiliyor ve faiz oranları yüksek oranlarda tutuluyor. Hesap işletim ücreti, eft ve havale masrafları da alınmıyor.

Dijital Deniz

Tanıtım hakkında eksikliği bulunan şubesiz dijital bankacılık hizmetlerinden biri de Denizbank tarafından oluşturulan Dijital Deniz hizmetidir. Hizmetten faydalanmak için bankaya başvuru yapılması gerekiyor. ATM kartınızı teslim aldıktan sonra Dijital Deniz hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Yüksek faiz oranları bu üründe de var. Bununla beraber ihtiyaç kredisi çekebilme ve bankacılık işlemlerini masrafsız şekilde gerçekleştirebilme, sunulan hizmetler içinde yer almaktadır.

CEPTETEB

TEB`in CEPTETEB uygulamasının ayrıcalığı ise tanıtımın yapılmasının ardından App Store’da en iyi indirilen işlemlerden bir tanesi olması… faiz oranları yüksek tutulmakla beraber gereksinim kredisi kullanabilme olanağı da uygulamayı tercih edenlere sunuluyor. Bankacılık işlemleri de masrafsız olarak gerçekleştirilebiliyor.

Senin Bankan

Kuveyt Türk Senin Bankan uygulaması kapsamında ATM karta sahip olabiliyorsunuz. Bankacılık işlemleri için  ücret alınmıyor ve eğer birikimleriniz varsa katılım hesaplarına da giriş yapabiliyorsunuz. Bankanın şubelerinde işlem yapmak istediğinizde işlem önceliği söz konusudur.

iGaranti

Garanti Bankası’nın dijital bankacılık hizmeti olan iGaranti uygulamasını şayet akıllı telefon kullanıyorsanız,  indirebilisiniz. Bankacılık işlemlerini cep telefonunuzdan kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat bankacılık işlemlerinin bedava olması gerekiyorken bu konuda sınıfta kalıyor. Her ne kadar şubesiz bankacılık hizmetini kullanıyor olsanız da işlemler için ücret ödemeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilecek yazılar !

P2P (Peer to Peer) (Eşten Eşe Bağlantı) nedir?

e-Dinarcoin – Yeni Nesil P2P Borsası genel bilgiler

E-DİNARCOİN.COM Yetkilileri Türkiye’deki Blockchain Zirvesi Gala Gecesine katılacak !

Atom Bank, değişen dijitalleşen bankacılık anlayışı !