Çok Fonksiyonlu İş Makinası Kiralamaya Talep Artıyor

gorsel (1)

Dünya’da son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar neden

 

iyle iş makinası satışlarında ciddi bir düşüş yaşanmasına rağmen, bobcat, beko loder ve telehandler gibi yükleme ve kaldırma görevlerinde çok fonksiyonlu çalışabilen, çalışma sahasına ulaşım için ek harcama yapılmayan kompakt iş makinalarının satışları bu düşüşten etkilenmemiştir. Klasik iş makinalarında 1-2 ataşmanla gün boyu çalışılabilirken, kompakt bir makina daha fazla ataşmanla çalışabilmesi iş makinası kiralama firmaları açısından oldukça önemlidir.

 

Mayıs 2016 ve Mart 2017 arasında Makinaparkuru.com tarafından yapılan kiralık iş makinası talepleri araştırmasına göre; Türkiye’nin 81 ilinde en çok kiralanan iş makinaları Beko Loder (kazıcı yükleyici), Bobcat (mini yükleyici) ve Telehandler Manitou (teleskopik yükleyici) olmuştur.

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketler için en büyük harcamalardan biri, projelerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları farklı iş makinası ve inşaat ekipmanlarına ayrılan bütçelerdir. Günümüzde kullanımı artan çok fonksiyonlu (kompakt) iş makinaları, tek operatör ve tek makina ile birden fazla görevi yapabilmektedir. Bu da inşaat sektöründe maliyetleri ciddi şekilde azalttığı için önem kazanmıştır. Özellikle kamu kurumları, çok amaçlı hizmet verebilecek iş makinası satın alma seçeneğini her zaman öncelikli olarak tercih etmektedir.

Neden en çok Beko Loder tercih ediliyor?

Beko Loder (kazıcı yükleyici), kanal kazı işlerinde, kaya kırma ve yükleme işlerinde tek başına tüm işi yapabilen, çok fonksiyonlu traktöre monte edilmiş iş makinasıdır. Türkiye’deki iş makineleri pazarının yüzde 40’ını beko loder oluşturmaktadır.  Ekskavatörler ile karşılaştırıldığında, tek bir kazıcı yükleyici kiralandığında hem ekskavatörün yaptığı işleri, hem de lastikli yükleyicinin yaptığı işleri tek bir makina ve operatör ile yapılabilmektedir. Beko Loder’in en önemli avantajı ise ek nakliye masrafı gerektirmeden çalışma sahasına kolayca ulaşabilmesidir. Operatörler bu makinayı arazide, asfalt yollarda ve şehir içinde rahatça sürebilirler. Türkiye’de aylık ortalama 7.000 TL – 10.000 TL arası fiyatlara kiralanmaktadır.

Boyundan büyük işler yapan iş makinası: Bobcat

Çok fonksiyonlu olarak çalışan Bobcat mini yükleyiciler, birden fazla iş makinasının yaptığı işi tek başına yapabilmekte ve firmalara boyundan büyük fayda sağlamaktadır. Basit ve küçük çaplı temel kazısı, taşıma, doldurma, serme ve yükleme işlerini tek başına yapabilmektedir. Dünyanın en popüler skid steer yükleyicileri olduğu için tüm mini yükleyiciler sektörde “Bobcat” ismi ile çağrılmakta ve marka ismi genelleştirilmektedir. Tonlarca ağırlıktaki malzemeyi yüksek katlı binalarda bile kolayca kaldırabilmekte, kendi etrafında 360 derece dönebilmekte ve bu özelliğiyle çok dar yerlerde son derece süratli çalışabilmektedir. Önündeki kepçesi bir dakika gibi kısa bir sürede çıkarılabilir ve yaklaşık 60 değişik ataşmandan herhangi biri takılabilmektedir. Farklı ataşmanlar takılarak farklı işler için yeni makinaları almak yerine tek bir Bobcat ile düşük maliyetli çözümler sağlanabilmektedir. Türkiye’de aylık ortalama 7.000 TL – 10.000 TL arası fiyatlara kiralanmaktadır.

Telehandler ile hem forklift hem de vinç özellikleri bir arada

Telehandler (teleskopik yükleyici) hem forklift hem de vinç özelliklerini bir arada bulunduran kompakt iş makinalarıdır. Çeşitli ataşmanlar takıldığında bir anda yükleyici (loder), forklift, araç üstü sepetli vinç, manlift (personel yükseltici), hatta yer süpürme aracı görevi dahi üstlenebilmektedir. En önemli performans kriterleri ise kaldırma yüksekliği ve yük taşıma kapasitesidir. Düşük yakıt tüketimi ve arazi şartları ne olursa olsun, 4×4 arazi sürüşü sayesinde çalışma sahasına kolay ulaşımı günümüzde bu makinanın gün geçtikçe daha fazla tercih edilmesini sağlıyor. Türkiye’de aylık ortalama 9.000 TL – 13.000 TL arası fiyatlara kiralanmaktadır.

Şirket Hakkında:

Mayıs 2016’da kurulan Makinaparkuru.com, kiralık iş makinası ve inşaat ekipmanı arayan müşterileri anlaşmalı kiralama firmalarıyla buluşturan bir platformdur. Park halinde duran ve boşta bekleyen iş makinalarının makinaparkuru.com’da kiralanmasını sağlanarak, iş makinası sahiplerinin maliyetlerini azaltmayı ve gelir elde edecekleri bir ağ oluşturması hedeflenmektedir.

İletişim:

Remzi KAYA, Kurucu
remzi@makinaparkuru.com

Sosyal Medya:

https://facebook.com/makinaparkuru

http://twittter.com/makinaparkuru

Bunlar da ilginizi çekebilir !