ZCoin (XZC) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

images-2 (356 x 200)

 

ZCoin (XZC), kripto para piyasasındaki yatırımların bir hesaptan başka bir hesaba güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayan ve aktarım esnasında gizliliği önemli ölçüde arttıran bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Bu kripto parayı geliştirenler, gelecekte ülkelerin ithalat ve ihracat işlemlerinde bu kripto parayı kullanacağını düşünmüşlerdir ve bu nedenle bu parayı geliştirmişlerdir. Gelecekte ZCoin güvenlik açısından çok önemli bir yere sahip olacaktır. ZCoin bu transferleri yaparken, yapılan işlemleri uçaklardaki kara kutular gibi özel ve gizli bir deftere kaydeder. Firmalar gerektiğinde işlemlerini bu özel protokol ile gözden geçirebilirler. Bitcoin sistemindeki gizliliğin eksik ve boş kalan yönlerini doldurmak için tasarlanmış olan bir kripto paradır. Tam ismi Zero Coin olarak adlandırılmaktadır. Ancak genellikle ZCoin olarak kısaltılmış olarak kullanılır. Borsalarda XZC simgesi ile işlem görmektedir. ZCoin, gönderici ile alıcı arasındaki verileri gizlemeyi başaran bir gizlilik protokolü kullanan bir şifreleme ortamıdır. İlk olarak 2015 yılında Moneta adı ile piyasaya çıkan ZCoin, 2016 yılında fonksiyonel olarak işlemlerine başlamıştır.

#Bitcoin ve ZCoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin ile yapılan işlemlerde, kullanıcıların adres bilgilerine ulaşmak mümkündür. Bunlar, Bitcoin blok zinciri yöntemiyle kolaylıkla öğrenilmektedir. Yapılan belirli işlemlerde güvenlik tehdidi oluşturan kişilerin adreslerine bağlanmak mümkündür. ZCoin işlemlerin anonim hale gelmesi için tasarlanmıştır. ZCoin işlemlerde yüksek gizliliğe önem verir ve bu vaatle icat edilmiştir. Bitcoin blok zincirinde, işlemler kamuya açık olduğu için kimin ne kadar alım satım yaptığı herkes tarafından görülmektedir. Ancak, ZCoin diğer diğer kripto para birimlerine göre biraz daha farklı çalışmaktadır. ZCoin’de işlem geçmişleri tamamen ortadan kaldırılır.

  Bitcoin Futures (Vadeli İşlem) Nedir? 10 Aralık'ta başladı

#ZCoin Kimler Tarafından Tercih Edilir?

ZCoin yüksek gizlilik vaat ettiği için mali gizliliğine önem veren herkes tarafından kullanılır. Mali gizlilik altında mal alım-satımı yapacak olan herkes bu mal ve hizmet bedellerini ödemek için ZCoin kullanabilir. Bitcoinin nasıl kullanacağı bilen ve kripto para birimlerinin nasıl kullanacağını bilenler için ideal bir para birimidir. Eğer bir kişi Bitcoinlerini güvence altına almak istiyorsa, ZCoin ve Bitcoin birlikte kullanılabilir.

#ZCoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

ZCoin ilk çıktığı günden beri diğer altcoinlerden farklı bir yapıda olduğunu göstermiştir. Aldığı sponsor destekleri ve geliştiricilerine verdiği ödüller ile güçlü bir altyapıya sahip olduğunu ve Ethereum’un tahtına oturacağını göstermiştir. ZCoin madenciliği yapmak için bilgisayarların işlemci gücü ya da ekran kartları ile kazım yapılmaktadır. 21 milyon adet üretilecek olan ZCoin’de her dört yılda bir ödül yarılanması olmaktadır. İlk dört seneki madencilerin kazandığı ödüllerin % 20’si kuruculara gidecek, daha sonraki yıllarda ödüllerin tamamı madencilere gidecektir. ZCoini diğer kripto paralardan ayıran en büyük özelliği çok karmaşık bir altyapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle bu piyasa yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Zcoin madenciliği, Bitcoin madenciliğine göre daha fazla zaman, daha fazla bellek ve bilgi işlem gücü gerektirir. Bu nedenle biraz dezavantajlıdır denilebilir. İşlemleri gerçekleştirmek için gereken bilgi işlem kaynakları, kanıtların blok zinciri dışında tutulacağından endişelere mahal vermektedir. ZCoin, finansal işlemlerin yapılması sırasında tam bir gizlilik isteyen kullanıcılar için en iyi sistem olmaya çalışmaktadır.

#ZCoin Projesinde Hırsızlık

ZCoin, Bitcoinden daha fazla gizlilik sunabilen bir kripto para birimidir. Zcash ve Monero coinlerin öncüsü olarak bilinmektedir. ZCoin kaynak kodundaki bir yazım hatasından dolayı, bir saldırgan 370 bin Zcoin çalmıştır. ZCoin kaynak koduna bırakılan bir tek karakter, saldırganın bulduğu açıklığın oluşmasına neden olmuştur. Bu da saldırganın fazladan ZCoin harcamasına sebep olmuştur. ZCoin ekibinin bunu fark etmesi işlemlerin iki ucunun eşleşmemesinden dolayıdır. Ekip bunu fark etmeseydi bu açık belki hiçbir zaman far edilmeyecekti. Bu açığın bulunması ile bu 370 bin adet ZCoin satılmıştır. ZCoin, Bitcoin üzerine kurulmuş olan yüksek gizlilik ve anonimlik garantisi veren bir protokoldü.

  bitclubnetwork.com ile Bulut Madenciliği

#ZCoin Geleceği var mı?

Klasik para fiziksel ortadan kalkar ise, ZCoin kişiler arasındaki para transferlerinin kayıtlarını gizli bir defterde tutacak ve gelecekte bir finans danışmanlığı hizmetini üstlenmiş olacak ve bu sayede değerini de arttıracaktır. Bu yüzden ZCoinin değerinin artacağı ve yükselişe geçeceği beklenmektedir. Şuan yaklaşık 90 dolar civarında işlem gören ZCoin yukarı yönlü direnci kırabilirse 100 doların üzerine çıkacaktır.