• YARIM ALTIN
  1.585,92
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3432
  % 0,03
 • € EURO
  8,6384
  % 0,14
 • £ POUND
  9,6180
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  1,0567
  % 1,15
 • РУБ RUBLE
  0,0999
  % 0,88
 • BITCOIN
  86810,220
  % -1,25
 • BIST 100
  1.075,52
  % 1,41

Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik Zinciri Yönetimi

 

Tedarik Zinciri Yönetimi

E-Ticaret yapan firmalar iki tür ürün satmaktadırlar. Bunları mal veya  hizmet olmak üzere iki grupta toplamak mümkündür. Satılan ürün mal ise, tedarik zincirinin iyi kurgulanmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla Tedarik Zincir Yönetimi önem kazanmaktadır.

Tedarik Zincirini tarif edecek olursak, müşteriye doğru ürünün, doğru zamanda, minimum ek maliyetle, doğru fiyata ve tüm tedarik zinciri icin mümkün olan en düşük maliyetle ulaşmasını sağlayan malzeme, bilgi ve para döngüsünün yönetim biçimidir. Bunların hepsini doğru yapan tedarik zincirleri müşterinin memnuniyetini kazanır ve e-ticaret firmaları arasında kendisine öncelik sağlamış olur.

1990’lardan önce tedarik yönetimi temel anlamda ürünün tedariği, depolanması ve sevki aşamalarından oluşan bir süreçti. Bu tarihten sonra özellikle 1994 yılından sonra Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, artan müşteri sayısı ve rekâbet sonucunda tedarik zinciri yönetimi aşamaları ve yönetimi daha fazla strateji gerektiren bir alan haline  geldi.

Üretici olmayan bir firma için ürünlerin tedariği doğrudan üretici, dağıtıcı veya toptancı kanallarından birinden sağlanabilir. Müşterilere ürün devamlılığını sağlamak adına ürünlerin teminini birden fazla tedarikçi üzerinden sağlamak daha akılcı olacaktır.

Tedarik zinciri yönetimi içerisinde;

Üretimin nerede yapılacağı ve en iyi kaynak bulma stratejisinin ne olacağı Tahmin yürütme, planlama ve temin süresi, mesai çizelgesi gibi kısa vadedeki süreçlerin oluşturulması Envanter dağıtımı, detaylı çizelgelemeve herhangi bir aksaklık durumunda verilen siparişlerin nasıl temin edileceği gibi konular yer almaktadır.

Tedarik zinciri yönetimi süreci içerisinde bilişim yönetimi ve yöneylem araştırması matematiği kullanılarak, müşterilerin memnun olmasını sağlayacak şekilde iyi bir ürün hizmeti sunmak amaçlanmaktadır.tedarik zincir yaklaşımı

Tedarik zincirinin temel fonksiyonları

Tedarik zinciri yönetiminde zincirin her bir halkası olarak kabul edilen fonksiyonlar bütünleşmiş olmak zorundadır. Ürünlerin, tedarikçiden tüketiciye kadar ulaşmasında
bir dizi fonksiyon görevler vardır. Bunlar;

 • Talep ve sipariş yönetimi
 • Satın alma
 • Planlama
 • Üretim
 • Envanter (Stok) yönetimi
 • Depo yönetimi
 • Sevkiyat (Taşıma)

naturel-su-arıtma-ürünler

Ürün Yönetimi

Firmalar ürün satışı için nasıl ki büyük çabalar içerisine giriyorlarsa; ürün ve hizmetlerin yönetiminde de aynı çabayı göstermek mecburiyetindedirler. Bu nedenle “Ürün Yönetimi”,  iş organizasyonunun pazar, marka veya ürüne göre yapılandırılmasıdır.   Yapılandırmanın sonucu olarak; marka veya ürünü anlamlı bir kazanç elde edilir, ürün pazarlamasında da başarıyı yakalayacaktır.

Ürün yönetimini üstlenen kişiye ürün yöneticisi adı verilir. Ürün yöneticisi ürün nereden nasıl alınacak, hangi tedarikçilerden hangi ürün alınacak, tek tedarikçi ile mi çalışılacak yoksa tüm ürünler üretilecek mi? Ya da birkaç tedarikçi ile mi çalışılacak bunları araştırır. Bu tedarik etmiş oldukları ürünlerin fiyatlandırılması, stok planlaması, rekabetçi fiyatlarla ürünleri satın alması, bunların satışı ile ilgilenen kişilere ürün yöneticisi ya da kategori yöneticisi adı verilir.

Ürün yönetimi kavramını detaylı incelemeden önce bazı terimlerle ilgili birkaç kelime söylemeliyiz. Pazarlama ve reklamın iş dünyasında “Ürün Yöneticisi” ve “Marka Yöneticisi” kelimeleri neredeyse birbirinin yerine kullanılır. Her marka bunun yanında bir üründür de. Fakat birçok endüstriyel ürünün sadece firma adı olması gibi her ürün bir marka değildir. Bu nedenle “Marka Yöneticisi” isimlendirmesi, bir tüketici ürününün pazarlamasını üstlenen kişiler için daha uygun olarak kullanılır. “Ürün Yöneticisi” isimlendirmesi ise işi firmanın olanakları ile müşterinin ihtiyaçları arasında arabirim olmak olan birisi için daha uygundur.

sorumlulukların, görevlerin ve insanların pazar, marka veya ürüne göre yapılandırılmasıdır. Yapılandırmanın amacı, firmanın marka veya ürünü bir kazançta satmasıyla pazarlamasında başarılı olmasını sağlamaktır.

branding_home

Lojistik ve Depolama

Lojistik, Ürünlerin taşınması, stoklanması, sayımı, idaresi ve paketlenmesi döngüsünü kapsamaktadır. İnsan gücü, araç ve fiziki depolama alanı gerektiren lojistik işlemleri firmalar için önemli giderler oluşturmaktadır. Özellikle yatay e-ticaret modelinde çalışan firmalar, günümüzde tedarikçi firmalardan almış oldukları XML ile ürün ve stok maliyetlerini XML aldıkları firmalara yükleyerek sadece ürün satışı ile ilgilenme yoluna gitmektedirler. XML ile ürün tedariki yapan firma listelerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Depolama; genellikle e-ticaret siteleri ürünleri depolamak yerine XML tedariği sağlayan firmalar kanalı ile yapmaktadırlar. Bu XML firmaları dropshippng yöntemi ile ürün sevkiyatını da kendileri gerçekleştirerek e-ticaret firmalarına depolama süreci ile ilgili pek iş düşürmemektedirler. Ancak, yüksek satışı olan e-ticaret siteleri teslimat sürelerine uyamayan bazı tedarikçilerden, çok satılan ya da geç tedarik edilen ürünleri satın alarak depolayıp o şekilde satmaktadırlar. Yine de geleneksel ticaret yapan firmaların depolama maaliyeti kadar giderleri söz konusu değildir.

kargo aşaması-1

Sevkiyat ve Kargolama

E-Ticaret yapan firmalar müşterilere ürünleri en kısa sürede göndermeye çalışmaktadırlar. Bunu için hangi yöntem en uygun ve hızlı ise  o yöntemi kullanmaya çalışmaktadırlar. Genellikle ürün sevkiyatı kargo firmaları kanalı ile yapılmaktadır. Ancak bazı firmalar kendi imkanlarını kullanarak belirli bölgere hizmet etme gayesindedirler. Mesela; İstanbul’da bulunan firmalar genelde İstanbul için sevkiyatları aynı gün ve kendileri yapmak ya da özel kuryeleri kullanarak müşterilerine ulaştırma geyesindedirler. Bunun enson örneğini Makro Marketlerini açmış olduğu internet sitesi olan Ankara’da üç mahalleye kendi araçları ile hizmet eden Markasepet.com isimli internet sitesidir.

Kargo firmaları ile çalışma şekillerine gelince, firmalar satış rakamlarına gore kargo firmaları ile özel anlaşmalar yapmaktadırlar. Genellikle kargo ücret tahsilatı belirli bir ürün satışından sonraki ürün fiyatını satıcı karşılar, bu miktarın altındakini da alıcı.

Tedarik zincirini iyi kurgulayan, teslimat performansını iyileştirir dolayısıyla da satışları artacağından stok maliyeti minimuma iner. Bununla beraber müşteri sayısında artış meydana gelir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !