Sorularla Bitcoin Ne demektir?

bitcoin

İçerikler

Bitcoin ismini son senelerde yoğun olarak duyar olduk. Kendisini birçok şahıs takip edilemeyen bir para birimi olarak biliyor. Ancak durum bundan ibaret değil. Gelin sistemi detaylandıralım.

1 – Bitcoin Nedir?


Bitcoini Türk lirası, dolar, euro bu gibi bir para birimi olarak düşünebiliriz. En büyük farkı ise bir merkeze bağlı olmaması ve transferlerin çok hızlı gerçekleşmesidir. Bağımsız bir para birimi olarak görülen bitcoinin borsaları dahi mevcut. Yatırım vasıtası olarak kullanılabilen bitcoin geleceğin para birimi olarak öngörülmektedir.

2 – Kim tarafından piyasaya çıkarılmıştır?

Satoshi Nakamoto adında birisi yada bazıları ilk olarak Mayıs 2008’de bir PDF dosyası paylaşarak Bitcoin’i ilk defa tanımladı ve bir nevi tanıttı. Satoshi Nakamoto’nun gerçek bir kişi olmadığını belirtelim. Konusu için oldukça çok teori bulunan Nakamoto’nun gizemi bugüne kadar çözülemedi. Bir insan topluluğu diyen de var, sadece bir insanın elinden çıktı diyen de.

Mayıs 2016’da Avustralyalı girişimci Craig Wright kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmişti. Kendisinin Bitcoin isimli para birimini bulup bulmadığı bilinmiyor ve gerçekte pek önemli bir konu değil zira nakit birimi kimse tarafından kontrol edilemiyor, yaratıcısı siz olsanız bile.

3 – Sistemin Çalışma Mantığı Nedir?

Bitcoin’in esas mantığı yazılım yoluyla bilgisayarınızdaki Bitcoin madenlerine ulaşıp elde ettiğiniz maden miktarını dünya çapındaki bir ağa göndererek piyasadaki yerinizi almaktır. Mining denilen hadise aslında budur. Bilgisayarınıza bazı matematik problemleri gönderiliyor ve her çözdüğünüz sıkıntı için belirli bir tutar Bitcoin elde ediyorsunuz.

Sistem ilk duyurulduğunda 2140 yılına kadar yalnızca 21 milyon Bitcoin üretilebileceği belirtildi. Sınırlı olan Bitcoin’leri ilk üretenlere gönderilen problemler daha kolayken piyasada artış gösteren Bitcoin’ler sebebiyle zamanla problemler zorlaştırıldı ve 2140’ta tam olarak 21 milyon Bitcoin imal edilmiş olması hedeflendi.

4 – Kontrolü Zor Mu?

 

Sistemin kimse tarafından kontrol edilmemesi ve bireylere bağlı olmaması itibarıyla işlemler epey bir hızlı gerçekleştiriliyor. Bu demek değildir ki sizi kimse izlemiyor ya da transferler takip edilemiyor. Blockchain.info üstünden yapılan bütün transferler halkla paylaşılıyor. Bu veriler ne değiştirilebilir, ne de silinebilir.

Kredi kartlarından değişik şekilde üzerinde ad yazmadığı için Deep Web üzerinden bu sistemi kullanarak illegal işlerde yakalanmayacağınızı da düşünmemelisiniz. Özellikle bir alım-satımda adınız geçiyor ise tam olarak anonim olmaktan çıkmış oluyorsunuz.

5 – Mining Yapmak Mantıklı Mı?

İlk defa bu işlere girecekseniz o çağ geçti. Bundan sonra Bitcoin sayısı yükseldiği için bilgisayarınızı zorlayıp 7/24 Bitcoin avına çıksanız bile yaptığınız masraflara değmeyecektir. Yanan ekran kartlarının, elektrik faturasının ve daha çok sayıda masrafın altından kalkmanız normal ekipmanlarla mümkün değil. Sözü geçen sorunların çözümü için bundan böyle ekran kartları kullanılıyor ve zorluk seviyesinin yüksekliği, kazanılan Bitcoin’in düşüklüğü itibarıyla özel ekipman sahipleri hariç bundan sonra kimse Bitcoin avına çıkmıyor.

6– Güvenlik Ne Boyutta?

Bitcoin, şifreli bir paradır. Açık kaynak kodu kullanıldığı için kolayca ele geçirilemez. Fakat hiçbir sistem yüzde yüz güvenli değildir. Bitcoin piyasasını iyi araştırmalı ve farklı coin türlerini kullanarak sizi dolandırmaya çalışanlardan uzak durmalısınız.

En büyük sorunun yararsız yazılımlar olduğunu söylemekte yarar mevcut. Bilgisayarınıza zararlı yazılım ile Bitcoin avına çıkan siber suçlular, ekran kartınızın ömrünü oldukça kısaltabilir ve bilgisayarınızı kısa zaman içinde bozabilirler.

7 – Nasıl Elde Edilebilir?

Mining olayını kafamızdan çıkardık. O zaman nasıl elde edeceğiz? Banka hesabınızdan para transferi yaparak Bitcoin satın alabilirsiniz. Bunun için çok sayıda yerli ve yabancı internet sitesi var. Yurdumuzda çok yaygın olmasa da ülke dışında bu parayı kullanarak yaşamanız bile olası.

8 – Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Elbette yapılabilir. Şimdilerde Bitcoin yatırımları yardımıyla milyoner olan birçok yatırımcı mevcut. Bitcoin’in dünya çapında birçok borsası da bulunuyor. Oldukça kazançlı olmasının nedeniyse risk faktörünün yüksek olması.

Hatta internette devamlı konuşulan bir hikayeye göre 2009 yılında 27 dolara 5000 Bitcoin alıp daha sonra unutan bir arkadaş, 2013 yılında Bitcoin’lerinin 890 bin dolara denk geldiğini fark etti.

9 – Ne Kadar Yaygın?

Ülkemizde maalesef pek yaygın olduğu söylenemezken sadece Bitcoin kullanarak ABD’de yaşayan kişiler mevcut. Kesin olarak kaç kişinin bu para birimini kullandığını söylemek olası değil fakat 2014 – 2015 yılları içinde 12.77 milyon kullanıcı Bitcoin cüzdanı kullanmış.

10 – Gelecekte Ne Durumda Olabilir?

Bu konu hakkında elle tutulur bir yorum yapmak elbette olası değil. Dünya çapında oldukça ülke Bitcoin’in kullanımına sessiz kalmayı tercih ederken Japonya’da resmi olarak tanınma aşamasına kadar gelmiş. Ülkede bu para birimine özel ATM’ler mevcut. ABD ise işi zamana bırakıp şimdilik gözlemlemekle yetiniyor.

Bitcoin geleceğin para birimleri arasında yer alabilir fakat bunun için elektrik para birimlerini kabul eden dükkanların açılması gerekiyor. Para akışı bulunduğu sürece Bitcoin yaşamaya devam edecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !