Papara PayPal’ın Yerini Tutabilecek Mi ?

Geçtiğimiz yıl PayPal’ın kapanmasıyla birlikte yerel dünyada online ödeme sistemi arayışları başlamıştı. Bu arayışlara son noktayı veren kuruluş ise Papara oldu. Çalışma sistemi olarak direkt PayPal’ı anımsatan bu yerli sistem, ne yazık ki istediği popülariteyi şimdilik yakalayabilmiş değil. Ancak Papara’nın önünde uzun bir yol var. Sonuçta iş ortakları ve reklama ayırdığı bütçe oldukça yüksek olan Papara, eninde sonunda istediği başarıyı yakalayabilecek gibi görünüyor.

Aslında 5-6 ay içerisinde Papara’nın geldiği son nokta hiç fena değil. Sonuçta yeni bir ödeme sistemisiniz, yeterli referanslarınız ve kanıtlarınız yok. Müşterileriniz de doğal olarak size güvenmekte sıkıntı çekebiliyor. Papara, az da olsa bunları yendi. Çünkü Papara’nın günümüzde 100 bin’in üstünde kullanıcısı var ve bu kullanıcıların %9’luk bir kısmı Papara’yı aktif olarak kullanıyor.

Papara’nın tercih edilmemesinin başlıca nedeni, her işlem için 1 TL ücret kesmesi. PayPal’dan böyle bir kesintiye alışık olmayan kullanıcılar, zaten genellikle düşük limitlerde alışveriş yaptıkları için 1 TL gibi bir kesinti sorun oluşturabiliyor. Papara, bu durumun önüne geçemeyecek gibi. Çünkü bu sistemin, işlem gelirlerinden başka hiçbir geliri yok. Dolayısıyla sistemin ayakta kalabilmesi için bu ödemenin kullanıcılardan alınması şart.

Papara’nın tam yeni yeni yayılacağı zamanlarda PayPal’ın yeniden açılacağı haberi ortaya çıktı ve kullanıcılar kısa vadede yeni bir sistem arayışı içine girmekten vazgeçti. Ancak PayPal’ın açılıp açılmayacağı ile ilgili kesin bir bilgi yok. Kesin olgular oluşmaya başladığı zaman Papara’nın geleceği de belirlenecek.