Namecoin (NMC) Nedir, Ne İşe Yarar?

Namecoin

 

Namecoin (NMC), kişiden kişiye işlemlerin yapıldığı ve Bitcoin mantığı ile çalışan bir kripto para birimidir. Namecoin, internetin çeşitli sansürlere karşı daha dirençli olmasını sağlar. Merkezi olmayan bir TLS sertifika doğrulaması ve blok zincir konsensünü desteklemektedir. Namecoin kripto bir para olarak tasarlanmamıştı. Bu paranın asıl amacı, .bit alan adlarının alınıp satılması üzerineydi. Ayrıca bu .bit alan adları da sansürden etkilenmemektedir. 2011 yılından beri kullanılan Namecoin, aynı Birtcoin gibi 21 milyon adet üretilecektir. Namecoin’i ön plana çıkaran özelliği ise .bit adlı alan adlarını ön plana çıkarmasıdır. Kullanıcılardan ve yazılımcılardan elde edilen tüm veriler Namecoin platformunda şeffaf bir şekilde bulunmaktadır. Bu şeffaflığın sebebi Namecoin’in daha hızlı büyümesi ve daha hızlı bir şekilde değer kazanması amaçlanmaktadır. Bu şekilde Namecoin iyice değer kazanmıştır.

#Namecoin Ne İşe Yarar?

En yenilikçi altcoinlerden biri olan Namecoin, aramalarda ağ trafiği oluşturmayarak gizliliği sağlar. Bitcoinin çok çok uzağında olmasına rağmen yakın bir gelecekte en iyi altcoinler listesine gireceği gözüyle bakılmaktadır. Dijital Namecoinler ile işlemler ve alışverişler yapılabilir ve rastgele kayıtlar yapabilir. .bit alan adını kullanarak web sitelerine ulaşabilmekte ve sanal olan parayı arttırıp gerçek paraya çevirme olanağı sunmaktadır. Temel olarak Bitcoin yazılımından farklı olmasa da, yazılımı biraz farklıdır ve diğer altcoinleri kullananlar bu altcoine geçtiği zaman farklılığı hissederler. Güvenli ve merkeziyetçi bir yapısı bulunmaktadır.  Bitcoin’den farklı olarak işlemleri kendi blok zinciri işlem veri tabanında saklayabilir. Namecoin, çoğunlukla çevrimiçi borsalarda işlem görmektedir. Teknik açıdan bakıldığı zaman Bitcoin teknolojisine dayalı anahtar aktarma sistemidir. Kredi kartı veya başak ödeme araçları ile yapılan alımlarda işlemler hiçbir şekilde iptal edilemediği için Namecoin elde edilemiyor. SHA256 şifreleme yöntemini kullanmaktadır ve bu sayede işlemler güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bitcoin gibi azalan bir sistemdir ve madenciliği yapılabilmektedir. Şu ana kadar küçük yatırımcılar tarafından kullanıldığından pek bir ilerleme kaydedememiştir. Büyük yatırımcıların bu kripto parayı kullanması sonucu ilerleme kaydedeceği öngörülmektedir.

  Altcoin kategorisindeki Monero Nedir? Nasıl çalışır?

#Namecoin Ne Yapar?

Bitcoin’in ilk çatalı olan Namecoin, en yenilikçi altcoinlerden biridir. Merkezi olmayan bir DNS’yi ve birleştirilmiş bir madenciliği ilk uygulayan sistemdir. Rastgele adları güvenli bir şekilde kayıt eder ve aktarır. Bu adlara en fazla 520 baytlık bir veri eklenir.

#Namecoin Ne İçin Kullanılır?

Kullanılan internetin sansürlere karşı daha dirençli olmasını sağlayarak, özgürce konuşma haklarını çevrimiçi olarak korumak için kullanılır. .bit yüksek düzey alan adlarını kullanarak web sitelerine erişimi kolaylaştırır.  GPG anahtarı, e-posta, TLS parmak izleri, bitmesaj adresi, BTC adresi gibi kimlik bilgilerinin korunmasını sağlar. Gelecekteki hedefleri arasında ise, tahviller ve hisse senetleri, oy, dosya imzaları, emanet ve noter hizmetleri gibi hizmetler bulunmaktadır.

#Namecoin (NMC) Nasıl Alınır?

Namecoin, bir altcoindir ve Türkiye’de altcoinlerin alınıp satıldığı bir borsa bulunmamaktadır. Bu altcoinin alınıp satılması için yurtdışı borsaları kullanılmaktadır. Namecoin alımı yapmak için öncelikle Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından birinde hesap açmak gerekir. Daha sonra bu borsalara TL yatırarak Bitcoin alınır. Sonraki adımda Namecoin ile işlem yapan yurtdışı borsalarından birinde hesap açılır ve elimizdeki Bitcoinler bu borsaya transfer edilir. Son olarak da bu borsada Bitcoinler ile Namecoin takas yapılarak Namecoin alınmış olur.

#Namecoin Ne Kadar?

Yazının yazıldığı 13.03.2018 tarihinde Coinmarketcap verilerine göre Namecoin 1,93 $ olarak işlem görmektedir. TL cinsinden değeri 7,49 TL’dir. Namecoin’in 3 aylık fiyat değişim grafiği incelendiğinde, % -37,18 değer kaybettiği görülmektedir. Şu an 7,49 TL olan Namecoin fiyatı 3 ay önce 11,93 TL idi. Şu anda dolaşımda olan Namecoin miktarı, 14.736.400 adettir. Namecoin toplam market hacmi, 110.400.083 TL’dir. USD bazında toplam market hacmi ise 28.540.575 $ olmaktadır.

#Namecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin üretiminin günden güne zorlaşmasından sonra, insanlar madenciliği daha kolay olan altcoinlere yönelmişlerdir. Bunlardan biri de Namecoin’dir. Yeni çıkan altcoinin madenciliğini yapan çok kişi olmadığı için, Namecoin madenciliği yapmak için kişisel bilgisayarların işlemci gücüyle madencilikler daha kolay yapılmaktadır. Ayrıca, kişisel bilgisayarlarında madencilik yapmak isteyenler için kurulan mining pool yani madencilik havuzları da bulunmaktadır. Buralara üye olunarak, ortak işlemci gücüyle madencilik de yapılabilmektedir.

  Ripple Bulut Madencilik Şirketleri