• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7871
  % 0,46
 • € EURO
  7,3891
  % 0,25
 • £ POUND
  8,3699
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  0,9612
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,0896
  % -0,03
 • BITCOIN
  49655,531
  % 0,83
 • BIST 100
  92.490,68
  % 0,12

Kredi Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde en fazla kullanılan finansal araçlardan biri de kredi kartıdır. Birçok farklı türlerinin bulunduğu kredi kartı bazı yönlerden faydaları bulunduğu gibi ayrıca bazı yönlerden zararları da bulunmaktadır. Bu bakımdan kredi kartı kullanımına başlamadan önce bireylerin ilgili kredi kartını ne amaç doğrultusunda kullanacakları hakkında fikir sahibi olması gerekmektedir. Aksi durumda bilinçsiz olarak kullanılan kredi kartı, kullanıcılarına ciddi anlamda zararlar vererek borç altına girmesine neden olabilmektedir. Peki kredi kartı nedir ne işe yarar dilerseniz ayrıca kredi kartı kullanmak isteyen birçok bireyler tarafından da merak edilen bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen sunalım.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, finans kurumlarının müşterilerine daha kaliteli hizmetler sunabilmesi açısından müşterileri için tasarladığı ve POS makinalarının yer aldığı tüm alışveriş merkezleri üzerinden alışveriş yapılması ve nakit avans çekimi ihtiyaçlarını gidermesi açısından hizmete sunduğu bir araçtır. Diğer bir deyişle, kredi kartı nakit para yerine kullanılan alternatif bir ödeme türüdür.

Kredi Kartı Özellikleri Nelerdir?

Birçok farklı türleri bulunan kredi kartının birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden en belirgin olanı ise kullanıcılarına acil nakit ihtiyacını belirlenen limitler üzerinden kolayca karşılamasıdır. Bu bakımdan kreid kartı kullanıcıları gün içerisinde acil olarak nakite sıkıştığı takdirde herhangi bir atm cihazı üzerinden kredi kartından nakit ihtiyacını kolayca karşılayabilmektedir. Kredi kartı bir diğer özelliği ise, farklı türlerine göre farklı kullanım limitlerine sahip olmasıdır. Bazı kredi kartları kullanım limiti orta düzeyde olabiliyorken bazı kredi kartı kullanım limitleri oldukça yüksek düzeylerde olabilmektedir.

Kredi Kartı Nasıl Alınabilir?

Kredi kartı almak isteyen birçok bireyler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de kredi kartı nasıl alınabilir ayrıntısıdır. Sanılanın aksine kredi kartı alımı oldukça basittir. Bireylerin ilgili finans kurumuna kredi kartı başvurusunda bulunması yeterli olmaktadır. Ayrıca bireylerin tercihleri doğrultusunda ilgili finans kuruluşunun internet sitesi üzerinden de kredi kartı başvurusu yapılabilmektedir.İlgili finans kuruluşuna başvuru sırasında ayrıca bireylerden bazı belgeler de talep edilebilmektedir. Bireylerin belirlenen kriterlere uygun olması durumunda kredi kartı başvurusu genellikle gün içerisinde olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırılabilmektedir.

Kredi Kartı Zararlı Mıdır?

Kredi kartı kullanıcıların kullanımına göre zararlı veya faydalı olabilmektedir. Dolaysıyla kredi kartı zarar veya faydası tamamen kullanıcısına özgü olan bir durumdur. Kullanıcının ilgili finans kuruluşu tarafından belirlenen kullanım limitini aşması durumunda kredi kartı olumsuz yönü söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan kredi kartı kullanıcıları kredi kartı harcamalarından aşırıya kaçmaması oldukça önemlidir.

Kredi kartı hakkında sizlere bu bilgileri de sunduktan sonra kredi kartı nedir ne işe yarar hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Kredi kartı sebebiyle borçlanan binlerce kullanıcının bulunduğunu ve bu nedenle kredi kartı kullanımında dikkatli ve bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirtmekte faydalar görmekteyiz.

Bitcoin’i nereden alabilirim ve satabilirim?

Bunlar da ilginizi çekebilir !