• YARIM ALTIN
  1.466,79
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9694
  % 0,22
 • € EURO
  8,2170
  % 0,26
 • £ POUND
  9,1095
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  0,9981
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,0946
  % -0,69
 • BITCOIN
  77504,231
  % -1,61
 • BIST 100
  1.088,93
  % -3,37

Hangi Alan Adı Uzantısı Daha Kullanışlıdır ?

Hangi Alan Adı Uzantısı Daha Kullanışlıdır ?

Website developing sektörüne hakim biriyseniz, pek çok alan adı uzantısı olduğunu mutlaka görmüşsünüzdür. Öyle ki bu uzantıların arasına sürekli olarak yeni uzantılar katılıyor. Hatırlayacağınız üzere en son ist ve İstanbul uzantılı milli alan adlarımız, domain sektöründeki yerlerini almışlardı. 1 Mayıs itibari ile de bu uzantıdaki alan adlarını rahatlıkla satın alabileceksiniz.

Domain uzantıları, bir sitenin otoritesini tam anlamıyla ortaya koymasa da bir domain uzantısından sitenin ne kadar kaliteli olduğu bir nebze anlaşılabilir. Örneğin .com, .net ve .org uzantılı domainler, uzun yıllardır bu sektörde kabul görmüş profesyonel alan adı uzantılarıdır. Öyle ki Google, Facebook ve Twitter başta olmak üzere pek çok büyük internet sitesi, yatırımlarını bu alan adı uzantıları üzerine yapmıştır. Ancak bu, diğer alan adı uzantıları üzerine kurulan internet sitelerinin başarılı olamayacağı anlamına gelmez. Çünkü bir alan adı uzantısından daha da önemli olan şeyler vardır. Örneğin sitenin içeriği ve SEO yapıları, alan adlarından daha önemlidir.

Sektörü bilmeyen ve bu işlere yeni atılan kişiler, daha ucuz olduğu için 2.sınıf alan adı uzantılarını tercih edebilirler. Bu tercihte herhangi bir sıkıntı olmamakla birlikte, arama motorlarında daha iyi yerlerde olabilmek için daha profesyonel alan adları tercih edilebilir. Örneğin Nivea adına bir projeniz var ve bu projenize alan adı alacaksınız. Bu tür durumlarda nivea.com yerine niv.ea gibi çeşitli alan adı uzantılarını da tercih edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek yazılar!

Alan Adı (Domain), Alt Domain (Subdomain) Nedir?

Hangi Alan Adı Uzantısı Daha Kullanışlıdır ?

En Ucuza .top Alan Adı Alın !

ist ve istanbul Uzantılı Alan Adları Satışta !

Blog İçin Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Dikey e-ticaret sitelerinin alan adı seçimi

Domain (Alan adı) seçiminde 10 önemli kriter

Domain uzantılarının anlamları ve kullanım alanları nelerdir?

Alan Adı (Domain ) Nedir ?

Bunlar da ilginizi çekebilir !