Google da ilk sıralarda yer almak mümkün mü?

google ilk sayfada çıkmak

Değerli okurlarım; Bu yazımda Google da ilk sayfada çıkma konusunu ele almaya çalışacağız. Hepimiz tarafından bilindiği üzere Google da ilk sayfada yer almak web üzerinde yer alan her web sitenin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Google da ilk sırada yer almak masrafsız bir şekilde doğal ziyaretçi ve potansiyel müşteri kazanmak anlamına geldiğinden site sahiplerine bir şekilde kazanç olarak geri dönmektedir. Bu sebeple web site sahipleri Google da ilk sıralara yükselmek için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Google da ilk sıralara yükselme konusu o kadar önemlidir ki pek çok kişiyi bu alanda profesyonelleşmeye itmiş. Yeni iş ve istihdam alanları doğmuştur.

Konumuza dönecek olursak; Google şöyle diyor;  ‘’Google sol kısımda yanı doğal arama sonuçlarında tamamen ücretsiz olan doğal arama sonucunda hiç bir kişi, kimse, firma size Google ilk  sayfada çıkmak konusunda garanti veremez.’’ Bu garantiyi Google çalışanlarının yetkisi olsa bile veremez, özellikle rekabet çok fazla yoğun kelimelerde doğal arama sonuçlarında Google da ilk sırada çıkmak ilk sayfada görüntülenmek çok ama çok zordur.

Google aramalarında, Google tarafından reklamsız olarak listelenen kısımda yer alan arama sonuçları içerisinde ön sıralarda yer almak için Web Sitenizin Arama Motoru Optimizasyonu, yani Google Optimizasyonu yapılarak, bir takım bilinçli çalışmalarla belli bir başarı elde etmek mümkündür.

Arama Motoru Optimizasyonu uygulanarak ve yaptığınız işte sitenizi sizinle aynı işi yapan diğer firmalardan farklı kılmayı başarabilirseniz web sitenizi daha üst sıralara taşıyabilirsiniz. Ancak şu bir gerçektir ki hiç bir web sitesi Google için ayrıcalıklı değildir. Web site ve blogunuzu özgün içerikle oluşturmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Özgün içerikli siteler Google gözünde daha değerli bulunmakta. Böylece bu sitelere üst sıralarda yer verilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu bu alanda en popüler olan “Google Optimizasyonu” herkesin yapabileceği bir işlem değildir.  Google için Optimizasyon yapılmasının çok farklı teknikleri ve sırları vardır; Bu konuda kendini geliştirmiş ve sürekli araştırma içerisinde olan Seo Uzmanları ile çalışmak en doğrusudur. Kendini seo uzmanı olarak tanıtan kişilerin ‘Google da ilk sayfa çıkarıyoruz’ , ’İlk sayfada yer almak hayal değil’ gibi söylemlerle pek çok web site sahibini boş yere oyaladığı zaman ve para kaybına yol açtığı bilinmektedir.  Herkes bu işi yapar oldu. Bu sebeple Google da ilk sıralarda çıkmak için destek alacağınız kişi ve kurumlardan referans isteyerek daha önce hizmet verdikleri kimselerle görüşmenizi, bu görüşmelerde aldıkları hizmetle ilgili detaylı bilgiler almanızı öneririm.  Çünkü bu mesele çok kolay bir konu olmadığı gibi garanti verilebilecek bir hizmet de değildir. 6 ay ila 1 yıl arasında yapılan profesyonel bir çalışma ile ilk sayfaya çıkmak mümkün olabilir.