• YARIM ALTIN
  1.654,88
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2260
  % -0,10
 • € EURO
  8,6136
  % -0,19
 • £ POUND
  9,5537
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  1,0451
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % 0,16
 • BITCOIN
  85279,121
  % 3,88
 • BIST 100
  1.034,40
  % -5,26

Girişimcilik ve Yatırım Süreçleri

Girişimcilik ve Yatırım Süreçleri

Girişimcilik çok basit anlamıyla ‘bir işi yapmak için harekete geçme, iş kurma durumu’olarak ifade edilebilir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde çalışan kesimin büyük bir bölümünün kendi işini kurmayı hayal ettiği belirtiliyor.

Girişimci Nasıl Olunur

Girişimcilik bir şeyler yapma, bir şeyleri başarma duygusu ile başlar. Girişimci bu duygunun peşinden gider, araştırma, düşünme, plan proje hazırlama, ekip kurma, sermaye bulma, iş ortamı yaratmak gibi kuracağı işte başarıyı yakalayabilmek için en iyi koşulları bir araya getirmeye çalışır. Kar amacı güderek riski üzerine alır. Girişimci kar amacı gütmekle beraber her projenin başarıya ulaşamayabileceğini en baştan bilmeli risk alınırken zarar etme ihtimali de göz ardı etmeyerek işlerin istenildiği gibi gitmemesi durumunda neler yapacağına dair bir eylem planını da daha ilk baştan hesap ederek düşünmelidir. Girişimci fikirlerin aklına düştüğü ilk andan, hayat bulduğu ana ve sonrasında sürdürüldüğü süreçte sürekli girişimciliğini devam ettirmek zorundadır bu boyutuyla girişimcilik bir yaşam tarzıdır. Girişimci sürekli olarak gelişen ve değişen dünya şartlarını takip etmek kendini yenilemek ve yenidünya düzenine ayak uydurmak zorundadır. Pek çok genç girişimci sıfırdan kurduğu projesi ile çok büyük başarılar elde ederken, bazı girişimcilerinde ailesinden devraldığı işi, gelişen çevre ve dünya şartlarını iyi takip ederek sürekli gelişerek çok büyük mesafeler kat ettikleri görülmektedir. Mevcut işlerini olduğu gibi sürdüren risk almaktan korkan içlerinde girişimcilik taşımayan kimseler ise yenidünya şartlarına ayak uyduramayarak zamanla yok olmakta ya da bir arpa boyu yol alamamaktadır. Bu bağlamda bakıldığında girişimciliğin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Genç girişimciler fikir ve projelerini hayata geçirmekten korkmamalı ancak bir hayalin peşinden de koşmamalı fikirler, projeye, projeler de fizibiliteye dönüşerek ayakları yere sağlam basmalıdır. Bir girişimciliğin başarıya ulaşması için gerekli koşulları yerine getirmeden bir hevesle girişilen pek çok girişimin hüsranla sonuçlandığı gerçeği de unutulmamalıdır.

Girişimciye sağlanan Devlet destekleri

Devlet tarafından verilen hibe ve destekler e-ticaret yapanlara özel olarak kurgulanmış değildir. Şartları uyan her girişimci bu desteklenden faydalanabilir. Bu destekler; hibe, kredi, vergi muafiyeti, banka kredisi için teminat ve kefalet gibi desteklerdir.

Ülkemizde 6 devlet kurumu girişimcilere destek sağlamaktadır.

Dijital Girişimciye Sağlanan Diğer Destekler

Merak ettiğiniz desteğin üzerine tıkladığınızda; onun ile ilgili açıklamalarımıza ulaşabilirsiniz

İnternet Girişimciliği ve Kuluçka Merkezleri
İnternet Girişimciliği ve Melek Yatırımcı
İnternet Girişimciliği ve Risk Sermayesi (Venture Capital)
Bunlar da ilginizi çekebilir !