• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8361
  % 0,34
 • € EURO
  7,6137
  % 0,83
 • £ POUND
  8,4457
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  0,9585
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,0970
  % 0,18
 • BITCOIN
  64432,573
  % 0,74
 • BIST 100
  105.134,45
  % -0,21

Girişimci olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Girişimci olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Herkesin farklı özellikleri, bilgileri ve becerileri vardır. Ancak bir girişimci olmayı hayal ediyorsanız bu özelliklerden bazıları diğerlerine göre daha fazla önem kazanıyor. Bir girişimci girişimi boyunca ihtiyaç duyacağı pek çok farklı beceriyi sonradan da edinebilir ancak henüz işin başındayken bazı özelliklere sahip olmanın önemi çok büyüktür.

Aşağıda derlediğim ve her girişimcide olması gerektiğine inandığım bazı özellikleri liste halinde sizlere sunuyorum ama tüm bu özelliklerin her girişimcide kesinlikle bulunması gerektiği anlamına da gelmiyor. Temel olarak beceri seviyesi yüksek olanlar, girişimcilik sürecinde diğerlerine göre daha avantajlıdır ancak yeri gelir sizin bir özelliğiniz bile işe başlarken tek başına yeterli olabilir ve sizin çok iyi yerlere, hayal bile edemediğiniz konumlara ulaşmanızı sağlayabilir.

Ama yine de şu bir gerçek ki girişimcilik belli beceri ve özelliklerden doğar ve meydana gelir bu sebeple aşağıda bir girişimcide olması gereken belirli özellikleri sıraladım. Bir fikir vermesi yönüyle dikkate değer buluyorum.

1-Yaratıcılık

Girişimci için başkalarının düşünmediğini düşünmek, farklı fikir ve projeler üretmek çok önemli, henüz ortaya çıkmamış ihtiyaçlara çare olabilecek bir projeyi şimdiden hazırlamak, bir açığı görmek ve onun çözümünü ortaya koymak sizi bir anda hayal bile edemediğiniz yerlere getirebilir. Bugün dünya’nın en büyük kuruluşlarından olan facebook, youtube bunları çoğaltmak mümkün böyle bir özelliğin ürünü değiller mi?

2-İleri Görüşlülük

Giriştiğiniz projenin yarının şartlarında ne kadar başarılı olup olmayacağını bugünden ön görebilmek açısından önemli. Mikro trendleri doğru okuyup yükselen trendler haline geldiğinde doğru konumda olabilmek işin sırrı.

3-Azim

Azimli olmalısınız ilk baştan her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu tip durumlarda ya “buraya kadarmış” deyip her şeyden vazgeçeceksiniz. Ya da azimle yolunuza devam ederek hedefe yönelmeli büyük fotoğrafa odaklanmalısınız. Küçük balıklar istediği kadar oltanızdaki yemleri tüketip bitirsin siz azimle oltanıza yeniden yem takmalı ve büyük balığın peşinden gitmelisiniz.

4- Özgüven

Girişimciliğin önemli bir ön koşulu risk almayı, aldığımız kararları uygulamayı bilmektir. Eğer özgüveniniz eksikse bu risk almanızı gerektiren hemen her koşulda tereddüt etmenize ve çoğu zamanda fırsatları kaçırmanıza neden olur. Risk almaktan korkmamalı ve aldığınız kararları uygulayabilecek iç gücü kendinizde bulmalısınız. Özgüveniniz yükseltmek için her şeyden önce kendinize, sonra da işinizle ilgili teknik becerilerinize inancınız yüksek olması gerekir.

5- Disiplinli Çalışmak

Girişimci çalışkan bir yapıya sahip olmalı, kolay yoldan para kazanayım, kimseye hizmet etmeyim, kendi işimin patronu oluyum mantığıyla girişilen bir işin girişimcilik olarak değerlendirilmesi pek mümkün değil. Girişimci girişimiyle birlikte daha çok çalışmayı peşinen kabullenmelidir. Ekibine, çalışanlarına, çevresine, iş birliği içerisinde olduğu diğer kurum ve kuruluşlara karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirecek çalışma disiplinine sahip olmalı, planlı olmalı ve zamanını iyi kullanmalı, planlı olarak ve disiplinli çalışarak yaptığınız her iş sizi hedefe bir adım daha yaklaştıracaktır.

6- Lideticaretgunlugu.comgirisimcierlik Becerisi

İşinizi hayata geçirmek ve geliştirmek için bir ekiple çalışıyorsanız yeni girişimcilerin büyük kısmından daha avantajlısınız demektir. Eğer başlangıçta bir ekibiniz yoksa bile işler doğru şekilde geliştiğinde olacaktır. Ve her ekibin verimliliğini sürekli hale getirmek için iyi bir lidere ihtiyacı vardır. Ekibi her zaman mutlu ve verimli halde tutabilmek ise özel bir yetenek ister. Bu beceriyi zaman içinde edinmek de mümkün.

7- İletişim Becerisi

Müşterilerinizle, personelinizle, ortaklarınızla veya yatırımcılarla doğru şekilde iletişim kurmakta zorlanıyorsanız hayallerinizi hayata geçirmekte daha da zorlanacaksınız demektir. Eğer bu konuda sıkıntılarınız varsa, girişiminiz için somut adımlar atmaya başlamadan önce bu konuda kendinizi geliştirmeniz uzun vadede mutlaka sizin için faydalı olacaktır.

8- Kısmet

Eminim Tıkandı Baba ile Sultan Mahmud arasında geçtiği söylenerek anlatılan hikâyeyi ve Sultan Mahmud’un meşhur ‘Vermeyince Mabud, neylesin Mahmut’ sözünü hepiniz işitmişsinizdir.

Titizlikle listelediğim becerilerin yanına bunu da koyuyorum zira şansa inanmıyorum. Şans diye ifade edilen olay aslında kısmettir. Girişimcinin kısmeti de açık olmalı ki elini attığı yer tıkanmasın 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Tuğba4 sene önce
 • Gerçekten o kadar basit bir iş değilmiş anlaşılan !