Facebook’tan, KOBİ’lere özel yeni mobil çözümleri

verified-facebook-page
 

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ‘ler) uzun müddet Google’a bağımlı kaldı ancak Facebook bu yöndeki girişimlerini gittikçe artırıyor. KOBİ’lerin kendi sosyal etrafını oluşturmasına destek veren Facebook, artık bu alandaki çözümlerini mobilde de sunacak.

İstatistiki verilerine göre Facebook dünya çapında 5 milyon aktif reklam verene erişmiş vaziyette. Türkiye’de Facebook kullanıcılarının yüzde 78’inden fazlası Türkiye’deki en az bir işletmeye, yüzde 51’i ise ise en az bir uluslararası çaptaki KOBİ ile etkileşim halinde.

Mobildeki yeni özellikler

İşte bu kitleleri KOBİ’ler için müşteriye dönüştürmek isteyen Facebook, 65 milyon Facebook sayfası ve 8 milyon Instagram profili için kapsamı geniş mobil analizi sunmaya başladığını duyurdu.

Zamandan tasarruf 

facebook

Facebook’un resmi blogunda paylaşılan bilgilere göre artık Reklam Yöneticisi Uygulaması’nda işletmeler hangi yolla en randımanlı neticeye erişebileceklerini görebilecek. Bu arada yüksek performanslı reklamları tekrar devreye alabilecek, yeni ilgi alanları ve hedef ekleme ile reklamları karşılaştırmaya yönelik “tek tık” seçeneğinden yararlanabilecek.

Yaratıcılıkfacebook

İşletmeler, Mobil Stüdyo ile mobil aletler üzerinden daha iyi reklamlar oluşturulabilecek. Blueprint e-eğitim sistemi 10 değişik dilde kullanılabilecek fakat ne yazık ki Türkçe o diller arasında yok. Bugüne kadar 150 ülkede, 2,5 milyarın üzerinde elektronik eğitim kursu alındı. Facebook’un verdiği bilgiye göre Blueprint artık 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşıyor ve bu kitlenin yüzde 50’sini KOBİ’ler oluşturuyor.

Müşterilerle iletişim

facebook

Diğer yandan işletmeler, Sayfa Yöneticisi Uygulamasını kullanarak mobil ve masaüstünde tek bir Gelen Kutusu üzerinden Facebook, Messenger ve Instagram’daki müşterileriyle iletişim kurabilecek. Uluslararası ‘benzer hedef kitleler,’ global amaçlama, strateji haritası gibi özellikleri kullanarak dünya çapında kampanyalar tertipleme imkanına sahip olacak.facebook

Bu noktada anımsatmak gerekirse Aralık 2016 itibarıyla Facebook’un günlük aktif mobil kullanıcı sayısı 1,15 milyar iken aylık  aktif mobil kullanıcı sayısı ise 1,74 milyarı buluyor.

Facebook, son zamanda Amerika, Hindistan, Brezilya ve Almanya gibi ülkelerde KOBİ konseyleri oluşturduğunu da söylüyor ve 2017’de yeni ülkelerde bu işi yaygınlaştıracağının haberini veriyor. Facebook’un bu adımlarla Google saflarına ne kadar gireceğini merakla izlemeye devam ediyoruz.