• YARIM ALTIN
  989,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9462
  % -0,01
 • € EURO
  6,5526
  % -0,01
 • £ POUND
  7,7665
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  0,8570
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,0946
  % 0,16
 • BITCOIN
  53849,241
  % 4,73
 • BIST 100
  120.149,7000
  % -1,63

E-Ticaret Firmaları’nda SEO’nun Önemi

E-Ticaret Firmaları’nda SEO’nun Önemi

Modern ülkelerdeki e-ticaret hacmi toplam ticaret hacminin 5’te 1’e yakın olan bir tarafını oluşturuyor. 2000 yılının başında ise bu nispet yaklaşık olarak %2-3 civarındaydı. Dolayısıyla son 15 yıl içindeki e-ticaret hacminin toplam ticaret hacmi içindeki oranı 10 kat artmış durumda bulunuyor. internet, iletişim ve başka alanlardaki teknolojik gelişmeler düşünüldüğünde de bu artışın artarak sürmesi bekleniyor. Yani hem e-ticaretin hem de bu meslek üzerine uzmanlaşan şirketlerin e-ticaret SEO çalışmalarına verdikleri önemin doruk noktalarına ulaştığı bir çağda yaşıyoruz.

E-ticaret yolunda adım atan ve bu işe ciddiyet sağlayan markaların yaptıkları on-line satışlar kısa zaman içinde (çok fazla sayıda mağazaları olsa dahi) toplam satışlarını geçebiliyor. Bunun nedeniyse kullanılan SEO stratejileri yardımıyla ürünleri ile gerçekten ilgilenmekte olan müşterilere ulaşabilmeleri olarak gösterilebilir. Sebebiyse yapılan SEO çalışmalarının en ciddi ayrıcalığı belirlenen anahtar kelimelerde yükselmek olmaktadır. Örnek olarak cep telefonu satan yada elektronik alternatifler pazarlayan bir firma ‘cep telefonu’ ya da ‘elektronik eşya’ gibi kelimeleri kullanarak arama motorlarında arama oluşturan insanların gördükleri sonuçlarda yükselmeye başlıyorlar. Başarılı bir biçimde uygulanan SEO stratejileri ile bu kelimelerde (örnek olarak) ilk sayfada, ilk on web sitesi arasında yer piyasa bir firma, yüzlerce hatta binlerce rakibinin önüne geçmiş oluyor. Sebebiyse gerçek yaşamda bu ürünlerin satışını oluşturan çok sayıda rakibi bulunuyor. Üstelik uygulanan anahtar kelimeler yardımı ile de sunduğu ürünleri satın alma potansiyeli yüksek olan kişilere ulaşmış olmaktadır. Kısacası yapılan SEO çalışmaları ile çok sayıda rakibi olan yada az rakibi olsa da müşterilerine ulaşmakta sıkıntı yaşayan kurumlar problemlerini aşmayı başarıyor. Bu da elbette web sitelerinin trafiğini ve satışlarını mühim ölçüde yükseltmeleri anlamına geliyor.

Netice şekilde SEO çalışması yaptırmak arzulayan kuruluşların sayısı ve çeşitliliği değişebiliyor. Fakat bilhassa mağazacılık, aktif ticaret konularına yoğunlaşan kuruluşların e-ticaret şekilde adlandırılan işe yoğunlaşmaları gerekiyor. Böylece satış giderlerini önemli ölçüde düşürme, satışlarını kat kat artırma ve kazançlarını yükseltme şansını yakalamış oluyorlar.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Başarılı SEO Uzmanını Anlayabilmek İçin Sorulması Gereken Sorular?

Türkiye’de SEO’nun Gelişimi

Google Plus (+)’un Sosyal Seo’ya Etkileri

YouTube SEO Nedir?

SEO’yu Etkileyen Önemli Faktörler

Başlıkların SEO’ya Etkisi Nedir ?

SEO Hostingler ile Gelirlerinizi Arttırın !

En İyi WordPress SEO Eklentisi

Belirlediğiniz Kelimelerde SEO Çalışması Yapın

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO Ne Değildir?

E-Ticaret’te Seo’ya Uygun Tasarımın Önemi

Webtures’in Kurucusu Kaan Gülten ile E-ticaret ve Seo Üzerine Bir Röportaj

EticaretGünlüğü’nün 5N1K’sı

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • İğne3 sene önce
 • güzel bir paylaşım