izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  486248,325
  % 2,80
 • BIST 100
  %

Çalışanların Motivasyonunu Arttırmanın Yolları

Çalışanların Motivasyonunu Arttırmanın Yolları

 

İş yerinde çalışanların verimliliğini arttırmanın temel faktörlerinden biri çalışanın motivasyonudur. Motivasyonun yüksek olması, çalışanın işini en iyi şekilde sonuçlandırmasını sağlar. Bu motivasyonun sağlanması da ekip liderlerine ya da yöneticilere düşmektedir. Lider olarak işyerinde çalışanları motive etmek zorlayıcı bir süreçtir. Özellikle çalışan kişi sayısının fazla olduğu işyerlerinde ve çalışanlar üzerindeki ağır iş yükü nedeniyle bu süreç daha da zorlaşmaktadır. Şirketlerde asıl katma değeri sağlayan çalışanlar yüksek motivasyona sahip olan çalışanlardır. Ancak, yüksek motivasyona sahip ekip üyeleri bulmakta bir o kadar zordur. Para hiçbir zaman tek başına bir motivasyon aracı değil, yeteneğin ve yaratıcılığın takdir edildiği bir araçtır. Çalışanların motivasyonunu arttırmanın yolları çeşitlidir.

#Bilgi Paylaşımı ve Çalışana İlgi Göstermek

Çalışanın, hangi konumda olursa olsun, iş ile ilgili fikirleri ve önerileri dinlenmeli ve değerlendirilmelidir. Bu sayede çalışan düşüncelerinin önemsendiğini hissedecektir. Ayrıca, çalışanın yaptığı işin sadece bir finansal getiri için değil de, birileri için de bir anlam yarattığını hissettirmek gerekir. Bu nedenle çalışan ile sürekli olarak içerik paylaşımı yapılmalıdır. Bu çalışanları motive eden bir davranıştır. Ekip olarak nelerin yapıldığı, neden yapıldığı, yapılan işlerin kime ne şekilde faydası olduğu, başarının ekip ve ekipteki her bir birey için ne anlam ifade ettiği ve hangi çalışanın bu süreçte ne gibi bir role sahip olduğu ile ilgili bilgi paylaşımı çalışanların motivasyonu arttırır.

#Engelleri Ortadan Kaldırmak

Çalışanlar bir işi başarma yolunda bazı engeller ve güçlüklerle karşılaşırlar. Bu güçlükler ve engeller çalışanın motivasyonunu olumsuz yönde etkiler. Ekip liderinin görevi bu engelleri tespit edip, ortadan kaldırmak ve çalışanın motivasyonunu üst seviyeye çıkarmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, çalışanın karşısına çıkan engel nedir ve bu engeli ortadan kaldırmak için liderin yapması gereken nedir sorularının cevabının bulunmasıdır. Liderler zorluklar ve engellerin tespit etme konusunda süreci ne kadar yakından takip ediyor? Çalışanlar, gereksiz engeller olmadan başarılı oldukları müddetçe motivasyonları artacaktır.

#Çalışanın Başarısını Tebrik Etmek

Çalışanlar yaptıkları iyi işler ve başarılar karşısında takdir edilmek isterler. Bu onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Yönetici ya da ekip liderleri tarafından takdir edilmek, çalışana başarılarının görüldüğü ve önemsendiği hissini uyandıracak ve motivasyonu katlanarak artacaktır. Bu sayede yeni işler başarmak için daha bir şevk ile çaba gösterecektir. Para dışında çalışana gönderilecek bir tebrik kartı, küçük hediyelerden oluşan bir hediye kutusu ya da diğer çalışanların yanında başarılı çalışanın ziyaret edilmesi hem çalışanın motivasyonunu arttıracak hem de diğer çalışanların da iş azmini arttıracaktır.

#Sosyal Etkinlikler Düzenlemek

Çalışanı motive etmek için bir diğer yöntem de çeşitli sosyal etkinlikler düzenleyerek çalışanların birbirlerini daha iyi tanımasını sağlamaktır. Çalışanlar için belirli periyotlarda öğlen yemeği organizasyonu düzenleyerek onların birbirlerini daha yakından tanımasını sağlamak gerekir. Çeşitli spor branşlarında ligler oluşturularak, çalışanların birbirleri ile bağ kurmasını ve takım ruhu oluşturmasını sağlamak motive arttırıcı yöntemlerden biridir. Sosyal sorumluluk projeleri düzenleyerek çalışanların bir amaç etrafında birleşmesi sağlanabilir. Çalışanların doğum günü gibi özel günlerinin hatırlanması da çalışanı motive eden yöntemlerden biridir.

#İzine Çıkarmak

Her çalışanın kendi potansiyelini yakalayabilmesi için tatile ihtiyacı vardır. Ancak çalışanlar, yöneticilerinde iyi bir imaj bırakmak için izne çıkmak istemezler. İzne çıkmak istemeyen bir çalışanı izne çıkmaya teşvik etmek hem çalışanın dinlenmesini sağlar, hem de çalışana önemsendiğini hissettirir.

#Yöneticinin Kendi Motivasyonu

Çalışanları motive edecek tüm yöntemler denenmiş ve halen motivasyon konusunda zorluk çekiliyorsa, yöneticinin öncelikle kendi motivasyon seviyesine bakması gerekir. Yönetici motivasyonuyüksek ya da düşük olursa, bu durum çalışanları da etkilemektedir. Çünkü çalışanlar yöneticilerinin motivasyonlarını kendilerine referans olarak alırlar. Ekibin lideri, yapılan iş, şirket ve çalışma ekibi ile ilgili heyecanlı değilse, çalışanlar için de motive kaynağı olamaz.

#Sonuç Olarak

Çalışanları iş dışında desteklemek, onların sorunları ile ilgilenmek ve zor zamanlarında destek olmak motivasyonu arttırıcı faktörlerdendir. Çalışanlara yapılan övgülerde cömert, eleştirilerde cimri olmak gerekir. Çalışanları herkesin önünde azarlamak yerine, ofiste toplantı yaparak problem tartışılmalıdır. Çalışanlara ilgi göstermek ve kendilerinden bahsederken onları iyi dinlemek önemsendiklerini hissettirir. Tüm bunlar çalışanların motivasyonunu katlayarak işlerinde başarılı olmalarını sağlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir !